همکاری کمپانی فاستر و شرکا و اپل در طراحی برج تئاتر اپل در شهر لس آنجلس

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : برج تئاتر اپل (Apple Tower Theatre)، جدیدترین فروشگاه کمپانی اپل به شمار می آید که توسط استودیوی بریتانیایی نورمن فاستر و شرکا (Foster + Partners) در سالن سینمای متروکه ای متعلق به دهه ۱۹۲۰ میلادی در مرکز شهر لس آنجلس طراحی شده است!

برج تئاتر اپل (Apple Tower Theatre)
ساختمان برج تئاتر اپل به دهه ۱۹۲۰ میلادی بازمی گردد؛

فاستر و شرکا (Foster + Partners) برای بازسازی این ساختمان تاریخی که توسط معمار آمریکایی اس. چارلز لی (S. Charles Lee ؛ به عنوان یکی از پرکارترین و برجسته ترین معماران دوره خود) در سال ۱۹۲۷ میلادی به سبک باروک طراحی شده بود، به عنوان بیست و ششمین شعبه اپل در شهر لس آنجلس با این کمپانی همکاری کرده است.

جالب است بدانید پروژه برج تئاتر (Tower Theatre) در تقاطع خیابان هشتم و خیابان برادوی، اولین ساختمان تئاتر در شهر لس آنجلس بود که برای نمایش تصاویر متحرک و مصوت مورد استفاده قرار می گرفت! اما درهای این بنا در سال ۱۹۸۸ میلادی بسته شد و این تئاتر عملا بدون استفاده باقی ماند.

سالن ورودی به سبک خانه اپرای پاریس طراحی شده است؛
پنجره اصلی سالن با شیشه های رنگی بازسازی شده است؛

اما کمپانی اپل و استودیوی فاستر و شرکا (Foster + Partners) با همکاری شهرداری لس آنجلس و دیگر متخصصان این حوزه، بازسازی برج تئاتر (Tower Theatre) را برعهده گرفتند. در فرآیند بازسازی، علاوه بر ترمیم ظاهر پروژه، مقاومت آن نیز در برابر زلزله افزایش یافت. این پروژه شامل مرمت برج ساعت واقع در گوشه تئاتر و بازسازی تابلویی بود که در کنار آن قرار گرفته بود، می شد. نمای آجر سفالی این ساختمان نیز تمیز شده است و سایبانی در امتداد خیابان برادوی بر روی آن نصب گردید است.

صفحه نمایش دیجیتال جایگزین پرده قدیمی سینما شده است!

در قسمت داخلی، سالن ورودی بزرگی که به سبک خانه اپرای پاریس (محل برگزاری اپراهای شهر پاریس از سال ۱۸۷۵ میلادی تا ۱۹۸۹ میلادی با ۱۶۰۰ صندلی) شارل گارنیه ، معمار فرانسوی طراحی شده بود، همراه با نرده های برنز و ستون های مرمر به شکوه دوران قبل خود، بازسازی شده است! همچنین پلکان این فضا با فرش قرمز رنگی پوشیده شده است. در مرکز برج تئاتر اپل (Apple Tower Theatre) تالار گفتگوی با شکوهی قرار گرفته است که شامل فضای فروشگاهی بزرگی است که صفحه نمایشی در بخش قوسی شکل آن جانمایی شده است! دقیقا در جایی که پرده نمایش این سالن قدیمی آویزان بوده است.

نقاشی سقفی با فرمی قوسی شکل بازسازی شده است؛

بالکن های اصلی سالن همچنان در جای خود باقی مانده اند و کمپانی اپل قصد دارد از این فضاها به عنوان بالکن های چندمنظوره (برای برگراری کنفرانس های اپل)، کارگاه های کسب مهارت های روزمره و همچنین فضاهایی برای اجرای آثار فیلمسازان و نوازندگان محلی استفاده نماید. صندلی های اصلی سالن سینما نیز دوباره ساخته شده اند. همچنین پنجره اصلی این سالن با شیشه های رنگی و طرحی که شامل نوارهای پیچ خورده ی فیلم است، همراه با نقاشی سقفی با فرمی قوسی شکل، با دقت هر چه تمام احیا شده است.

برج تئاتر اپل به سبک باروک طراحی شده بود؛

از دیگر فروشگاه های کمپانی اپل که در بناهای تاریخی واقع شده است، می توان به مغازه ای اشاره کرد که در داخل کاخی در رم توسط فاستر و شرکا (Foster + Partners) طراحی شده است و همچنین کتابخانه کارنگی در شهر واشنگتن که در سال ۱۹۰۳ میلادی توسط معماران Ackerman & Ross ساخته شده است و توسط استودیوی معماری Beyer Blinder Belle (مستقر در شهر نیویورک) به فروشگاه کمپانی اپل تبدیل شده است.

 

منبع:

dezeen.com

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *