ساختمان مسکونی کامرانیه | معمار: آرش مدنی

ساختمان مسکونی کامرانیه

موقعیت: تهران، کامرانیه

معمار/معماران: آرش مدنی (آرشیفرم)

همکاران طراحی پروژه: مینا نظم جو ، ساناز رحیمی قهیازی ، آریا بجروانی

سال آغاز پروژه: شهریور ماه سال ۱۳۹۸ شمسی

سال پایان پروژه: اسفند ماه سال ۱۳۹۸ شمسی

مدیر پروژه و اجرا: ایرج سمیاری

همکاران اجرا: مسعود فرشید‌نسب

هماهنگی: ساناز رحیمی قهیازی

عکس: محمدحسین حمزه لویی

‎رتبه دوم در بخش مسکونی-آپارتمان جایزه ملی طراحی داخلی ایران معاصر در سال ۱۳۹۹ شمسی

برنده نخستین دوره جایزه ملی خانه در دسته آپارتمان های بالای ۴۰۰ مترمربع در سال ۱۳۹۹ شمسی

ساختمان مسکونی کامرانیه

این پروژه در فضایی به متراژ ۴۸۰ مترمربع در محله‌ ی کامرانیه‌ شمالی شهر تهران و در طبقه‌ ی پنجم یک ساختمان مسکونی قرار دارد. با توجه به تصاویر وضع موجود، طرح قبلی این ساختمان به طور کامل کلاسیک بوده با ابزارهای متنوع که گویای یک ساختمان مسکونی پر از جزئیات بودند. با توجه به سلیقه‌ ی کلاسیک کارفرما که محدودیتی جدی برای تیم طراحی ایجاد کرد، تصمیم ما بر آن بود که ساختمانی تماما مدرن طراحی کنیم که فقط بیانگر عظمت و شکوه یک ساختمان مسکونی کلاسیک می باشد اما با ظاهر و پرداختی مدرن. از این رو برخی از آبجکت‌ ها را نیز با حفظ طرح کلاسیک قبلی دوباره طراحی کردیم؛ از جمله شومینه ها، کمدهای دیواری و… ایده‌ ی اصلی طراحی نیز طاق‌ هایی هستند که در نقاط اصلی با هم تقاطع‌ هایی دلنشین در فضا ایجاد کرد‌ه‌ اند.

ساختمان مسکونی کامرانیه

آشپزخانه این خانه پیش از تغییرات از کیفیت لازم برخوردار نبود؛ از قبیل نامناسب بودن حضور کاربر در فضا و استفاده از آن و ارتباط با بخش های اصلی و همچنین عدم ارتباط مناسب با سالن و فضای نشیمن. ما در فرآیند طراحی با تغییراتی در بازشوها و ورودی ها و همچنین ایجاد اختلاف سطح جهت استفاده مناسب از صبحانه خوری و ایجاد ارتباط با سالن سعی در بهینه کردن میزان ارتباط فضایی و‌ بهبود عملکرد را داشتیم؛ و با یکپارچه سازی دو وجه اصلی آشپزخانه توسط یک طاق و ارتفاط آن با رنگ آبی منحصر به فرد این پروژه هویت بصری و انرژی مضاعفی به فضا بخشیدیم به طوری که یکی‌ از شاخصه های اصلی خانه را فضای آشپزخانه تعریف می نمود. به سمت فضای خصوصی نیز برای کفشازی از چوب طبیعی استفاده گردید.

روند طراحی
پلان
مقطع A-A و مقطع B-B

 

Kamranieh Residential Building

Kamranieh, Tehran, Iran

Architect: Arash Madani

Design Team: Mina Nazmjou , Sanaz Rahimi , Arya Bejravani

Photographs: Mohammad Hosein Hamzehlouei

This project is located on a 450 square meter land in the northern neighborhood of Kamranieh in Tehran on the fifth floor of a residential building. Given the current situation, the previous design of this building is quite classic and various tools have been used to describe a residential building full of details. Given the client’s classic taste, which placed a serious constraint on the design team, we decided to design a completely modern building that would only show the grandeur of a classic residential building but with a modern look.

Therefore, we have redesigned some objects, such as fireplaces, wall cabinets,etc, while maintaining the previous classic design. The concept of the design is the arches that created pleasant intersections in the main points with each other in space.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *