دیوید ادجای ؛ اولین معمار سیاه پوست برنده مدال طلای RIBA

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : شامگاه ۲۶ می سال ۲۰۲۱ میلادی و در یک مراسم مجازی با حضور باراک اوباما و تنی چند از شخصیت های بین المللی، مدال طلای RIBA (جایزه معماری سلطنتی بریتانیا) به دیوید ادجای (David Adjaye) ، معمار بزرگ غنایی – انگلیسی اهدا شد! این اولین بار است که یک معمار سیاه پوست موفق به دریافت این جایزه شده است.

لازم به بیان است دیوید ادجای در سال ۲۰۱۷ میلادی توسط مجله تایمز به عنوان تاثیر گذارترین معمار جهان انتخاب شده بود. همچنین وی در سال ۲۰۱۷ میلادی توانست نشان شوالیه (نشان هنر و ادب دولتی فرانسه) را دریافت نماید (نشان ملی لیاقت برای اولین ‌بار در سوم دسامبر ۱۹۶۳ میلادی توسط ژنرال شارل دوگل رییس جمهور وقت فرانسه نام ‌گذاری شد).

اما این مراسم که به صورت مجازی برگزار شده بود، با پخش پیام های تبریک ویدیویی از افرادی چون باراک اوباما چهل و چهارمین رئیس‌ جمهوری ایالات متحده آمریکا (از ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ میلادی) و برنده جایزه صلح نوبل، نانا آکوفو-آدو رئیس جمهوری غنا، تابو امبکی رئیس جمهوری سابق آفریقای جنوبی، پل کاگامه رئیس جمهوری رواندا و بونو ستاره موسيقي راک همراه بود.

اما باراک اوباما، چهل و چهارمین رئیس‌ جمهوری ایالات متحده آمریکا به عنوان اولین سخنران این مراسم آنلاین و خطاب به دیوید ادجای گفت:

” از بسیاری جهات، من و دیوید روح خویشاوندی نزدیکی با یکدیگر داریم؛ ما تقریبا هم سن و سال هستیم. هر دوی ما دوران کودکی تقریبا مشابهی داشته ایم! من فکر می کنم بزرگ شدن در مکان های مختلف به طور ناحودآگاه شما را به یک معمار خوب تبدیل نمی کند، اگر این اتفاق می افتاد اکنون من بیش از یک ابله بودم! {همراه با خنده} اما این اتفاق (بزرگ شدن در مکان های مختلف)، دیدگاهی را به شما می بخشد که ممکن است دیگران آن را نداشته باشند؛ دیدگاهی چون درک فرهنگ های گوناگون، قدردانی از سنت های مختلف و همچنین توانایی گردآوری همه آن ها به شیوه های جدید و دیدن و درک جهان با تمام زیبایی های منحصر به فرد و غیر قابل توصیف خود.

در طی سال های گذشته، دیوید از این دیدگاه برای خلق فضاهایی برخلاف آنچه در پیرامون دنیا دیده است، استفاده کرده است. من هیچگاه تجربه تماشای موزه ملی تاریخ و فرهنگ آمریکایی های آفریقایی تبار اسمیتسونیان را در نزدیکی کاخ سفید فراموش نمی کنم! فرصت قدم زدن در فضای داخلی آن… و احساس اینکه چگونه یک معمار بریتانیایی-غنائی به سادگی هر چه تمام به روایت یک داستان منحصر به فرد آمریکایی کمک کرده است… این اتفاق، یک نبوغ است؛ ناب و ساده.

کسب این جایزه را به شما تبریک می گویم؛ من اطمینان دارم بهترین ها در راه است… “

موزه ملی تاریخ و فرهنگ آمریکایی های آفریقایی تبار اسمیتسونیان

در انتهای مراسم، پیام هایی متنی از معماران صاحب نامی چون موشه صفدی ، لسلی لوکو و بالکریشنا دوشی قرائت شد. همچنین ایوان فارل و شلی مک نامارا ، بنیانگذاران معماران ایرلندی گرافتون و برندگان مدال طلای RIBA در سال ۲۰۲۰ میلادی و جایزه پریتزکر در سال ۲۰۲۰ میلادی نیز در پیامی این چنین بیان کردند:

” معماری یک زبان ساکت است که سخن می گوید! تفکرات شما از مولفه های مدنی معماری استقبال می کند؛ این جایزه واقعا شایسته شماست. “

جایزه بین المللی ریبا (جایزه معماری سلطنتی بریتانیا) جایزه‌ا ی است که توسط موسسه سلطنتی معماران بریتانیا به ساختمان‌ های سراسر انگلستان و سایر نقاط جهان اعطا می ‌شود. در طی ۵۰ سال گذشته، این جایزه به صورت سالانه به شخص یا گروهی از افراد که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در پیشرفت معماری تأثیر بسزایی داشته اند، اعطا شده است (دستاوردهایی در نوآوری معماری صرف نظر از شکل، اندازه و بودجه).

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *