برج رادیو و تلویزیونی چاملیجا شهر استانبول افتتاح شد

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : برج رادیو و تلویزیونی چاملیجا (Istanbul TV and Radio Tower) با ارتفاع ۳۶۹ متر در شهر استانبول ترکیه (بر روی تپه چاملیجا و در منطقه آسیایی این شهر) ۲۹ ماه می سال ۲۰۲۱ میلادی توسط رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه افتتاح شد! افتتاح همه بخش ها و طبقات این برج در شرایطی اتفاق افتاده است که  از ماه سپتامبر سال گذشته میلادی، فعالیت مخابراتی و تلویزیونی خود را آغاز کرده بود.

برج رادیو و تلویزیونی چاملیجا

اما رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه در مراسم افتتاح این برج گفت:

” این پروژه نه تنها برای ترکیه بلکه برای همه جهان الگو محسوب می‌ شود! ترکیه به لطف این برج در فعالیت های ارتباطاتی و مخابراتی به مدل فرستنده واحد دست یافته و دیگر آلودگی تصویری پایان یافته است. ما این مدل را در بخش هایی از کشور که دارای شرایط مناسب می باشد، توسعه خواهیم داد و بدین ترتیب هم از آلودگی محیط زیست پیشگیری خواهیم نمود و هم کیفیت خدمات را افزایش خواهیم داد. “

Istanbul TV and Radio Tower

برج رادیو و تلویزیونی چاملیجا (Küçük Çamlıca TV Radio Tower) که ۱۲۵ فرستنده رادیویی را پشتیبانی می کند، توسط معماران ترک ملیکه آلتینیشیک (Melike Altinisik Architects) بر روی زمینی به مساحت ۳۰ هزار و ۱۵۰ متر مربع بنا شده است. ارتفاع بدنه ی بلندترین برج شهر استانبول ترکیه ، ۲۲۰ متر و ارتفاع دکل مخابراتی آن ۱۴۵ متر است.

طبق اعلام مسئولان شهری استانبول، این برج مخابراتی ۳۶ میلیون یورویی پذیرای ۴٫۵ میلیون گردشگر در سال خواهد بود!

برج مخابراتی استانبول به گونه ای ساخته شده است که در برابر زمین لرزه های ۹ ریشتری و بادهای شدید مقاوم باشد! این برج دارای ۴ طبقه در زیر زمین و ۴۵ طبقه روی زمین می باشد (در مجموع ۴۹ طبقه). آزمایش های تایید پایداری ساختمان در مقابل باد توسط مهندسین مشاور نیوتکنیک و نمایندگی آنها در شهر لندن انجام شده است. جالب است بدانید تست و آزمایش توسعه نما و چگونگی اعمال بار ساختمان بر هسته بتنی خود به معماران زاها حدید واگذار شده بود.

برج رادیو و تلویزیونی چاملیجا

آندره واتز ، مدیر عامل مهندسین مشاور نیوتکنیک درباره طراحی برج رادیو و تلویزیونی چاملیجا می گوید: ” با استفاده از الگوریتم های پیشرفته ی ویژه، ما شیشه های سبک پیش ساخته ای را طراحی کرده ایم که با پنل های بتنی تقویت شده اند! “

 

Istanbul TV and Radio Tower

Istanbul, Turkey

Architects: Melike Altinisik Architects

Client: UDHB – Ministry of Transportation and Communication

منبع:

melikealtinisik.com

archdaily.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *