برج Luma Arles ؛ ادای احترام معمارانه فرانک گری به ونسان ونگوگ

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : در کارهای اولیه فرانک گری ، معمار و طراح ۹۲ ساله آمریکایی کانادایی تبار و برنده جایزه پریتزکر در سال ۱۹۸۹ میلادی که بیش از هر چیز با طراحی و اجرای موزه گوگنهایم در بیلبائو کشور اسپانیا شناخته می شود، می‌ توان تاثیراتی از سبک معماران کشورهای سوئیس و فرانسه به ویژه لو کوربوزیه را مشاهده کرد! البته این تاثیرات تا سال ۱۹۷۲ میلادی در کارهای وی به وضوح دیده می شود؛ نشانه هایی چون استفاده از فرم های هندسی ساده و… به طور کلی می توان گفت در کارهای فرانک گری نوعی گرایش مجسمه سازانه وجود دارد.

برج Luma Arles

اما در سال ۲۰۲۱ میلادی شاهد افتتاح پروژه ی جالب توجهی از این معمار سرشناس خواهیم بود! برج Luma Arles به ارتفاع ۴۶ متر با نمایی پیچیده و از جنس آلومینیوم در شهر آرل (Arles) واقع در ناحیه ی جنوبی کشور فرانسه. نمای عجیب برج Luma Arles به صورت چرخیده در سطوح مختلف است؛ فرانک گری بر این باور است که این نمای عجیب، برگرفته از دامنه های رشته کوه های ناهمواری که در نزدیکی این منطقه وجود دارد، می باشد.

برج لوما آرل به سفارش بنیاد لوما (LUMA Foundation) به مدیریت مایا هوفمان (Maja Hoffmann) ، کلکسیونر آثار هنری سوئیسی طراحی و ساخته شده است؛ بد نیست بدانید مایا ساشر (Maja Sacher)، مادربزرگ مایا هوفمان از نامدارترین مجموعه‌ داران آثار پابلو پیکاسو در سوئیس و جهان بود و پدر وی یعنی لوکاس هوفمان (Luc Hoffmann) نیز صندوق جهانی طبیعت ۰World Wide Fund for Nature) را به عنوان بزرگ ترین اتحادیه بین‌ المللی در زمینه حفاظت از محیط زیست بنیان نهاده است!

LUMA Arles

مایا هوفمان مرکز فرهنگی و هنری لوما را هدیه ای به شهروندان آرل می داند و شهردار شهر آرل نیز اعلام کرده است ورود به آن، آزاد و رایگان خواهد بود.

فرانک گری به تازگی در نشستی خبری پیرامون وضعیت پیشرفت فرآیند ساخت و ساز پروژه برج Luma Arles گفت:

لوما آرل قرار است دوستداران معماری را به یاد دوران امپراتوری روم و البته ونسان ونگوگ بیندازد! (نقاش نامدار هلندی و از مشهورترین چهره‌ هایی که چند سال از عمر خود را در این شهر جنوبی فرانسه گذراند.)

سازه ی این مرکز فرهنگی و هنری، متشکل از یک هسته ی مرکزی بتنی و نیز اسکلت فلزی است! لازم به بیان است یک آتریوم مرکزی هم برای این بنا پیش بینی شده است. همچنین باکس های شیشه ای گوناگونی ساخته شده از سطوح براق آلومینیومی به عنوان پنجره های پروژه بر روی سطح غیر معمول این برج چسبانیده شده است!

برج Luma Arles دارای فضاهای متنوع و گوناگونی همچون فضاهای آموزشی، فضاهای تحقیقاتی و همچنین فضاهای نمایشگاهی می باشد. درباره سایت پروژه (زمینی به مساحت ۱۱۰ هزار متر مربع) بد نیست که بدانید این بنا در یک پارک عمومی جانمایی شده است؛ فضایی که از سال ۱۹۸۶ میلادی تا چندی پیش بی استفاده رها شده بود! در این منطقه ساختمان های دیگری نیز وجود دارد که عمده عملکرد آن ها، صنعتی می باشد؛ براساس برنامه ریزی های انجام یافته و بازطراحی های مشخص شده، آن ها نیز توسط استودیو معماران آلمانی آنابل سلدورف (Annabelle Selldorf) مستقر در نیویورک، به گالری ها و فضاهای هنری تغییر کاربری خواهند داشت.

این پروژه که ساخت آن چیزی در حدود ۱۳ سال به طول انجامیده است، رقمی بین ۱۵۰ تا ۲۲۵ میلیون یورو هزینه داشته است! در نمای این پروژه چیزی در حدود ۱۱ هزار ورق فولادی استفاده شده است.

 

LUMA Arles

Arles, France

Architects: Gehry Partners

Area: ۱۵۸۳۱ m²

Year: ۲۰۲۱

Photographs: Iwan Baan

 

منبع:

archdaily.com

luma.org

wallpaper.com

 

معمار | معمار محتوا

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *