خانه WR ؛ روایت شاعرانه ای از معماری صنعتی

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : ماجرای طراحی و ساخت خانه WR یا WR House، ماجرایی هیجان انگیز و رویایی است! ماجرایی پیرامون یک درخت اکالیپتوس ۵۰ ساله… این پروژه، روایتی تصویری است درباره آذرخش ساختار صنعتی و تمایل به زندگی کردن در خانه ای که چیدمانی صنعتی دارد. در ادامه ی این مطلب، شما را به تماشای مهم ترین ویژگی های طراحی خانه WR خواهیم برد؛ با ما همراه باشید!

خانه WR یا WR House

خانه WR یا WR House در سال ۲۰۲۰ میلادی و در زمینی به مساحت ۴۰۰ مترمربع در حومه تل آویو به بهره برداری رسید. کار طراحی و اجرای این خانه مسکونی بر عهده معمارانی از کمپانی Weiser بوده است. این اقامتگاه مسکونی متفاوت و منحصر به فرد، سه طبقه دارد و بارزترین مشخصه آن نیز، تکرار پانل های فلزی مشکی رنگ در جای جای فضاهای داخلی آن است.

خانه WR یا WR House

پیش تر اشاره کردیم که این خانه در سه طبقه احداث شده است؛ اما حال بیایید پیرامون ویژگی های هر کدام از این طبقات، به تفصیل صحبت کنیم. تمرکز طراحی طبقه ی همکف، بیشتر از فضای داخلی، بر فضاهای سبز و خارجی بوده است! این فضا، از در ورودی ساختمان آغاز می شود، با استخر شنا و باغ دل انگیز آن ادامه می یابد و در نهایت به پله هایی که شما را به طبقه ی اول هدایت خواهند کرد، ختم می شود؛ یعنی به طبقه ای که اتاق نشیمن، اتاق تلویزیون و همچنین یک شومینه ی گرمابخش و تماشایی جانمایی شده است.

اتاق های خواب والدین و کودکان نیز در همان طبقه ی اول جانمایی شده اند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید فضای خالی بین اتاق ها، با کمک یک کتابخانه و نرده هایی از جنس شیشه پر شده است. اما دوست داشتنی ترین ویژگی اتاق های خانه WR، چشم اندازی است تماشایی که به پوشش گیاهی و باغ زیبای خانه ارائه می دهند.

خانه WR یا WR House

احتمالا توانسته اید به درستی حدس بزنید که عملکردهای عمومی خانه، در همان طبقه ی همکف باقی مانده اند. طبقات بالاتر، فضاهای خصوصی و نیمه خصوصی را در خود جای داده اند؛ از اتاق مطالعه گرفته تا آشپزخانه و فضای غذاخوری! اما این ساختار جذاب و کمیاب، از شفافیت و یک دستی بی نظیری نیز برخوردار است. این ویژگی با کمک یک پالت متریال خاص به دست آمده است. کفسازی همه ی طبقات خانه، با استفاده از متریال بتن صورت گرفته است. از سوی دیگر، می توان مشاهده کرد که راه پله های خانه WR همگی از جنس فلز می باشند. دیگر متریال های به کار رفته در سایر فضاهای این خانه نیز، اغلب طبیعی و بومی به شمار می آیند.

پلان طبقه زیرزمین
پلان طبقه همکف
پلان طبقه اول
مقطع

WR House

Architects: Sharon Weiser Architecture

Area: ۴۰۰ m²

Year: ۲۰۲۰

Project Manager:Niv Meir

Photographs: Oded Smadar

 

منبع:

archdaily.com

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *