نگاهی به پاویون اسپانیا در هفدهمین دوسالانه معماری ونیز

پاویون کشور اسپانیا با عنوان تردید (Uncertainty) در هفدهمین دوسالانه معماری ونیز ، ۳۴ پروژه از چهار معمار جوان به نام های سوفیا پنیرو (Sofía Piñero)، دومینگو گونزالس (Domingo J. González)، آندره گویزدالا (Andrzej Gwizdala) و فرناندو هررا (Fernando Herrera) را در منطقه جیاردینی ونیز به نمایش گذاشته است.

Uncertainty

غرفه اسپانیا به شکلی طراحی شده است تا مکانی باشد برای تامل و انطباق با نیازهای جامعه که در حال تغییر مداوم است. این پاویون بازدیدکنندگان را به مشارکت در پاسخ دادن به طیف وسیعی از سوالات ناشی از موضوع دوسالانه یعنی ما چگونه با هم زندگی خواهیم کرد؟ دعوت می کند. این تیم پاسخ خاصی به موضوع دوسالانه ارائه نمی دهد! آن‌ ها به دنبال تشکیل یک زنجیره نامحدود از موضوعاتی بوده‌ اند که پشت سر هم اتفاق می‌ افتد تا قطعیت را نشان دهد.

این پروژه ها رویکردهای معماری با حوزه‌ های دیگر را مانند موسیقی، کشاورزی، شعر، آموزش، سینما، رقص، بازی های ویدیویی و همچنین گردشگری ترکیب می‌ کنند. تردید متضاد یقین، به عنوان فرصتی برای ایجاد فرآیندهای تفکر لازم به نظر می‌ رسد که به واقعیت‌ های تغییرپذیر یا ناشناخته پاسخ می‌ دهند!

این پاویون از سه بخش تشکیل شده است؛ بخش اول با غوطه‌ وری ابرهای ناهمگن ساخته شده از هزاران ورق کاغذی تشکیل شده است! فضایی که ابر را قاب می‌ کند شامل یک فرایند باز است که تحول مداوم واقعیت را نشان می‌ دهد و بازدیدکنندگان را تحریک می‌ کند تا در چهار اتاق کناری کاوش کنند و در یک منظره غیرسلسله مراتبی از قطعات انتزاعی قدم بزنند. در این بین، مهمانان از یک سالن با نقشه برداری سمعی و بصری عبور می‌ کنند؛ جایی که آنها توالی عملیات تفسیری مورد استفاده برای انتخاب پروژه ابر را کشف می‌ کنند. در طول بازدید، نمایش نور، سایه، صفحه نمایش و اشیا بینندگان را ترغیب می کند تا مرزهای بین پروژه های متنوع را کشف کنند.

اتاق مرکزی بخش آخر این پاویون است که به حجمی تبدیل می شود که از صدها نفر افراد ناهمگن شناور در فضا ساخته می‌ شود و صرف‌ نظر از فاصله فیزیکی و مفهومی خود، برای ساختن یک بدنه واحد با یکدیگر تعامل دارند!

این تیم اسپانیایی معتقدند:

” این پروژه مجموعه‌ ای از معماری‌ های مختلف است که مانند یک کل، توانایی خود را در تعریف یک مسیر مشترک علی‌ رغم تعاملات خود با نیروهای خارجی، از دست نمی‌ دهد! تردید ما را ترغیب می‌ کند تا اطمینان خود را بازیابی کنیم و با تمرکز بر محدودیت‌ های خود، ابعاد مختلف واقعیت را به فرآیندی باز، پویا و سازگار تبدیل کنیم. “

برای تجربه تور مجازی در پاویون کشور اسپانیا اینجا کلیک کنید؛

هفدهمین دوسالانه معماری ونیز از شیوه‌ های معماری فراتر از چهارچوپ معمولی و معمارانی که راهبرد ابتکاری برای تاثیرات اجتماعی را تعریف می‌ کنند، تجلیل می‌ کند.

 

منبع:

hamshahrionline.ir

uncertainty.es

 

درسا بخشندگی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *