کمپانی گوگل اولین فروشگاه فیزیکی خود را در شهر نیویورک افتتاح کرد!

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : کمپانی گوگل (فعال در حوزه فناوری اطلاعات شامل جستجوی اینترنتی، تبلیغات، نرم افزار و سخت‌ افزار) اولین فروشگاه فیزیکی خود را در منطقه مسکونی چلسی (Chelsea) واقع در منهتن شهر نیویورک افتتاح کرد! استودیو معماری آمریکایی Reddymade این مجموعه را با رویکرد استفاده از مصالح بازیافتی که اصلی ترین تمرکز آن بکارگیری مبلمانی از جنس چوب پنبه می­ باشد، طراحی کرده است. در هفدهم ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ میلادی، گوگل استور در ساختمان مرکزی خود که یک بنای آرت دکو (هنر تزئینی) می باشد، میزبان بازدیدکنندگان بود.

پنجره های بزرگ اولین فروشگاه فیزیکی گوگل رو به خیابان نهم در منطقه چلسی

گوگل در هفته مد میلان سال ۲۰۱۹ میلادی، شعاری را با عنوان “طراحی بر همه چیز تاثیرگذار است” مطرح کرد و ثابت نمود که چگونه تجارب متفاوت زیبایی شناسی، سلامتی جسمانی و روانی ما را تحت تاثیر قرار می دهند؛ و حال معماران Reddymade با همکاری آیوی راس (IVY ROSS) ، معاون و محقق بخش سخت افزار کمپانی گوگل، این رویکرد را در فرآیند راه اندازی اولین فروشگاه فیزیکی این برند، مبنای کار خود قرار داده است. این شعار بر پایه اصول علم نورواستتیک (Neuroaesthetics یا زیبایی شناسی عصب محور؛ شاخه ای از علم که با هدف ترکیب داده های روانشناسی با زیبایی شناسی از طریق بررسی درک، تولید و پاسخ انسان به هنر، چگونگی تاثیر زیبایی شناسی بصری بر بدن و روان ما را مورد بررسی قرار می دهد) می باشد.

فضای داخلی فروشگاه فیزیکی گوگل متشکل از از متریال های گرم و روشنایی ایده آل

متریال گرم و بافت دار همچون پانل های چوبی و مبلمانی از جنس چوب پنبه که دانیل میشالیک (Daniel Michalik) آنها را طراحی کرده است، برای بخش اصلی این فروشگاه فیزیکی انتخاب شده است تا حس دعوت کنندگی منحصر به فردی را ایجاد نماید! فضا در عین خودمانی بودن، محرکی است برای کنجکاوی هر چه بیشتر مشتریان.

مبلمان از جنس چوب پنبه طراحی شده توسط دانیل میشالیک در جای جای فضای دیده می شود

در مصاحبه ای که آیوی راس (IVY ROSS) ، معاون و محقق بخش سخت افزار کمپانی گوگل در سال ۲۰۱۹ داشت، به این نکته اشاره کرد که کمپانی هایی همچون گوگل چاره ای جز پایدار بودن (به منظور کاهش آلودگی های زیست محیطی و بهینه سازی مصرف انرژی) ندارند! بنابراین از آنجایی که گوگل ملزم است تا گواهینامه LEED (گواهینامه مخصوص سلختمان های سبز) را کسب کند، بسیاری از متریال های انتخاب شده برای این فروشگاه، پایدار و دوستدار محیط زیست هستند. یکی از این مصالح، کف سازی است که شرکت Bolon آن را تماما از زباله های بازیافت شده کارخانه ای تولید کرده است! همچنین پانل های آکوستیک، صددرصد از پلاستیک های PET یا پلی‌ اتیلن ترفتالات ساخته شده اند و نیازی به آمود ندارند. درباره پلاستیک های PET بد نیست بدانید این پلاستیک ها به طور ذاتی مشخصات پلاستیک های زیست تخریب را دارند و در مدت دو سال در زیر خاک بیش از ۳۰ درصد آنها تخریب می گردد!

جانمایی برنامه ریزی شده مبلمان فروشگاه برای فراهم آوری فضایی گرم و دوستانه

بازگردیم به بررسی طراحی داخلی اولین فروشگاه فیزیکی کمپانی گوگل! در ویترین این فروشگاه، باکس های نورپردازی شده به عنوان مرکز توجه عابران و مشتریان از فضای بیرونی، تعبیه شده است؛ ایده ای که به سبب آن مراجعه کننده می ­تواند با استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده (VR) با محصول موردنظر خود تعامل برقرار نماید و قبل از ورود، ذهنیتی از کالا یا فن آوری مورد نظر خود را داشته باشند. در قسمت ورودی، لوله های شیشه ای باریک و بلند بین کف و سقف معلق هستند و فضایی خیالی را به وجود می آورند. داخل این فضا، نمایشگرهایی تعبیه شده است که بازدیدکنندگان می توانند محصولات و تکنولوژی گوگل را در آنها مشاهده و بررسی کنند. طراح، هوشمندانه در تلاش است تا حس کنجکاوی کودکانه را حین ارتباط با این نمایشگرها در کاربران برانگیزاند!

فضای تخیل؛ فضایی برای تجربه هر چه بهتر فناوری های جدید گوگل
جعبه های کشف (Discovery Boxes) و فراهم سازی تعامل عابران با فناوری واقعیت افزوده!

یکی دیگر از ایده های زیرکانه ی معماران پروژه، ایجاد یک مسیر منحنیِ سیال با یک خط باریک فلزی به رنگ مشکی است که پیرامون فضا چرخیده است و با دنبال کردن آن، توجه مخاطب به تمامی محصولات موجود در فروشگاه جلب می شود. در قسمت مرکزی فروشگاه، یک میز پیشخوان منحنی شکل به عنوان بخش پشتیبانی فنی قرار داده شده است که چراغ های نئونی در قسمت بالای آن با نوشته ” از من بپرسید ” کاربران را دوستانه به سمت خود فرا می خواند.

 

منبع:

dezeen.com

rmdny.com

danielmichalik.com

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *