آرتور گنسلر بنیانگذار بزرگ ترین استودیوی معماری جهان در ۸۵ سالگی درگذشت

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : میلارد آرتور گنسلر جونیور (.Millard Arthur Gensler Jr) معمار، طراح داخلی و کارآفرین آمریکایی و بنیانگذار استودیوی معماری بین المللی گنسلر (Gensler) پس از مدت ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری، سرانجام در سن ۸۵ سالگی و در خانه شخصی خود در شهرستان مارین واقع در در ایالت کالیفرنیای ایالات متحده آمریکا درگذشت! لازم به بیان است علی رغم اینکه وی در طول ۱۸ ماه گذشته به بیماری حاد ریوی مبتلا شده بود، اما همچنان به کار خود ادامه می داد و یک تقویم برنامه ریزی شده برای جلسات کاری خود داشت!

دیوید گنسلر (David Gensler) فرزندی وی می گوید: ” پدر من یک فرد منظم، با احترام و صمیمی بود و هرگز تمایلی به زندگی پر زرق و برق نداشت. و خدمت به کارفرمای خود را از طریق قدرت خارق العاده ی طراحی دوست داشت. “

میلارد آرتور گنسلر جونیور (.Millard Arthur Gensler Jr)

وی متولد سال ۱۹۳۵ میلادی در بروکلین، یکی از قدیمی‌ ترین بخش‌ های شهر نیویورک و همچنین پرجمعیت‌ ترین منطقه در کلانشهر نیویورک و چهارمین منطقه پرجمعیت ایالات متحده آمریکا بود. آرت گنسلر پسر یک کارمند شرکت تلفن و فروشنده نیمه وقت کاشی های سقفی بود! او در سال ۱۹۵۸ میلادی از دانشکده معماری دانشگاه کرنل (یکی از سه دانشگاه خصوصی ایالات متحده آمریکا) فارغ التحصیل شد. او پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه به توصیه یکی از اساتید خود به نام هنری هیل (Henry Hill) منتقد معماری به کالیفرنیا نقل مکان کرد و در شرکت معماری ویلیام ورستر (William Wurster) ، معمار و مدرس آمریکایی در دانشگاه MIT مشغول به کار شد. ویلیام ورستر بیشتر به دلیل طراحی های مسکونی خود در کالیفرنیا شناخته شده است.

درباره آرتور گنسلر بد نیست بدانید وی فعالیت خود را در سال ۱۹۶۵ میلادی در شهر سانفرانسیسکو با همسر مرحوم خود یعنی درو گنسلر (Drue Gensler) و دوست خود، جیمز فولت (James Follett) آغاز نمود. وی در کار خود، اراده ی عجیبی داشت، به صورتی که توانست در سال ۱۹۸۸ میلادی اولین شعبه از شرکت معماری خود را در شهر لندن و سپس در کشورهای ژاپن و هنگ کنگ در سال ۱۹۹۳ میلادی راه اندازی نماید. اولین دفتر این شرکت معماری در کشور چین، در سال ۲۰۰۲ میلادی و در شانگهای افتتاح شد. امروزه این شرکت بین المللی در ۵۰ کشور جهان مشغول به فعالیت است و درآمد سالانه آن چیزی در حدود ۱٫۵ میلیارد دلار است!

آرتور گنسلر فعالیت خود را در سال ۱۹۶۵ آغاز نمود؛

آسمان خراش بلندمرتبه شهر شانگهای به ارتفاع ۶۳۲ متر که به برج شانگهای نیز معروف است (دومین ساختمان بلند جهان) از جمله پروژه های قابل توجه و معروف میلارد آرتور گنسلر جونیور است. از دیگر پروژه های مطرح شرکت معماری وی می توان به طراحی دفاتر کار روزنامه های آمریکایی نیویورک تایمز و واشنگتن پست و همچنین طراحی ساختمان بورس اوراق بهادار لندن و طراحی فضای داخلی سفارت جدید ایالات متحده آمریکا در لندن اشاره کرد. علاوه بر این، دو پروژه بازسازی و توسعه موزه هنرهای مدرن شهر نیویورک و توسعه فرودگاه منطقه ایگل در کلرادوی ایالات متحده آمریکا از جمله پروژه های اخیر این شرکت معماری است.

آسمان خراش بلندمرتبه شهر شانگهای طراحی شده توسط آرتور گنسلر

بد نیست بدانید آرتور گنسلر سابقه همکاری با کمپانی اپل را نیز در کارنامه ی کاری داشت؛ البته یک همکاری ناموفق! وی در قراردادی بایستی صد فروشگاه (فروشگاه نسل اول) برای کمپانی اپل در ایالات متحده آمریکا طراحی می نمود؛ اما پس از شروع به کار به دلیل برخی موضوعات توسط استیو جابز کنار گذاشته شد. آرتور گنسلر در این باره می گوید: استوی جابز با من تماس گرفت و گفت: استیو جابز هستم؛ تو اخراجی!

البته او حق داشت و ما دچار برخی اشتباهات شده بودیم. “

پس از درگذشت استیو جابز، استودیوی معماری گنسلر (Gensler) مجددا با کمپانی اپل وارد همکاری شد.

مجتمع چندمنظوره شهری ۶۷ هکتاری CityCenter در لاس وگاس طراحی شده توسط آرتور گنسلر

وی در مصاحبه ای پیرامون روند موفقیت خود می گوید: ” هنگامی که من استودیوی معماری گنسلر را راه اندازی کردم، روزی بود که از خواب بیدار شدم و دانستم در عین حال که ۲۲ نفر برای من کار می کنند، اما من نمی دانم که چه کاری بایستی انجام دهم! من از مدیریت کسب و کار است هیچ نمیدانستم. بنابراین در یک مدرسه شبانه بازرگانی ثبت نام کردم. من آنچنان به کار خود علاقه مند بودم که در پایان دوره، استاد کلاس خود را استخدام کردم! “

آرتور گنسلر در سال ۲۰۱۰ میلادی از سمت ریاست استودیوی معماری گنسلر (Gensler) استعفا داد اما به عنوان مشاور تا زمان مرگ خود به کار مشغول بود.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *