بررسی رنگ سال ۲۰۲۲ میلادی براساس اعلام کمپانی پنتون

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : رنگ سال ۲۰۲۲ میلادی توسط کمپانی رنگ پنتون (Pantone) به عنوان بهترین و معتبرترین کمپانی تعیین رنگ سال و همچنین مرجع جهانی رنگ اعلام شد!

روز چهارشنبه هشتم دسامبر سال ۲۰۲۱ میلادی، کمپانی پنتون، رنگ PANTONE 17-3938 Very Peri را به عنوان رنگ سال ۲۰۲۲ میلادی معرفی کرد (رنگ آبی مرجانی پویا با ته رنگ قرمز زنده)! رنگی که به بیان این کمپانی، آرامش رنگ آبی را با هیجان  و انرژی رنگ قرمز ترکیب می کند… جالب است بدانید این اولین بار است که کمپانی پنتون به جای جستجو در آرشیو رنگ های سال های گذشته ی خود، رنگی جدید را عرضه می نماید (بر بستر شبکه بلاکچین تزوس).

رنگ سال ۲۰۲۲ براساس اعلام پنتون

لتریس آیزمن (Leatrice Eiseman) ، مدیر اجرایی کمپانی پنتون در توصیف علت انتخاب این رنگ چنین می گوید:

“برای ما بسیار مهم و حیاتی بود که به یک رنگ جدید دست یابیم! زیرا جهان حال حاضر به انرژی دو چندانی نیاز دارد و روزهای روشنی در پیش داریم… این رنگ، به معنای واقعی کلمه شادترین و گرم ترین رنگ آبی است! همه‌ گیری بیماری کووید-۱۹ به شدت بر نحوه زندگی و کار ما تاثیر گذاشته است؛ ما در این دوره، به سبب برخی موانع مجبور شده ایم خارج از چارچوب فکر کنیم… ما در این مدت چالش‌ های زیادی را پشت سر گذاشته‌ ایم؛ حتی در برخی شرایط نمی‌ دانستیم فردا چه اتفاقی خواهد افتاد… رنگ PANTONE 17-3938 Very Peri به سبب دارا بودن ته مایه ی قرمز، احساس قدرت ناشی از تازگی را ایجاد می نماید و تازگی چیزی است که ما در دنیای جدید به دنبال آن هستیم. این کنجکاوی است که به مردم کمک می کند تا از این دورانِ سخت عبور کنند… چیزی که ما آن را خلاقیت شجاعانه می نامیم!”

لوری پرسمن (Laurie Pressman)، معاون کمپانی پنتون نیز می گوید:

“رنگ نماد آینده است! رنگ، آن نگرش با شکوه و شادی است که ما پیرامون آن صحبت می کنیم؛ آن اعتماد به نفس بی دغدغه و روحیه ی خلاق. رنگ، بخش جدایی ناپذیری از زندگی روزمره ی یک به یک ما است…”

کمپانی رنگ پنتون، ایده های جالب توجهی را برای هر چه بیشتر دخیل کردن رنگ Very Peri در زندگی روزمره ی مردم در سر دارد! برای نمونه این رنگ در طیف وسیعی از برنامه های مایکروسافت (محافظ صفحه نمایش و…) حضور چشمگیری خواهد داشت…

لازم به بیان است پنتون، رنگ سال ۲۰۲۲ میلادی را از طریق مجموعه‌ ای از توکن‌ های غیرقابل تعویض (NFT) در شبکه بلاکچین تزوس منتشر کرده است (طراحی شده توسط Polygon1993)! براساس بیانیه مطبوعاتی منتشر شده از سوی پنتون، این کمپانی از تزوس (Tezos) به عنوان شبکه بلاکچین منتخب خود به عنوان شبکه‌ ای سریع، ایمن و کارآمد استفاده کرده است. درباره تزوس بد نیست بدانید این شبکه بلاکچینی متن باز با استفاده از قراردادهای هوشمند، انجام تراکنش‌ های همتا به‌ همتا را پشتیبانی می‌ کند. این شبکه بستری برای ساخت برنامه‌ های غیرمتمرکز (DApp) فراهم آورده است؛ به همین دلیل نیز برخی آن را رقیب شبکه اتریوم می‌ دانند! تزوس به‌ دلیل مکانیسم‌ های داخلی خود برای ارتقای شبکه، مورد توجه قرار گرفته است. این مکانیسم تحت عنوان خوداصلاحی از فورک شدن یا تشکیل شبکه جدید برای رفع مشکلات جلوگیری می‌ کند.

رنگ سال ۲۰۲۲ براساس اعلام پنتون

چندی پیش شرکت شیمیایی آمریکایی بنجامین مور اند کو (.Benjamin Moore & Co) که با نام های بنجامین مور پینتس (Benjamin Moore Paints) و بنجامین مور (Benjamin Moore) نیز شناخته می شود، رنگ سال مختص خود را اعلام کرده بود! رنگ سال ۲۰۲۲ میلادی توسط کمپانی بنجامین مور ، رنگ October Mist 1495 اعلام شد. ‎آندریا ماگنو (Andrea Magno) مدیر بازاریابی و توسعه کمپانی بنجامین مور درباره انتخاب این رنگ به عنوان رنگ سال ۲۰۲۲ گفت: ” رنگ October Mist 1495 فرصتی است برای خلق یک هماهنگی بی دردسر و آرامش بخش در فضای خانه، محل کار و… از این رنگ می توان برای طراحی فضاهایی بهره گرفت که دارای عملکردهای متفاوت از یکدیگر در عین همسایگی می باشند! “

اما درباره کمپانی پنتون به عنوان یکی از مقتدرترین شرکت ها در زمینه رنگ و ارائه سیستم های رنگی بد نیست بدانید این کمپانی، از سال ۲۰۰۰ میلادی تا کنون، با مشاوره متخصصان رنگ در سراسر نقاط جهان، رنگ خاصی را به ‌عنوان رنگ سال معرفی می ‌کند. درباره تاریخچه این کمپانی لازم به بیان است موسسین کمپانی پنتون یعنی برادران ملوین و جسی لیواین برای اولین بار در سال ۱۹۵۰ میلادی در شهر نیویورک به عنوان یک شرکت چاپ و نشر به نام M & J Levine Advertising مشغول به فعالیت بوده است. بعدها لورنس هربرت (Lawrence Herbert) که دانشجوی تازه فارغ التحصیل شده ی دانشگاه هافسترا بود، به عنوان یک کارمند ساده در این شرکت استخدام شد و در همین مدت زمان نیز یک سیستم دقیق را برای استانداردسازی رنگ ‌ها ایجاد کرد! این سیستم از جدول مندلیف گرفته شده ‌است و به هر رنگ نیز یک عدد خاص را اختصاص می دهد. جالب ات بدانید این موضوع سبب شده ‌است تا دیگر امکان اشتباه گرفتن رنگ‌ ها در میان مردم وجود نداشته باشد!

در سال ۱۹۶۳ میلادی، لورنس هربرت (Lawrence Herbert) شرکت m&j Levine را با قیمت ۹۳ هزار دلار از برادران لوین خریداری نمود و به نام موسسه پانتون ثبت کرد. پانتون به معنی همه رنگ ‌ها است ( ارزش کمپانی پنتون در سال ۲۰۱۷  میلادی معادل پنج میلیون و هفتصد و چهل هزار دلار تخمین زده شده است)!

در سال ۲۰۰۰  میلادی، لورنس هربرت (Lawrence Herbert) موضوع رنگ سال را مطرح کرد که طراحان بسیار زیادی نیز از این طرح استقبال کردند. از آن پس هر ساله و در ماه‌ های خاصی از سال (به طور معمول در ماه های می و نوامبر) رنگ سال توسط این کمپانی بین المللی انتخاب می ‌شود. اما درباره نحوه انتخاب رنگ سال، جالب است بدانید در ماه‌ های می و نوامبر، یک جلسه با حضور نمایندگان مختلف این کمپانی از سراسر جهان برگزار می شود؛ این جلسه قوانین خاص خود را دارد! برای مثال مکان برگزاری آن یک اتاق کاملا سفید است تا رنگ ‌های محیطی هیچ ایده ‌ای را به ذهن نمایندگان القا نکند. البته در این جلسه نمایندگان می ‌توانند اشیائی را که رنگ‌ های الهام بخشی دارند، به دیگر اعضا نشان دهند و بدین ترتیب طی دو روز متوالی رنگ سال انتخاب می شود.

البته در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ میلادی، این روند کمی با تغییر مواجه شد! به سبب همه گیری ویروس کرونا در سراسر نقاط جهان و وجود محدودیت های ایمنی و بهداشتی مربوط به COVID-19، این انتخاب رنگ بیشتر به صورت جلسات آنلاین انجام شد.

 

منبع:

pantone.com

time.com

rappler.com

 

معمار | معمار محتوا

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *