جستاری در ریشه های پیدایش تالار در معماری عصر صفوی

بررسی عوامل موثر بر تحول کالبدی خانه و فرهنگ زندگی در یک قرن اخیر ایران موردپژوهی: تحولات الگوی خانه در شهر تاریخی لار

مقاله “ جستاری در ریشه های پیدایش تالار در معماری عصر صفوی “

نویسندگان

روح اله مجتهدزاده ؛ زهرا نام آور

منتشر شده در دوفصلنامه علمی مطالعات معماری ایران (دانشگاه کاشان) (سال نهم، شماره پیاپی ۱۷، بهار و تابستان سال ۱۳۹۹ شمسی)

چکیده

یکی از ابداعات فضایی چشمگیر در معماری عصر صفوی، تالارهایی است که هر چند بازماندگان امروزی‌ شان اندک است و در پاره‌ ای موارد نظیر تالار عالی ‌قاپو با یک فاصله زمانی به این بناها الحاق شده‌، برازندگی و زیبایی ترکیب این عنصر با این عمارات ‌ها چنان است که امروزه تصور این بناها بدون تالارهایشان، تقریبا امکان ‌ناپذیر است. این موضوع به‌ خودی خود پرسش‌ هایی را درباره ریشه این تالارها، نحوه ظهورشان در معماری این دوره و سیر تحول آن‌ ها پیش می ‌کشد؛ پرسش ‌هایی که هر چند پاسخ‌ های گوناگونی برای آن‌ ها تدارک شده، به‌ عقیده اغلب صاحب ‌نظران هنوز هیچ‌ یک از پاسخ‌ ها به حد کافی قانع ‌کننده به نظر نمی‌ رسد.

بررسی حاضر ظهور این پدیده را در ارتباط با گونه ‌ای از ساختارهای معماری ایرانی که تاکنون کمتر بدان پرداخته شده، یعنی سازه‌ های چادری و ساختارهای موقت به‌ کار رفته در باغ ‌ها، ریشه‌ یابی می ‌کند.

این پژوهش به روش تفسیری تاریخی و با استفاده از منابع کتابخانه ‌ای و تحلیل داده‌ های متنی و تصویری (نگاره‌ ها) انجام می ‌گیرد. این تحقیق نشان می ‌دهد که تالارها را باید حاصل تحولی گسترده ‌تر در روند تکامل سایبان ‌های موقت کوشک ‌مانند به شمار آورد؛ تحولی که در پی آن سایبان با ابعادی به ‌مراتب گسترده‌ تر‌، با ستون ‌های بیشتر و به نیت استقرار دائم ساخته می‌ شود.

واژگان کلیدی:

تالار ؛ معماری ایرانی ؛ عصر صفوی ؛ سازه های چادری

جستاری در ریشه های پیدایش تالار در معماری عصر صفوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *