رونمایی از غرفه امارات متحده عربی طراحی شده توسط سانتیاگو کالاتراوا در اکسپو ۲۰۲۰ دبی

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : به تازگی تصاویری از مراحل ساخت و ساز غرفه (پاویون) کشور امارات متحده عربی (UAE) در اکسپو ۲۰۲۰ دبی طراحی شده توسط سانتیاگو کالاتراوا (Santiago Calatrava)، معمار اسپانیایی منتشر شده است! این غرفه ۱۵ هزار مترمربعی، به عنوان تفسیری نمادین از مفهوم حرکت در تلاش خوهد بود تا تجربه ای همه جانبه و چند حسی را برای بازدیدکنندگان خود ایجاد نماید و آن ها را با تاریخ، فرهنگ و همچنین نوآوری های آینده کشور امارات متحده عربی آشنا کند.

اما سانتیاگو کالاتراوا (Santiago Calatrava) برای بیان تفکر اصلی حاکم بر طراحی این غرفه یعنی بال هایی که جریان حرکت را به تصویر می کشند، ساختار مسقفی را در ۴ طبقه متشکل از یک سیستم ترکیبی (یک پوسته و یک قاب پرتال) ارائه کرده است! ساختاری که از ۲۸ بال تشکیل شده است. این بال ها را می توان با بهره گیری از ۴۶ پیستون هیدرولیکی تنها در مدت زمان ۳ دقیقه باز کرد و محدوده ای ۱۱۰ و ۱۲۵ درجه ای را پوشش داد! علاوه بر این، بال ها به گونه ای طراحی شده اند که در صورت بسته بودن، می توانند از فضای غرفه در برابر باران و طوفان شن محافظت کنند و نور خورشید را پس پس از باز شدن به خود جذب نمایند.

لازم به یادآوری است سانتیاگو کالاتراوا (Santiago Calatrava) همیشه و همواره به طراحی پایدار وفادار بوده است؛ او این وفاداری را در این پروژه در قالب استفاده از پانل های فتوولتائیک (طراحی و تولید شده در امارات متحده عربی) که در ساختار سقف ادغام شده اند، به نمایش گذاشته است.

اما سانتیاگو کالاتراوا (Santiago Calatrava) درباره تفکرات حاکم بر فرآیند طراحی پروژه چنین می گوید:

” ما در فرآیند طراحی، متعهد به رعایت اصول پایداری محیط زیست بودیم… غرفه امارات متحده عربی تمرکز ویژه ای بر صرفه جویی در مصرف انرژی دارد؛ این طرح، طیف وسیعی از عناصر و ویژگی های طراحی پایدار را با یکدیگر ادغام نموده است تا سازه ای مقاوم در برابر گذر زمان را حاصل آورد… “

غرفه امارات متحده عربی در اکسپو ۲۰۲۰ دبی

اما یکی دیگر از ویژگی های شاخص معماری در ساختار غرفه (پاویلیون) کشور امارات متحده عربی در اکسپو ۲۰۲۰ دبی، نورگیری با نام Oculus است که در سقف غرفه جانمایی شده است! این عنصر در ارتفاع ۲۷٫۸ متری قرار گرفته است و شکل لوگوی Expo 2020 را نشان می دهد… عنصر نورگیر Oculus علاوه بر تامین نور طبیعی موردنیاز برای فضا، با بازشوهای مشبکی احاطه شده است که در صورت وقوع هرگونه آتش سوزی (به صورت تصادفی) باز می شوند. در مرکز این غرفه نیز فضایی شبیه به کره جای گرفته است که شامل یک سالن نمایش با سکوی بالابر می باشد.

لازم به یادآوری است چندی پیش از طرح غرفه قطر در نمایشگاه ۲۰۲۰ دبی (Expo 2020 in Dubai) رونمایی شد! پروژه ای که آن نیز حاصل تفکر معمارانه و خلاق معمار اسپانیایی یعنی سانتیاگو کالاتراوا می باشد.

 

منبع:

dezeen.com

 

معمار | معمار محتوا

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *