مجموعه فرهنگی (کتابخانه و مسجد) حیکما | معماران: یاسمن اسماعیلی و مریم کامارا

مجموعه فرهنگی (کتابخانه و مسجد) حیکما

موقعیت: نیجر، دانداجی

معمار/معماران: یاسمن اسماعیلی و مریم کامارا (استودیو چهار (تهران، ایران) و آتلیه ماسومی (نیامی، نیجر))

کارفرما: روستای دانداجی

مساحت زمین: ۲۲۴۳ متر مربع

سال پروژه: ۱۳۹۷ شمسی

عکس: جیمز ونگ ، ماریاما کاه

مجموعه فرهنگی (کتابخانه و مسجد) حیکما

روستای دانداجی، روستایی است با آب و هوای گرم و خشک در غرب کشور نیجر (در غرب آفریقا و یکی از فقیرترین کشورهای جهان) با جمعیت بسیار جوان ۳۰۰۰ نفری، نرخ سواد پایین و همچنین درصد بالایی از آسیب پذیری اقتصادی. مدرسه‌ ی ابتدایی و راهنمایی دانداجی نه تنها برای خود روستا بلکه برای پنج روستای اطراف آن تنها محل کسب سواد است و تنها دبیرستان منطقه در حال حاضر در این روستا در حال ساخته شدن است.

مجموعه فرهنگی (کتابخانه و مسجد) حیکما

دلیل پدید آمدن پروژه‌ حیکما این بود که ما مطلع شدیم مسئولین روستای دانداجی تصمیم به تخریب مسجد قدیمی روستا برای ساخت مسجدی بزرگ‌ تر را دارند! مسجد خشتی دانداجی که توسط معمار سنتی، الحاجی فارکه بارمو حدود ۵۰ سال پیش ساخته شده است، دارای معماری قابل توجهی در منطقه است. ما به مسئولین روستا پیشنهاد دادیم که مسجد قدیمی را حفظ و بازسازی کنیم تا بنا، به عنوان نمونه‌ ای از معماری سنتی نیجر حفظ شود. مسئولین روستا با این پیشنهاد در صورت ساخت مسجدی جدیدتر در مجاورت مسجد قدیمی موافقت کردند. برای تعیین کاربرد مسجد قدیمی، اهالی روستا به کارگاه‌ هایی برای بحث و برنامه‌ ریزی دعوت شدند. برای دانش‌ آموزان، داشتن فضایی برای خواندن، یاد گرفتن و بازی در اولویت بود. معلمان مدرسه احتیاج به فضاهایی برای درس خواندن گروهی دانش‌ آموزان داشتند و زنان روستا علاقمند به مکانی برای برگزاری کلاس‌ های سوادآموزی و حسابداری و کارگاه‌ های صنایع دستی و پرورش محصولات کشاورزی بودند.

پس از آن، برنامه فیزیکی جامعی برای طراحی مجموعه به وجود آمد. پروژه‌ حیکما با الهام از نمونه‌ های تاریخی مسجد و کتابخانه که به نام بیت‌ الحکمه یا خانه‌ ی دانش مشهور بوده‌ اند، طراحی شده است. کتابخانه ی جدید شامل فضاهایی برای یادگیری، کلاس‌ های آموزشی و بازی است و مسجد جدید فضایی انعطاف‌ پذیر برای تبادل اجتماعی در روستا به وجود آورده است.

مسجد جدید با الهام از مساجد تاریخی منطقه طراحی شد. دیوارهای بلند، سقف گنبدی، و ورودی‌ ها و دریچه‌ های عمودی نورپردازی در چهار نمای هر دو فضا امکان تهویه‌ ی چهارفصل را در بنا به وجود آورده است. برای بازسازی مسجد قدیمی از معماران سنتی اصلی بنا دعوت به همکاری شد. با همکاری معماران سنتی و آجرکارانی از شهر نیامی، فضایی برای تبادل اطلاعات سنتی و مدرن پدید آمد و روش های جدیدی برای ایمن‌ سازی خشت و حفظ آن در برابر رطوبت اعمال شد.

مصالح اصلی استفاده شده برای ساخت بنای جدید، خشت خام فشرده است که از خاکی برداشت شده در نزدیکی سایت ساخته شده است که با ظرفیت گرمایی قابل ملاحظه، تاثیر بسزایی در خنک نگه داشتن فضاها در برابر گرمای تند استوایی دارد. برای ساخت فضاهای جدید کتابخانه نیز از فولاد بازیافتی تولید شده در منطقه استفاده شد. میزها و صندلی‌ ها، پارتیشن‌ ها و چراغ های کتابخانه و مسجد نیز با استفاده از صنایع دستی منطقه و توسط اهالی طراحی و ساخته شدند.

دیاگرام تیپولوژی مسجد
سایت پلان
پلان مسجد
پلان کتابخانه
مقطع مسجد
مقطع کتابخانه
مقطع سایت پروژه
جزئیات مناره مسجد
دیاگرام مبلمان
دیاگرام متریال

HIKMA – A Religious and Secular Complex

Dandaji ,Nigel , South Africa

Architects: atelier masomi , studio chahar

Design Team: Yasaman Esmaili , Mariam Kamara

Client: Dandaji Village

Year: ۲۰۱۸

Building Contractor: Entreprise Salou Alpha et Fils

Engineering: URBATEC

Photographs: James Wang , Mariama Kah

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *