تولد فونیکس ؛ برنده سومین رقابت معماری گروه نکسا

در بهار سال ۱۳۹۹ گروه سرمایه گذاری نکسا سومین رقابت معماری خود را برگزار کرد تا سی و چهارمین ساختمان مسکونی خود را از طرح برگزیده‌ی این رقابت انتخاب کند. گروه نکسا پس از اجرای بیش از ۳۰ پروژه فاخر در سطح شهر تهران ، درصدد ترویج استفاده از خلاقیت و یافتن پاسخ های هوشمندانه به نیازهای زندگی مدرن و ارتقا سطح کیفیت زندگی مخاطبان خود بوده است و تلاش کرده است با استفاده از دانش و خلاقیت معماران جوان پروژه جدید خود را شروع کند.

در اولین روزهای سال ۱۳۹۹ جلسه ای در دفتر نکسا برگزار شد و در آن داوران، مدیران و عوامل رقابت درباره قواعد و ضوابط این رویداد تصمیم‌ گیری کردند. بیش از ۸۰ دفتر معماری مورد بررسی قرار گرفتند و سرانجام از ۲۳ دفتر زبده معماری در سراسر ایران دعوت شد تا در این رقابت شرکت کنند. در نهایت نیز ۱۸ دفتر معماری به صورت رسمی اعلام آمادگی کردند و مطابق برنامه دو ماه پس از بازدید سایت پروژه، آثار به دفتر مرکزی نکسا ارسال شد. مطابق برنامه‌ریزی قبلی هم‌زمان با دعوت از شرکت‌ کنندگان، فرآیند ثبت سومین رقابت معماری نکسا با موضوع طراحی ساختمان نکسا۳۴، به عنوان یک رقابت حرفه‌ای با تعهد به تمامی ضوابط ابلاغ شده توسط وزارت راه و شهرسازی، در دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی کشور آغاز گردید.

ساختمان فونیکس

نکته جالب توجه شروع شیوع پاندمی کرونا همزمان با این رقابت بود، بنابراین گروه نکسا تصمیم گرفت تا از طراحان بخواهد رویکرد جدیدی با در نظر گرفتن ابعاد این اتفاق برای طراحی پروژه خود در نظر بگیرند. بر همین اساس معماران شرکت کننده در رقابت علاوه بر مدنظر قرار دادن خواسته‌های گروه نکسا مبنی بر طراحی پروژه‌ای با سطح امکانات رفاهی و تفریحی بالا و ملزومات مدیریت بهره‌ برداری یکپارچه و مدرن باید محدودیت‌ها و فرصت‌های انسان و سبک زندگی در زمان شیوع بیماری کووید-۱۹ را در طراح‌های خود لحاظ می‌داشتند. ضمن اینکه طبق خواسته کارفرما این ساختمان می‌بایستی تا حد امکان هوشمند، دوستدار محيط زيست و مطابق با معماری پايدار می‌بود.

در مرداد ماه ۱۳۹۹ جلسه داوری برگزار شد و هیئت داوران که متشکل از مهندس ایرج کلانتری، مهندس محمد مجیدی، دکتر نشید نبیان، دکتر علیرضا تغابنی، مهندس سامان سیار و داور علی‌البدل دکتر صادق ارنواز بود، پس از ساعت‌ها بحث و بررسی ساختمان فونیکس اثر چلنج استودیو را به عنوان طرح اول و برتر انتخاب نمودند تا مطابق برنامه زمان‌ بندی در ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ در رویدادی آنلاین به همه معرفی شود.

بیانیه داوران در خصوص طرح برنده از این قرار بود:

“از معدود پروژه‌هایی است که بر مبنی یک دیاگرام معماری، طراحی را شروع کرده است و با مهارت، آن را به مسائل بیرونی پروژه، یعنی ارتفاع زیاد این پروژه نسبت به بافت اطراف، تسری داده‌است. پروژۀ منتج از این تمرین معماری در بخش پایینی، درونگرا و در تعامل با همسایه‌گی بلافصل و در بخش بالایی، برونگرا و در گفتگو با بستر شهری است. دیاگرام پروژه باعث حل مسئله شهری بدنه‌ها در نمای اصلی و مسئله مقیاسی و نمای سوم در یک بافت مسکونی و همچنین تولید کیفیات فضایی، راه‌حل مناسب ارائه کرده و این دیاگرام قابلیت توسعۀ بیشتر در پلان‌ها، مقاطع و فضاهای داخلی را دارد. “

طبق وعده گروه نکسا در خصوص انتخاب و ساخت یکی از ۵ طرح اول به عنوان سی و چهارمین ساختمان مسکونی خود، حالا در فاصله کمتر از یک سال از اعلام نتایج سومین رقابت معماری، پروژه فونیکس اثر چلنج استودیو با مدیریت مهندس محسن تاج الدین و همکاری مهندس احسان کریمی، ساخت خود را از ابتدای امسال شروع کرده است.

فونیکس در زمینی به مساحت تقریبی ۱۶۰۰ مترمربع به عنوان یکی از جدیدترین پروژه‌های گروه نکسا در بلوار قیصر امین‌پور سعادت‌آباد قرار گرفته است. این پروژه شامل ۱۰ طبقه مسکونی در متراژ ۸۰ الی ۲۵۰ مترمربع و ۴ طبقه مشاعات زیر زمین است. از امکانات این ساختمان می‌توان به مجموعه کلوپ سلامتی شامل استخر، سونا و جکوزی، باشگاه ورزشی مجهز و همچنین جاده سلامت در بام، سالن اجتماعات، سینمای اختصاصی، کارواش و کافی شاپ اشاره نمود.

علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جزئیات این رقابت و همچنین مشخصات پروژه به وبسایت گروه نکسا مراجعه کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *