مینورو یاماساکی ؛ معمار مرکز تجارت جهانی آمریکا و ساختمان‌ خوابگاه دانشجویان دانشگاه شیراز

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : امروز (یازده سپتامبر سال ۲۰۲۱ میلادی) بیستمین سالگرد حملات تروریستی به مرکز تجارت جهانی واقع در در منطقه منهتن در نیویورک در ایالات متحده آمریکا می باشد! مرکز تجارت جهانی، مجموعه ای از ۷ ساختمان بود که توسط مینورو یاماساکی (Minoru Yamasaki)، معمار ژاپنی-آمریکایی طراحی شده بود. در حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی، ساختمان شماره ۱، ساختمان شماره ۲ و همچنین ساختمان شماره ۷ فرو ریخت.

محل تخریب مرکز تجارت جهانی (بیست و سوم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی)

اگر مرکز تجارت جهانی همچنان پا برجا بود ، امروزه به عنوان سی و یکمین ساختمان بلند جهان شناخته می شد (این برج در زمان تخریب، چهارمین ساختمان بلند جهان بود! مرکز تجارت جهانی با ۳۰ متر بلندتر بودن از ساختمان امپایر استیت ، به سلطنت ۴۰ ساله این آسمان خراش به عنوان بلندترین ساختمان جهان پایان داد)!

مرکز تجارت جهانی (سال ۲۰۰۱ میلادی)
فضای لابی مرکز تجارت جهانی (نوزدهم آگوست سال ۲۰۰۰ میلادی)
سایت پلان مرکز تحارت جهانی

کار ساخت و ساز مرکز تجارت جهانی در سال ۱۹۶۶ میلادی آغاز شد؛ در سال ۱۹۷۷ میلادی، ساختمان هر دو برج آن به پایان رسید… دو برج مرکز تجارت جهانی تا پیش از ساخت برج ویلیس در شهر شیکاگو، بلندترین ساختمان‌های جهان بودند (برج شمالی با ارتفاع ۴۱۷ متری، دو متر از برج جنوبی ۴۱۵ متری مرتفع بود). در آن زمان گفته شده بود که برج های دوقلو به صورتی ساخته شده اند که حتی پس از برخورد یک هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ نیز پابر جا می مانند (با وزنی بیش از ۱۵۰ هزار کیلوگرم در هنگام پرواز)! درباره یکی از دو هواپیمایی که به برج‌ ها اصابت کرد، گفته می شود که یک هواپیمای بوئینگ ۷۶۷ بوده است (با وزنی بیش از ۱۸۶ هزار و ۸۸۰ کیلوگرم در هنگام پرواز)

اما درباره مینورو یاماساکی (Minoru Yamasaki) بد نیست بدانید عمده شهرت وی به سبب طراحی برج های اصلی مرکز تجارت جهانی بود! او متولد سال ۱۹۱۲ میلادی از پدر و مادری ژاپنی بود؛ وی در شهر سیاتل بزرگ شد. به دلیل اینکه عموی مادر مینورو یاماساکی معمار بود، وی به معماری علاقه زیادی پیدا کرد! او در سال ۱۹۲۹ میلادی در رشته معماری دانشگاه واشنگتن مشغول به تحصیل شد و بیست سال پس از این تاریخ، استودیوی طراحی معماری خود را راه اندازی نمود.

مینورو یاماساکی (Minoru Yamasaki)

در سال ۱۹۶۲ میلادی، طراحی مرکز تجارت جهانی ایالات متحده آمریکا از سوی بانکدار صاحب نام آمریکایی یعنی دیوید راکفلر و همچنین اداره بنادر نیویورک و نیوجرسی به مینورو یاماساکی محول شد! در نهایت طرح پیشنهادی وی از میان طرح معمارانی چون یو مینگ پِی (IM Pei)، فیلیپ جانسون (Philip Johnson)، ولتون بکت (Welton Becket) و والتر گروپیوس (Walter Gropius) انتخاب شد. طرح مینورو یامازاکی بیانگر مفهوم دستیابی به صلح جهانی از طریق تجارت پایدار بود…

برج راینیر (Rainier Tower)

از جمله دیگر پروژه های مینورو یاماساکی می توان به طراحی فرودگاه بین المللی لامبرت سنت لوئیس، برج راینیر (Rainier Tower)، مرکز علوم اقیانوس آرام در سیاتل، ترمینال شرقی فرودگاه بین المللی لوگان در شهر بوستون و همچنین پروژه مسکن اجتماعی پرویت-ایگو (Pruitt-Igoe) در میسوری اشاره کرد. جالب است بدانید مینورو یاماساکی ساختمان‌ خوابگاه دانشجویان دانشگاه شیراز را طراحی کرد! این پروژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ شمسی نیمه کاره ماند… بد نیست بدانید پروژه مسکن اجتماعی پرویت-ایگو (Pruitt-Igoe) نیز سرنوشتی مشابه با پروژه مرکز تجارت جهانی داشت! زیرا چیزی در حدود ۲۰ سال پس از تکمیل، تخریب شد. امروزه از آن پروژه اغلب به عنوان نمادی از شکست مدرنیسم یاد می شود.

تخریب پروژه مسکن اجتماعی پرویت-ایگو (Pruitt-Igoe)

مینورو یاماساکی در سال ۱۹۸۶ میلادی درگذشت. معماران صاحب نامی چون رم کولهاس (Rem Koolhaas) و دیوید ادجای (David Adjaye، مینورو یاماساکی را به عنوان معماری تاثیرگذار و نقطه کلیدی در روند رشد معماری جهان می دانند!

 

معمار | معمار محتوا

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *