طرح پیشنهادی معماران اسنوهتا برای بازسازی حمام بندری کنوبن در نروژ

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : معماران بین المللی اسنوهتا (Snøhetta) به تازگی از طرح پیشنهادی خود با ساختاری ملهم از چشم انداز سواحل جنوب شرقی نروژ برای احیا و بازسازی حمام بندری کنوبن (Knubben) در شهر آرندال (Arendal) واقع در استان اوست آگدر (Aust-Agder) کشور نروژ رونمایی کرده است! بد نیست بدانید حمام سنتی کنوبن (Knubben) که در سال ۱۹۳۷ میلادی به بهره برداری رسیده بود، تنها به مدت یک دهه فعال بود و در نهایت به تعطیلی انجامید. البته این مکان در دهه ی ۱۹۶۰ میلادی برای مدتی کوتاه به عنوان یک باشگاه جاز به فعالیت پرداخت!

طرح پیشنهادی معماران اسنوهتا که متشکل از ساختاری لایه ای شکل شبیه به نقشه توپوگرافی این منطقه همراه با امکانات چند منظوره گوناگون می باشد، در تلاش خواهد بود به عنوان محلی برای ملاقات مردم با یکدیگر به دور از هیاهوی روزمره ی شهری ایفای نقش نماید! این حمام روباز و بندری در فضایی به مساحت ۷۵۰ مترمربع در فاصله ی کمی از شهر آرندال (Arendal) یعنی تنگه گالتسوند (Galtesund strait) جایی در میان جزایر ترومهیا (Tromøy) و هیسهیا (Hisøy) واقع شده است.

طرح اولیه این پروژه توسط کتیل اوگلند (Ketil Ugland) معمار نروژی مطرح شد و در ادامه توسط معماران اسنوهتا به عنوان یکی از مطرح ترین نمونه های معماری عملکردگرا در کشور نروژ و همچنین یک نمونه کوچک و در عین حال زیبا از روح مدرنیسم توسعه داده شد!

معماران اسنوهتا (مستقر در شهر اسلو) در ابتدا بر این باور بود که می توان فضای موجود را بازسازی نمود و ارتقا بخشید؛ اما پس از گذشت مدتی و انجام مطالعات بیشتر، مشخص شد که این تصمیم عملی نیست! زیرا سایت پروژه ی فعلی نیاز به نوسازی و بازسازی گسترده دارد.

ماریوس هاولند ناس (Marius Hauland Næss)، معمار نروژی و مدیر پروژه معماران اسنوهتا درباره این پروژه چنین می گوید: ” در فرآیند بازطراحی حمام بندری کنوبن، تصمیم ما بر این بود تا به شکوه اولیه ی این پروژه اشاره ی محکمی داشته باشیم! در ادامه ما دریافتیم که بایستی به ارائه ی حجمی با زبان معماری متفاوت از گذشته اما همسو با آن اقدام نماییم… “

ساختار بتنی (برای مقاومت در برابر شرایط ناپایدار ساحل و ایجاد ظاهری یکپارچه) این پروژه به صورت لایه های افقی (منطبق بر خطوط منحنی میزان در نقشه) و بر روی شمع های فولادی استوار خواهد شد! البته لازم به بیان است معماران اسنوهتا در تلاش برای بهره گیری از برخی متریال های قابل بازیافت همچون شیشه و فناوری های کم کربن برای به حداقل رساندن تولید گازهای گلخانه ای در این پروژه می باشند.

در انتها لازم به بیان است در طرح پیشنهادی معماران اسنوهتا، یک سکوی شیرجه ی به ارتفاع ۱۰ متر، فضای باز و آمفی تئاتر برای اجراهای گوناگون و همچنین فضاهای سرپوشیده برای رستوران و برگزاری کنسرت های موسیقی با ظرفیت محدود جانمایی شده است. این پروژه براساس برنامه ریزی های انجام یافته، در سال ۲۰۲۴ میلادی برای استفاده عموم بازگشایی خواهد شد.

 

منبع:

dezeen.com

 

معمار | معمار محتوا

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *