خانه اشنایدر ؛ نمود عینی معماری آریزونا در تعامل با کویر

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : خانه اشنایدر (Casa Schneider) در شهر توسان (Tuscan)، یکی از شهرهای ایالت آریزونای ایالات متحده آمریکا (USA) ساخته شده است. شاید نخستین عبارتی که پس از تماشای پروژه اشنایدر در ذهنتان تداعی خواهد شد، چیزی نباشد جز یک قلمروی تمام عیار در تعامل با معماری آریزونا! در ادامه ی این مطلب، مروری خواهیم داشت بر مهم ترین ویژگی های طراحی خانه اشنایدر؛ با ما همراه باشید.

خانه اشنایدر (Casa Schneider)

این اقامتگاه مسکونی ۳۳۹ متر مربع مساحت دارد و توسط معماران شرکت طراحی معماری ایبارا روزانو (Ibarra Rosano Design Architects ؛ مستقر در شهر توسان) خلق شده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید که مالک این خانه، بیست سال پیش نیز با این کمپانی معماری همکاری کرده بود! در بیان جزئیات این موضوع بایستی گفت خانواده گارسیا، بیست سال پیش به معمار و موسس کمپانی Ibarra Rosano مراجعه کرده بودند؛ چرا که در پی داشتن خانه ای کویری و رو به سوی مناظر بکر و فراموش نشدنی دره توسان بودند! اقامتگاه مسکونی گارسیا، با کمک متریال بتن، فولاد و شیشه طراحی شد. در آن دوران، این طرح چنان غوغایی به پا کرد و آن چنان موفق شد که شرکت جوان و گمنام ایبارا روزانو را به تیتر یک مجله ی معماری مدرسه آریزونا تبدیل کرد!

دو دهه بعد، خانواده گارسیا که دو فرزند داشتند، دوباره به این شرکت مراجعه کردند. این بار آن ها می خواستند خانه ای در نزدیکی شهر داشته باشند؛ در محله ای که به تازگی توسعه یافته بود و می توانست تا چندین نسل این خانواده را در خود پرورش دهد. طراحی خانه اشنایدر (Casa Schneider) دقیقا در نقطه ی مقابل اقامتگاه گارسیا انجام شده است. آن پروژه، آغوشی باز و رو به کویر داشت و خانه جدید با حیاطی مرکزی، در پی ایجاد سنگری آرام و دور از همهمه های شهر است.

خانه اشنایدر (Casa Schneider)

شاید مهم ترین مشخصه ی خانه اشنایدر (Casa Schneider)، هندسه ی جذاب آن باشد! هندسه ای که به بستری بارور برای بازی نور و سایه تبدیل شده است. این خانه، می تواند نور خورشید را در تمامی ساعت روز و تمامی روزهای سال، در آغوش خود بکشد. در واقع، خانه اشنایدر (Casa Schneider) از دو توده ی ساختمانی عظیم تشکیل شده است؛ این دو توده، فروتنانه در کنار یکدیگر ایستاده اند و همین رابطه ی نزدیک دو حجم است که از نور خورشید، شکل و رنگ های متنوعی را ساخته است و بر بوم گچی و سفیدرنگ نمای ساختمان بازتاب داده است.

پالت متریال خانه اشنایدر (Casa Schneider)، ساده و متواضعانه اما در عین حال بسیار کاربردی است. در این خانه، بیش از هر چیز دیگری، با گچ سفید و متریال چوب مواجه خواهید شد؛ انتخابی که برآمده از روح معماری سنتی شهر توسان (Tuscan) می باشد! حیاط خانه، غرق در نور است و به همان میزان، سرسبز و پرطراوت و همچنین گرم و صمیمانه طراحی شده است. این خانه می تواند حریم خصوصی ساکنین خود را به بهترین شکل ممکن حفظ نماید. خانه اشنایدر (Tuscan)، تفسیری مدرن از معماری بومی منطقه ریزونا است! این عمارت، می تواند سیر تکامل شهر، مالک و معمار را در عریان ترین حالت ممکن به نمایش بگذارد!

اسکیس
سایت پلان
پلان طبقات

 

Casa Schneider

Tucson, Arizona, USA

Architects: Ibarra Rosano Design Architects

Principal Architect: Teresa Rosano

Architect: Sarah Luck

Area: ۳۶۴۷ ft²

Year: ۲۰۲۰

Structural Engineer: Harris Engineering Services

Mechanical Consultant: B & J Refrigeration Inc.

Landscaping: The Garden Gate

Photographs: Bill Timmerman, Damien Rodarte

منبع:

archdaily.com

ibarrarosano.com