اقامتگاه مسکونی حجم های موازی ؛ فرمول بدیع معماری هند برای افزایش هیجان زندگی

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : اقامتگاه مسکونی حجم های موازی (Parallel Volumes) در شهر احمدآباد (Ahmedabad)، بزرگ ترین شهر ایالت گجرات کشور هند (India) ساخته شده است. کار طراحی و اجرای این پروژه ی ۴۶۰ مترمربعی بر عهده ی معماران خلاق و خوش فکر شرکت معماری هندی Urbscapes بوده است. به لطف درایت و هوشمندی این تیم، اقامتگاه مسکونی حجم های موازی به خانه ای درون گرا و مناسب برای اقامت سه نسل از اعضای یک خانواده تبدیل شده است! در ادامه ی این مطلب، شما را با مهم ترین ویژگی های این خانه ی جذاب و منحصر به فرد آشنا خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید!

اقامتگاه مسکونی حجم های موازی

بیایید در ابتدا با هم به تصاویر منتشر شده از این عمارت زیبا متاثر از معماری هند نگاهی بیندازیم! نخستین چیزی که در این پروژه توجهتان را به خود جلب می کند، چیست؟ اگر از ما بپرسید، خواهیم گفت: بهره گیری از هندسه ی مستطیل برای شکل دادن به ساختار خانه! البته این تمهید خلاقانه، الزامات و ضرورت هایی را نیز با خود به همراه داشته است. به عنوان مثال، ناگفته پیداست که عملکردهای اصلی خانه به صورت خطی جانمایی شده اند. از سوی دیگر، می توان مشاهده کرد که در امتداد طول این مستطیل ها، روزنه هایی نیز باز شده است. مهم ترین وظیفه ی این روزنه ها، رساندن نور خورشید به فضاهای داخلی و ایجاد امکان تهویه ی طبیعی هواست!

اقامتگاه مسکونی حجم های موازی

شهر احمدآباد هند، آب و هوایی گرم و خشک دارد. در چنین شرایطی، داشتن یک حیاط برای یک خانه موهبتی بی نظیر به شمار می آید. اقامتگاه مسکونی حجم های موازی (Parallel Volumes) نیز از این موهبت بی بهره نیست! حیاط خانه را می توان قلب تپنده ی آن دانست. بد نیست بدانید که طبقه ی همکف این عمارت منحصر به فرد، در ارتباطی نزدیک و تنگاتنگ با فضای حیاط می باشد.

اما بگذارید که فضاهای داخلی این خانه را با جزئیات بیشتری برایتان توصیف کنیم. همین که قدم به داخل این عمارت بگذارید، به ناگاه همه چیز در مقابل چشمانتان دگرگون خواهد شد! ساده بگوییم، آن حجم مبهم و غیرشفاف بیرونی به یکباره تبدیل به فضایی شفاف و نورانی خواهد شد. فضاهای رسمی تر این خانه در طبقه ی همکف و در فاصله ی کمی از فضای ورودی جانمایی شده اند. اما کمی که از ورودی فاصله بگیرید، با اتاق های خانوادگی تری همچون فضای غذاخوری و فضای نشیمن مواجه می شود. جالب اینجاست که این فضاها، می توانند مستقیم و بی واسطه شما را به حیاط خانه برسانند! در گوشه ای از فضای طبقه ی همکف، یک راه پله نیز به چشم می خورد؛ این راه پله، همان مسیری است که شما را به طبقات بالایی خانه هدایت خواهد کرد.

در طبقات بالایی عمارت حجم های موازی (Parallel Volumes)، اتاق های خصوصی اعضای خانواده جانمایی شده است. پنجره های بزرگ این اتاق ها با قاب های چوبی خود، امکان لمس بی واسطه ی نور خورشید را فراهم ساخته اند. علاوه بر این، تقریبا تمامی این پنجره ها مسلط به فضای حیاط سبز و زیبای خانه هستند! به لطف این ساختار دلنشین، زندگی روزمره به ترکیبی هیجان انگیز از فضاهای داخلی و خارجی تبدیل شده است. اما بگذارید به عنوان نکته ی آخر، جذاب ترین عنصر طبقات بالایی خانه را به شما معرفی کنیم: شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از درخشان ترین عناصر طبقات بالایی اقامتگاه مسکونی حجم های موازی، یک سالن نمایش خانگی است!

پلان طبقه همکف
پلان طبقه اول
پلان طبقه دوم
مقطع یک و دو
مقطع سه
نمای شرقی و نمای غربی
نمای شمالی
نمای جنوبی

 

Parallel Volumes Residence

Ahmedabad, India

Architect: Urbscapes

Lead Architect: Narendra Mangwani , Nidhi Parikh

Design Team: Prabhuti Desai , Kushboo Anandpura

Client: Mukubd Patel

Year: 2020

Built area: 600 m²

Site area: 460 m²

Photographs:: Inclined Studio

منبع:

archdaily.com

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *