هلموت جان معمار آلمانی-آمریکایی در سن ۸۱ سالگی درگذشت

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : معمار آلمانی-آمریکایی، هلموت جان (Helmut Jahn) عصر روز شنبه ۸ می سال ۲۰۲۱ میلادی به هنگام دوچرخه سواری در نزدیكی خانه خود در حومه شهر شیكاگو (در حدود ۷۰ کیلومتری غرب شیکاگو) با یک خودروی سواری تصادف کرد و در دم جان باخت!

هلموت جان (Helmut Jahn)

هلموت جان (Helmut Jahn) از جمله معماران صاحب نام در ایالات متحده آمریکا به شمار می آید که تاکنون پروژه های گوناگونی را در نقاط مختلف جهان به مرحله اجرا رسانده است؛ از جمله این پروژه ها می توان به طراحی مرکز جیمز آر. تامپسون (The James R Thompson Center) در مرکز شهر شیکاگو، طراحی ترمینال شماره یک شرکت هواپیمایی یونایتد در فرودگاه بین المللی اوهر شهر شیکاگو در ایالت ایلینوی کشور ایالات متحده آمریکا (فرودگاه بین المللی اوهر ، پررفت‌وآمدترین فرودگاه جهان بر پایه تعداد پروازها می باشد!)، طراحی مرکز تجاری کمپانی سونی در پوتسدامر پلاتز (Potsdamer Platz) شهر برلین، طراحی فرودگاه سوارنابومی (Suvarnabhumi Airport) شهر بانکوک که به طور غیررسمی به عنوان فرودگاه اصلی شهر بانکوک نیز شناخته می شود و… اشاره کرد.

مرکز جیمز آر. تامپسون (the James R Thompson Center) در مرکز شهر شیکاگو

هلموت جان (Helmut Jahn) متولد سال ۱۹۴۰ میلادی در دهکده ی زیرندورف (Zirndorf) در نزدیکی شهر نورنبرگ (Nuremberg) در کشور آلمان بود. وی فارغ التحصیل دیپلم معماری از دانشگاه فنی مونیخ در رشته معماری بود؛ سپس در سال  ۱۹۶۶ میلادی برای ادامه تحصیل در رشته ی معماری، عازم موسسه فناوری ایلینوی یا ایلینوی تِک (IIT) در شهر شیکاگو واقع در ایالات متحده آمریکا شد. او در سال ۱۹۶۷ میلادی، موسسه فناوری ایلینوی را بدون دریافت مدرک خود رها کرد و به استودیوی معمار آمریکایی، چارلز فرانسیس مورفی پیوست. این استودیوی معماری در سال ۱۹۸۱ میلادی به مورفی/جان (Murphy/Jahn) تغییر نام داد! در سال ۲۰۲۱ میلادی، این استودیوی معماری به جان (Jahn) تغییر نام داد.

 

منبع:

dezeen.com

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *