داریوش بوربور درجه شوالیه نشان هنر و ادب دولت فرانسه را دریافت کرد

داریوش بوربور درجه شوالیه نشان هنر و ادب دولت فرانسه را دریافت کرد

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : داریوش بوربور (Dariush Borbor)، معمار، شهرساز، طراح، مجسمه ساز، نقاش، پژوهشگر و همچنین نویسنده، درجه شوالیه نشان هنر و ادب دولت فرانسه (Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres) را دریافت کرد! لازم به بیان است نشان هنر و ادب نشانی است که توسط وزارت فرهنگ فرانسه (در گذشته با عنوان انجمن هنر و ادبیات فرانسه شناخته می شد) از سال ۱۹۵۷ میلادی و توسط وزیر وقت فرهنگ فرانسه، با هدف شناسایی آثار مهم و تاثیرگذار هنری و ادبی پایه‌ گذاری شده است. این عنوان مکملی است بر نشان شایستگی ملی که در سال ۱۹۶۳ میلادی توسط رئیس ‌جمهور شارل دوگل پایه ‌گذاری شده بود.

داریوش بوربور درجه شوالیه نشان هنر و ادب دولت فرانسه را دریافت کرد
داریوش بوربور

هدفِ نشان هنر و ادب فرانسه، قدردانی از خدمت در عرصه هنر و ادبیات یا گسترش این زمینه ‌ها می ‌باشد. پیشینه این نشان بر اساس منابع دولتی به نشان سنت میشل (پایه ‌گذاری شده در ۱ اوت سال ۱۴۹۶ میلادی) باز می گردد.

دقت داشته باشید نشان هنر و ادب فرانسه دارای سه درجه است: درجه کماندور (مدالی که به گردن انداخته می ‌شود و هر سال ۲۰ دریافت کننده دارد)، درجه افیسیه (مدالی که با یک گل و روبان بر روی سینه چپ نصب می‌ شود و هر سال ۶۰ دریافت کننده دارد) و درجه شوالیه (مدالی که با روبان بر روی سمت چپ سینه نصب می‌ شود و سالی ۲۰۰ دریافت کننده دارد).

داریوش بوربور درجه شوالیه نشان هنر و ادب دولت فرانسه را دریافت کرد

اما درباره داریوش بوربور (متولد ۷ اردیبهشت ماه سال ۱۳۱۳ شمسی در شهر تهران) لازم به توضیح است وی دوره آموزش ابتدایی خود را در ایران طی کرد و در سال ۱۳۲۶ شمسی و در سن سیزده سالگی به‌منظور ادامه ی تحصیلات عازم کشور انگلستان شد و پس از دریافت دیپلم عمومی از دانشگاه کمبریج انگلستان در سال ۱۳۳۱ شمسی، موفق به اخذ لیسانس آرشیتکتور و فوق لیسانس شهرسازی از دانشگاه لیورپول گردید. او سپس راهی کشور سوئیس شد و دکترای خود را در رشته معماری نقاط گرم و خشک زیر نظر استاد صاحب نام فرانسوی یعنی پروفسور اوژن بودوئن (Eugène Beaudouin) در سال ۱۳۳۳ شمسی، از دانشگاه ژنو دریافت نمود.

در سال ۱۳۴۳ شمسی، دفتر مهندسی خود را با نام مهندسین مشاور بوربور پایه گذاری نمود. سبک نوینِ معماری وی از بدو شروع به کار حرفه ‌ای او، مورد توجه صاحب نظران برجسته بین ‌المللی قرار گرفت! به گونه ای که آنتونی کرافت (Anthony Krafft)، تحلیلگر معروف معماری سوئیسی از داریوش بوربور به عنوان یکی از پیشگامان معماری مدرن که احتمالا در راه بوجود آوردن سبک معماری قرن بیستم ایرانی است، نام برده است.

همچنین میشل راگون (Michel Ragon)، نویسنده فرانسوی اثرگذار در هنر و معماری از داریوش بوربور به عنوان معمار در جستجوی سبک معماری مدرن ایرانی سخن گفته است!

داریوش بوربور درجه شوالیه نشان هنر و ادب دولت فرانسه را دریافت کرد
Dariush Borbor

داریوش بوربور در سال ۱۳۵۵ شمسی، موسسه Sphere Iran را به منظور تدوین طرح جامع محیط زیست منسجم کشور ایران تاسیس کرد؛ و در سال ۱۳۶۱ شمسی نیز به همت و مدیریت وی، پژوهشگاه و کتابخانه مطالعات ایرانشناسی بنیان گذاری شد.

از داریوش بوربور به عنوان فردی پیشکسوت و تاثیرگذار در معماری و شهرسازی مدرن قرن بیستم ایران یاد می شود و اکثر محققان و اندیشمندان وی را آغازکننده شهرسازی مدرن ایران یا به بیانی پدر شهرسازی نوین ایران می ‌دانند! فردی بنیادین که در تاسیس و تحول شورای عالی شهرسازی در سال ۱۳۴۵ شمسی بسیار اثرگذار بوده است.

داریوش بوربور تاکنون جوایز ملی و بین ‌المللی زیادی را به خود اختصاص داده است؛ از جمله این جوایز می توان به جایزه بین المللی مرکور طلا (Gold Mercury International Award) از کشور ایتالیا در سال ۱۳۵۴ شمسی، جایزه اول طرح پاویلیون ایران (The Persian Pavilion) در لس آنجلس، کالیفرنیا در سال ۱۳۴۴ شمسی، جایزه مرکز استراحتی و تفریحی شرکت ملی نفت ایران در محمودآباد سازی در سال ۱۳۵۶ شمسی و جایزه پنجاه آرشیتکت برجسته جهان (Fifty Outstanding Achitects of the World) در دومین همایش و نمایشگاه بین الملی آثار معماران برجسته دنیا در شهر بلگراد (پایتخت کشور صربستان) در سال ۱۳۶۷ شمسی و… اشاره کرد.

 

منبع:

lecurieuxdesarts.fr

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *