غرفه امارات متحده عربی برنده شیر طلایی بهترین غرفه در هفدهمین دوسالانه معماری ونیز

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : غرفه (پاویون) ملی کشور امارات متحده عربی با عنوان زمین باتلاقی (Wetland) و به سرپرستی وائل ال اور (Wael Al Awar) معمار لبنانی و کنیچی تراموتو (Kenichi Teramoto) معماری ژاپنی و دو بنیانگذار استودیوی معماری waiwai به عنوان برنده شیر طلایی بهترین غرفه (در سطح ملی) در دوسالانه معماری ونیز سال ۲۰۲۱ میلادی انتخاب شد. همچنین غرفه (پاویون) دو کشور روسیه و فیلیپین نیز نوانستند لوح تقدیر ویژه ای را در این بخش به خود اختصاص دهند.

اما بیان این نکته ضروری می نماید که غرفه زمین باتلاقی (Wetland) به سبب بهره گیری از مواد زائد در فرآیند ساخت خود، برگزیده این جایزه بین المللی اعلام شد. هیات داوران انتخاب جایزه شیر طلایی بهترین غرفه در دوسالانه معماری ونیز سال ۲۰۲۱ میلادی متشکل از کازویو سجیما (Kazuyo Sejima) معمار ژاپنی، ساندرا بارکلی (Sandra Barclay) معمار پرویی، لامیا جوریج (Lamia Joreige) طراح لبنانی، لسلی لوکو (Lesley Lokko) معمار اسکاتلندی-غنائی و لوکا مولیناری (Luca Molinari) معمار ایتالیایی درباره انتخاب این غرفه چنین می گویند:

” ایده ی این غرفه، ما را به تفکر هر چه بیشتر پیرامون ایجاد ارتباط میان زباله و فرآیند تولید با بهره گیری از تکنولوژی های جدید در مقیاس محلی و حتی بین المللی دعوت می نماید! “

غرفه امارات متحده عربی در هفدهمین دوسالانه معماری ونیز

جالب است بدانید غرفه (پاویلیون) کشور امارات متحده عربی از نمک به عنوان جایگزینی برای سیمان پرتلند استفاده کرده است! استودیوی معماری waiwai در بیان ایده ی طراحی این پروژه چنین می گوید:

” پیش از آغاز همه گیری گسترده ویروس کرونا در جهان، ما به بررسی پیرامون سبخا (Sabkha) پرداختیم! یک اکوسیستم پایدار متشکل از نمکزارهای طبیعی که در امارات متحده عربی و  در ساحل جنوبی خلیج فارس ایجاد شده است… این اتفاق ما را به کشف یک منبع تجدیدپذیر برای بهره گیری در فرآیند ساخت و ساز که می تواند جایگزین سیمان پرتلند شود، تشویق کرد! استفاده از این امکان برای فراهم آوردن ماده ی اولیه ساخت و ساز (جایگزین سیمان پرتلند) چیزی در حدود ۸ درصد از میزان انتشار دی اکسید کربن در جهان را می کاهد! “

غرفه امارات متحده عربی در دوسالانه معماری ونیز ۲۰۲۱

درباره استودیوی معماری waiwai و بنیانگذاران آن بد نیست بدانید وائل ال اور (Wael Al Awar) معمار لبنانی، در سال ۲۰۰۹ میلادی و پس از بازگشت از توکیو به خاورمیانه این استودیوی معماری را پایه گذاری نمود (این استودیوی معماری در ابتدا ibda نام داشت). او با با علاقه وافری که به پدیده ها و و ساختارهای طبیعی و همچنین چشم اندازها داشت، رویکردی چند رشته ای در فرآیند طراحی خود مدنظر قرار داد! وی همواره به دنبال به چالش کشیدن فرآیندهای متداول برای پیشبرد مرزهای طراحی است. در سال ۲۰۲۱ میلادی نیز کنیچی تراموتو (Kenichi Teramoto) معماری ژاپنی به عنوان شریک به استودیوی معماری waiwai پیوست.

استودیوی معماری waiwai (وائل ال اور و نیچی تراموتو)

استودیوی معماری waiwai در سال ۲۰۱۷ میلادی، در میان ۵۰ دفتر برتر Architectural Digest در منطقه خاورمیانه شناخته شد! همچنین نشریه Design Vanguard Architectural Record این استودیوی معماری را به عنوان یکی از ۱۰ شرکت برتر در حال ظهور در جهان در سال ۲۰۱۸ میلادی شناخت. این استودیو در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز به انتخاب مجله Nikkei در میان ۱۷ معمار برتر و ۵۰ طراح برجسته سال معرفی شد!

لازم به یادآوری است چندی پیش لینا بو باردی (Lina Bo Bardi)، معمار فقید مدرنیست و یکی از مشهورترین زنان معمار قرن بیستم میلادی، به عنوان برنده جایزه شیر طلایی برای یک عمر دستاورد در دوسالانه معماری ونیز سال ۲۰۲۰ میلادی انتخاب شد! این جایزه به بزرگداشت نام لینا بو باردی (Lina Bo Bardi)، معمار برزیلی ایتالیایی الاصل در ماه می سال ۲۰۲۰ میلادی و در هفدهمین دوره از این رویداد بین المللی به صورت نمادین به وی اختصاص یافت.

یکم خرداد ماه سال ۱۴۰۰ شمسی (۲۲ می سال ۲۰۲۱ میلادی) هفدهمین دوسالانه معماری ونیز (به عنوان بخشی از رویداد بین المللی دوسالانه ونیز) در سال ۲۰۲۰ میلادی با عنوان ” ما چگونه با هم زندگی خواهیم کرد؟ ” یا ?How will we live together و به مدیریت هاشم سرکیس (Hashim Sarkis) ، معمار لبنانی و رئیس مدرسه معماری دانشگاه MIT ایالات متحده آمریکا در سالن‌ های جیاردینی (Giardini) و آرسناله (Arsenale) شهر ونیز آغاز به کار نمود.

دوسالانه معماری ونیز (Biennale Architettura)، فرصتی ایده آل برای معماران و طراحان است تا با پروژه‌ های جدیدی که در غرفه‌ های مختلف، با مضامین گوناگون ترتیب داده شده‌ اند، آشنا شوند. همچنین این رویداد فرصتی ایده آل برای هر چه بیشتر دیده شدن است! جالب است بدانید ۱۱۰۰ روزنامه نگار، رویدادهای مرتبط با دوسالانه معماری ونیز را تحت پوشش قرار دادند.

در هفدهمین نمایشگاه بین المللی دوسالانه معماری ونیز، ۱۱۲ کمپانی از ۴۶ کشور جهان حضور داشتند که بیشترین سهم مربوط به اروپا و ایالات متحده آمریکا بود (اروپا و ایالات متحده آمریکا در مجموع با ۹۸ کمپانی در این رویداد حضور داشتند)! در بخش ملی نیز ۶۱ کشور جهان با پاویون اختصاصی خود در این رویداد بین المللی حضور داشتند؛ کشورهای عراق، ازبکستان و گرانادا برای نخستین بار مهمان دوسالانه معماری ونیز بودند! متاسفانه ایران امسال در دوسالانه معماری ونیز غایب بود.

 

منبع:

dezeen.com

 

معمار | معمار محتوا

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *