ابراهیم حقیقی طراح نشانه جشنواره فیلم فجر کیست؟

ابراهیم حقیقی طراح نشانه جشنواره فیلم فجر کیست؟

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : جشنواره فیلم فجر مهم‌ ترین جشنواره سینمایی ایران است که از سال ۱۳۶۱ شمسی تا کنون در میانه ی بهمن ماه هر سال در شهر تهران برگزار می ‌گردد. این جشنواره توسط بنیاد سینمایی فارابی و زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌ شود. لازم به بیان است جشنواره فیلم فجر جایگزینی برای جشنواره بین ‌المللی فیلم تهران بود که تا پیش از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ شمسی، با حمایت دفتر مخصوص فرح پهلوی در ایران برگزار می‌ شد و در آن فیلم‌ های برگزیده سینمای ایران در کنار آثار سینمای بین ‌المللی به رقابت می پرداختند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، این جشنواره تعطیل شد و بعد از ۴ سال، جشنواره فیلم فجر هم زمان با روزهای دهه فجر جایگزین آن شد!

در بخش جوایز از دوره پنجم جشنواره فیلم فجر به برندگان، لوح زرین اهدا شد و عنوان سیمرغ از هفتمین دوره جشنواره به صورت جدی مطرح گردید که تا امروز نیز ادامه داشته ‌است. در حال حاضر دیپلم افتخار دیگر جایزه جشنواره فیلم فجر است.

ابراهیم حقیقی طراح نشانه جشنواره فیلم فجر کیست؟
نشانه جشنواره فیلم فجر

طراح سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر کیست؟

سیمرغ بلورین نام جایزه اول جشنواره فیلم فجر است! جشنواره فیلم فجر در بخش های مختلفی مانند بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین بازیگر زن و مرد اصلی و مکمل، بهترین فیلمبرداری، بهترین آهنگسازی و… با نظر هیئت داوران به اهدای جوایز سیمرغ بلورین می ‌پردازد. نام این جایزه از سیمرغ مرغ افسانه ‌ای گرفته شده ‌است.

ابراهیم حقیقی طراح گرافیک و عکاس، اولین طراح سیمرغ بلورین در سال ۱۳۶۱ شمسی برای نخستین جشنواره فیلم فجر می باشد و به گفته خودش این مهم ترین اثری است که تا کنون طراحی کرده ‌است. این در حالی است که محسن وزیری مقدم، هنرمند فقید ایرانی چندی پیش بیان کرد طرح سیمرغ را در سال ۱۳۲۸ شمسی برای جلد کتاب شاهکارهای ادبیات فارسی تالیف دکتر پرویز ناتل خانلری کشیده بوده است و در همان سال به چاپ رسیده ‌است.

ابراهیم حقیقی در مصاحبه ای با خبرگزاری دانشجویان ایران در سال ۱۳۹۳ شمسی درباره طراحی سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر گفت:

” معروف ‌ترین نشانی که طراحی کرده ‌ام، سیمرغ جشنواره فجر است. سال ۱۳۶۱ شمسی که اولین دوره از جشنواره فیلم فجر برگزار شد، نشان دیگری برای آن توسط شخص دیگر طراحی شده بود. پس از تاسیس بنیاد سینمایی فارابی در سومین سال برگزاری جشنواره به خواست آقای بهشتی، نشان جدید جشنواره را که از آن موقع تا الان استفاده می ‌شود، طراحی کردم. برای سال بعدش که قرار شد تندیسی برای برگزیدگان داشته باشیم، تندیس سیمرغ بلورین را هم با محوریت همین نشان ساختیم. سیمرغ در نشست‌ های مکرری که در بنیاد فارابی داشتیم، تصویب شد.

در تعریفی که برای سیمرغ داشتیم باید بلورین می ‌شد! سیمرغ را نمی ‌توان از سنگ، برنز، فولاد، چدن یا چوب ساخت. سیمرغ یک مفهوم است. سیمرغ یک مرغ نیست که بتوان آن را تبدیل به حجم کرد. هر وقت خواستند آن را به حجم تبدیل کنند یا شبیه خروس شده است یا طوطی و بلبل! سیمرغی که در آثار عطار و فردوسی و حافظ و مولانا هست، فقط می ‌تواند بلوری باشد. “

ابراهیم حقیقی طراح نشانه جشنواره فیلم فجر کیست؟
سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر

ابراهیم حقیقی درباره ایده حجمی کردن سیمرغ جشنواره فیلم فجر که چند سال پیش اجرا شد نیز اظهار کرد:

” چند سال پیش بود که ایده حجمی کردن سیمرغ مطرح شد و من برای ساخت آن به پراگ که کریستال‌ های بهتری در آنجا تولید می ‌شود، سفر کردم؛ اما سرانجام در ساخت شکل حجمی سیمرغ دخالتی نداشتم و متاسفانه ساخت آن هم با اعتراضاتی روبه ‌رو شد. سال گذشته (سال ۱۳۹۲ شمسی) و با حضور مجدد آقای رضاداد، دبیر وقت جشنواره فجر موفق شدیم تندیس را با همان شکل قدیمی و به شکل نوآورانه‌ تر طراحی کنیم.

اصل لوگو تغییری نکرده است. قبلا تندیس روی پایه برنز که آب طلا داده می ‌شد، قرار می ‌گرفت؛ اما خیلی دوست داشتم که یکپارچه بلورین باشد. موفق شدیم این کار را انجام بدهیم و پایه برنزی هم حذف شد.

کار دیگری که امسال (سال ۱۳۹۳ شمسی) حتما انجام خواهد شد این است که آینه را هم وارد کار بکنیم! آینه هم همان مفهوم بلور دارد و شی ‌ای است که مثل خود سینما، دست نیافتنی و تعریف ناشدنی است. قرار است این آینه در قسمت پایین تعبیه شود تا انعکاس تصویر سیمرغ را در آن ببینیم. “

سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر از سال ۱۳۹۱ شمسی با مواد ارزشمند در کشور جمهوری چک ساخته میشد اما از سال ۱۳۹۸ شمسی، سیمرغ‌ های بلورین جشنواره فیلم فجر در داخل کشور ساخته شدند و یک پلاک کوچک طلا به آنها الصاق شد.

ابراهیم حقیقی طراح نشانه جشنواره فیلم فجر کیست؟

بد نیست بدانید ابراهیم حقیقی (متولد ۱۳ مهر ماه سال ۱۳۲۸ شمسی در شهر تهران) فارغ التحصیل کارشناسی ارشد معماری دانشکده هنرهای زیبا از دانشگاه تهران است. او عضو انجمن بین ‌المللی طراحان گرافیک (AGI)، عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران تا سال ۱۳۸۲ شمسی و دبیر هشتمین دوسالانه پوستر تهران در سال ۱۳۸۲ شمسی، عضو انجمن تصویرگران کتاب کودک و عضو انجمن فیلمسازان مستند ایران و مدرس رشته گرافیک دانشگاه تهران، دانشگاه فارابی، دانشگاه هنر، مدرسه عالی تلویزیون و سینما و دانشگاه آزاد اسلامی است. ابراهیم حقیقی از سال ۱۳۴۷ تا کنون طراح کتب و مجلات گوناگونی بوده‌ است. برای فیلم، سریال و نمایش ‌های مختلف، طراحی صحنه انجام داده است. وی تا کنون نمایشگاه ‌های متعددی را برگزار کرده است و جوایز زیادی را به دست آورده‌ است.

در ۹ بهمن ماه سال ۱۳۹۷ شمسی و در مراسم افتتاحیه سی‌ و هفتمین جشنواره فیلم فجر آئین بزرگداشت ابراهیم حقیقی برگزار شد و از وی تقدیر به عمل آمد. ابراهیم حقیقی که در سال ۱۳۹۸ شمسی به عنوان دبیر جشنواره هنرهای تجسمی فجر منصوب شده بود، پس از سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در اینستاگرام خبر استعفای خود را از دبیری این جشنواره اعلام کرد! او نوشت:

” با چشم اشک ‌بار و رنج غمبار از دست رفتن هموطنان و فرزندان بلندقامت ‌مان و با روحی آزرده، من هم بی‌ یاری شما، فضای تلخ ‌کامی و دروغ، ناتوانم از برگزاری جشنواره ‌ای که قرار بود نشان شادمانی باشد و پیوند. چرا که شادمان نیستم و نیستیم. “

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *