مرکز هواشناسی و تحقیقات اقلیمی کلیماتوریوم ؛ طراحی مبتنی بر فرهنگ محلی

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : معماران ۳XN (مستقر در شهر کپنهاگ) در همکاری با معماران SLA (مستقر در شهر کپنهاگ)، در جدیدترین پروژه خود در سال ۲۰۲۱ میلادی دست به طراحی پروژه مرکز هواشناسی و تحقیقات اقلیمی کلیماتوریوم (با تمرکز بر مطالعات و تحقیقات آب و هوایی و تغییرات شرایط اقلیمی) در شهر لمویگ (Lemvig) در کشور دانمارک زده است! این پروژه بندر لمویگ را از یک بندر انحصارا تجاری به یکی از چشمگیرترین بنادر کشور دانمارک در جذب گردشگر تبدیل کرده است.

مرکز هواشناسی و تحقیقات اقلیمی کلیماتوریوم

امکانات عمومی و فضاهای باز تفریحی فراهم شده در این پروژه، آن را به فرصت نوینی را برای کسب تجربه ای خاص بدل کرده است. کانسپت اصلی معماران در طراحی پروژه کلیماتوریوم، عملکردگرا است و در طراحی آن از متریال هایی همچون چوب، بتن و فولاد استفاده شده است. جالب است بدانید این ساختمان نمادی از یک موج چوبی است که از بخش بالایی ورودی اصلی اوج می گیرد و سبب شاخص شدن این پروژه می شود؛ به گونه ای که به آسانی قابل شناسایی است! این ایده و فرم ظاهری از قایق های ماهیگیری که مشخصه اصلی منطقه لمویگ (Lemvig) می باشد، الهام گرفته شده است و ادای احترامی است به تاریخ، فرهنگ و آداب و رسوم محلی این منطقه.

لازم به بین است این نماد که با استفاده از چوب‌ های موج‌ دار شکل گرفته است، مکانی برای نشیمن بازدیدکنندگان از فضای اطراف آن به شمار می باشد! ایده ای که توانسته است جذابیت های بصری متفاوتی را به وجود آورد.

Klimatorium Climate Center

جان آموندسن (Jan Ammundsen) معمار پروژه و سرپرست تیم طراحی ۳XN درباره این پروژه این چنین توضیح می دهد : ” کلید اصلی طراحی در این پروژه، ایجاد ساختمانی دعوت کننده با ارجاعات واضح به عملکرد ساختمان و همچنین محل استقرار خود در بندر لمویگ بوده است. موج ساخته شده از چوب به ساختمان یک هویت قوی بخشیده است! این ایده در داخل و خارج ساختمان تبدیل به محلی برای اجتماع کارمندان ، مهمانان کلیماتوریوم و مردم بومی لمویگ همچنین شده است. “

مرکز هواشناسی و تحقیقات اقلیمی کلیماتوریوم

ساختار شناور پروژه و همچنین استفاده از شیشه در نمای مرکز هواشناسی و تحقیقات اقلیمی کلیماتوریوم جلوه ای معاصر و متمایز به این پروژه بخشیده است. این ساختمان در دو طبقه و هماهنگ با ساختمان های موجود در این بندر طراحی شده است. طبقه اول پروژه توسط لوورهای چوبی به رنگ سیاه (لوور : آفتابگیر یا شیدر یک پنجره بسته یا یک حائل با تیغه‌ های افقی زاویه دار جهت عبور نور و هوا می‌ باشد؛ لیکن از تابش نور مستقیم خورشید، باران و آلودگی صوتی جلوگیری می‌ کند. زاویه تیغه‌ ها ممکن است قابل تنظیم یا غیرقابل تنطیم و ثابت باشند) احاطه شده است؛ این لوورها به ساختمان ظاهری ساده و روستایی بخشیده است! همچنین این ایده فضا را در برابر تابش مستقیم خورشید محافظت می نماید.

فضای داخلی پروژه کلیماتوریوم شامل بخش های اداری، اتاق جلسات ، فضاهای چندمنظوره ، یک کافه و فضای نمایشگاهی با دسترسی عمومی است. جالب است بدانید فضاهای انعطاف پذیر، اتاق جلسات جذاب و طراحی مبتنی بر کار تیمی و مشارکت به تقویت روابط اجتماعی در درون این ساختمان انجامیده است و در ارتقای جامعه و ایجاد نوآوری کمک شایانی داشته است.

 

Klimatorium Climate Center

Lemvig , Denmark

Architects: ۳XN Architects , SLA Architects

Area: ۱۶۰۰ m²

Year: ۲۰۲۱

Photographs: Adam Mørk

 

منبع:

archdaily.com

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *