خانه حلقه ؛ طرحی برای عاشقان بسکتبال در تعامل با معماری اندونزی

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : کانسپت طراحی خانه حلقه (Ring House) ریشه در علاقه ی مفرط مالکین آن به بازی بسکتبال دارد! این خانه در یکی از حومه های مسکونی شهر جاکارتا (Jakarta) به نام سرپونگ (Serpung)، واقع در کشور اندونزی (Indonesia) ساخته شده است. کار طراحی و اجرای این پروژه ی مسکونی نیز بر عهده ی شرکت معماری Delution (مستقر در جاکارتا) بوده است. تیم معماران این شرکت توانستند یک پروژه ی ساده ی مسکونی را به آشیانه ای گرم و خواستنی برای یک خانواده ی عاشق ورزش بسکتبال تبدیل کنند! در ادامه ی این مطلب، مروری خواهیم داشت بر مهم ترین ویژگی های طراحی خانه حلقه! با ما همراه باشید.

خانه حلقه

پیش تر اشاره کردیم که کانسپت طراحی خانه حلقه (Ring House)، بازی بسکتبال و همچنین توجه به اصول معماری کشور اندونزی است. اما نباید تصور کنید که این مفهوم، فقط در نمای متفاوت یا لایه های بیرونی خانه منعکس شده است! مفهوم حلقه و سبد بسکتبال نه فقط در حجم، که در سازماندهی فضاهای داخلی نیز مورد توجه معماران پروژه بوده است. ماجرا از این قرار است که فضاهای داخلی خانه حلقه (Ring House)، در دو سوی سایت پروژه مستقر شده اند؛ فضای خالی میان آن ها نیز با یک زمین برای تمرین بسکتبال پر شده است. مهم تر از همه اینکه، تمامی فضاهای داخلی طبقه همکف، مستقیما به این زمین متصل شده اند! به طور کلی، پرسه زدن در خانه حلقه (Ring House) احساسِ بودن در یک سالن بسکتبال را به ذهن شما القا خواهد کرد. تماشای نمای شفاف و سرسبز آن نیز، خاطرات لحظات شیرین و پرهیجان انتظار برای به ثمر رسیدن یک پرتاب سه امتیازی را در ذهنتان زنده خواهد نمود!

Ring House

سایت این پروژه محدودیت های زیادی را به تیم معماران کمپانی Delution تحمیل کرد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ابعاد سایت خانه حلقه (Ring House) فقط ۸*۱۶ متر مربع می باشد! با این وجود، تیم معماران در پی طراحی فضایی بودند که بتواند تمامی عملکردهای موردنیاز یک خانواده را پوشش دهد. در چنین شرایطی، نخستین استراتژی ای که به ذهن یک معمار می رسد، طراحی فضاهای چند منظوره است؛ معماران کمپانی Delution نیز از این قاعده مستثنی نبودند!

معماری اندونزی

یکی از آسان ترین راه ها برای ایجاد فضاهای چند منظوره در یک واحد مسکونی، ادغام فضاهایی با کاربری های مشابه در یکدیگر است. در خانه حلقه به شما ، زمین تمرین بسکتبال و اتاق اجتماعات در هم ادغام شده اند! از سوی دیگر، معماران تمهیدات هوشمندانه ای را برای ادغام اتاق خواب مهمان در اتاق خانوادگی خانه فراهم نموده اند! کمی آن سو تر، آشپزخانه و اتاق لباسشویی نیز در هم آمیخته شده است! به این ترتیب، طبقه ی دوم به طور کامل به اتاق های خواب و اتاق کودک اختصاص یافته است.

دیاگرام یک
دیاگرام دو
دیاگرام سه
دیاگرام چهار

 

Ring House

Serpong Sub-District, Indonesia

Architects: DELUTION

Design Team:Muhammad Egha, Hezby Ryandi, Fahmy Desrizal, Indira Pramundita S, Naufal Ryandi

Area: ۲۰۴ m²

Year: ۲۰۲۱

Contractor: DELUTION Build Ex-CRI, DELUTION Build Ex CRI

Engineer:Muhammad Egha, Nando Rimaldi, Farhan Afifi, Macfud, Dydy Krisnanto

Photographs: Fernando Gomulya

منبع:

archdaily.com

delution.co.id

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *