سانتیاگو کالاتراوا از طرح غرفه کشور قطر در اکسپو ۲۰۲۰ دبی رونمایی کرد

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : سانتیاگو کالاتراوا (Santiago Calatrava) معمار اسپانیایی به تازگی از طرح خود برای غرفه کشور قطر در اکسپو ۲۰۲۰ دبی رونمایی کرده است! طرحی که در فرآیند طراحی آن از چهار عنصر حاضر در نشان رسمی کشور قطر (به عنوان نماد دولت قطر) استفاده شده است. جالب است بدانید نشان ملی کشور قطر، مفاهیم مختلفی از جغرافیا و فرهنگ این کشور را در بر دارد!

نشان رسمی کشور قطر

نشان ملی قطر متشکل از دو شمشیر منحنی شکل به رنگ سفید، متقاطع بر روی یک دایره زرد رنگ است. در میان این دو شمشیر، یک کشتی بادبانی تک دکله (یا داو) بر روی امواج آبی و سفید رنگ در کنار یک جزیره با دو درخت نخل (درخت خرما) جای گرفته است. دایره زرد رنگ توسط یک دایره ی دیگر که از وسط به دو بخش سفید و عنابی رنگ تقسیم شده‌ است، احاطه شده است. در نیمه بالایی دایره بیرونی (در بخش سفید رنگ) عبارت دولة قطر به خط کوفی و به رنگ سیاه نوشته شده است و در بخش پایینی نیز (در بخش عنابی رنگ)، عبارت State of Qatar به رنگ سفید نوشته شده‌ است!

در طرح ارائه شده توسط سانتیاگو کالاتراوا از مفاهیم ذکر شده در بالا به بهترین وجه ممکن استفاده شده است! ایده ای که در نهایت به تولد پروژه ای انجامیده است که جنبش ، تحرک ، قدرت و سنت را به تصویر می کشد. طرح ارائه شده، غرفه ای است به مساحت ۶۲۰ مترمربع و ارتفاع نهایی ۱۵ متر متشکل از یک ساختار منحنی و بادبانی شکل که توسط ساختمان دیگری با ارتفاع کوتاه تر قطع شده است!

این غرفه شامل دو گالری اصلی و همچنین فضاهای نمایشگاهی جانبی است که تجربه ای همه جانبه از تاریخ و فرهنگ کشور قطر را برای بازدیدکنندگان خود به نمایش می گذارد. همچنین مجسمه ای طلایی رنگ به ارتفاع ۲۰ متر که نمایانگر درخت نخل است، در کنار غرفه این کشور قد علم کرده است.

پروژه غرفه کشور قطر در اکسپو ۲۰۲۰ دبی (واقع در منطقه پایداری یا sustainability district) که در حال حاضر توسط شرکت ALEC Fitout (پیمانکار مستقر در دبی) در حال ساخت می باشد، به عنوان نمادی از حرکت در مسیر رشد و پیشرفت کشور قطر با گذر زمان و همچنین وفاداری به فرهنگ و میراث خود طراحی شده است.

میکائیل کالاتراوا (Micael Calatrava)، مدیرعامل کمپانی بین المللی کالاتراوا درباره این پروژه چنین می گوید:

” طراحی این پایون نمایشگاهی ملهم از نشان ملی قطر گرفته بوده است؛ ایده ای برای به تصویر کشیدن حقیقت و ماهیت ملت قطر. همچنین فرم ساختاری این پایون، نمای کشتی بادبانی تک دکله (یا داو) و بادبان های بزرگ آن را به نمایش گذاشته است… “

پاویون کشور قطر در اکسپو ۲۰۲۰ دبی از متریال اکولوژیکی KRION ساخته شده است! KRION متریالی است که از ترکیب مواد معدنی طبیعی (دو سوم حجم) و رزین هایی با مقاومت بالا تشکیل شده است (این متریال صددرصد قابل بازیافت است).

در انتها لازم به یادآوری است اکسپو ۲۰۲۰ میلادی دبی به عنوان یک رویداد بین المللیِ بزرگ از تاریخ ۹ مهر ماه سال ۱۴۰۰ شمسی (۱ اکتبر سال ۲۰۲۱ میلادی) تا ۱۱ فروردین ماه سال ۱۴۰۱ شمسی (۳۱ مارس سال ۲۰۲۲ میلادی) به مدت شش ماه و با حضور ۱۹۲ کشور برگزار خواهد شد. جالب است بدانید اهمیت این نمایشگاه برای کشورها به اندازه ای زیاد است که بعد از مسابقات جام جهانی فوتبال و بازی های المپیک، به عنوان سومین رویداد مهم بین المللی دنیا و بزرگ ترین رویداد اقتصادی جهان شناخته می شود؛ از این رو گاهی آن را المپیک فرهنگِ ملل نیز می گویند.

موضوع و تِم اصلی اکسپو ۲۰۲۰ میلادی دبی، ارتباط ذهن ها، خلق آینده می باشد. اکسپو ۲۰۲۰ دبی تاکید ویژه ای بر اهمیت ایجاد راه حل های پایدار برای کاهش آسیب های زیست محیطی حال حاضر جهان به کمک همکاری فرهنگی میان کشورها دارد. لوگوی رسمی اکسپو ۲۰۲۰ میلادی دبی از حلقه ای طلایی الهام گرفته شده است که در منطقه باستانی ساروق الحدید کشف شده است و نماد و سمبل ارتباط بین دنیای شرق و غرب است که شهر دبی نماینده آن محسوب می شود.

 

منبع:

dezeen.com

 

معمار | معمار محتوا

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *