تجلی مفهوم آب از باغ بهشتی قرآن در باغ ایرانی

بررسی عوامل موثر بر تحول کالبدی خانه و فرهنگ زندگی در یک قرن اخیر ایران موردپژوهی: تحولات الگوی خانه در شهر تاریخی لار

مقاله تجلی مفهوم آب از باغ بهشتی قرآن در باغ ایرانی 

نویسندگان

آزیتا بلالی اسکویی ؛ فرناز نظرزاده عنصرودی ؛ ائلناز نظرزاده عنصرودی

منتشر شده در فصلنامه علمی پژوهش های معماری اسلامی (نشریه قطب علمی معماری اسلامی دانشگاه علم و صنعت ایران) (دوره ۸، شماره ۳، شماره پیاپی: ۲۸، پاییز ۱۳۹۹ شمسی)

چکیده

قرآن­ کریم به ‌عنوان کتاب هدایتگر و تعالی ‌بخش انسان، شامل مجموعه ‌ای از آیات الهی است که حقایق و اسرار بی ‌شماری در آن نهفته شده و بزرگ ‌ترین جلوه ظهور یک حقیقت در کالبد مادی به شمار می ‌آید؛ به‌ طوری ‌که حقیقت بهشت در کالبد مادی و معماری باغ ظهور می ‌یابد. برخلاف ظاهر ساده باغ ایرانی، پیچیدگی ‌های ساختاری و معنایی حاصل از آمیختگی عناصر چهارگانه در باغ ایرانی، اقتباس ‌شده از باغ بهشتی است؛ و در حقیقت تاثیرپذیری الگوی باغ از عنصر آب به‌ عنوان اصلی‌ ترین عامل وجودی آن و به دلیل تقدس این عنصر در اندیشه دینی ایرانیان به‌ وضوح مشخص و از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ به‌ طوری‌ که می ‌توان گفت آب عنصری حیاتی در صیانت مقام و منزلت بهشت در تجلی و ظهور آن در باغ ایرانی است.

روش این تحقیق تفسیری و بر اساس تحلیل محتوای آیات قرآن است. این پژوهش در پی یافتن تجلی صورت پذیرفته در مضمون عنصر آب در نظام کالبدی و کارکردی باغ ایرانی با تصویر آن در باغ بهشتی است. در این راستا با انطباق باغ ایرانی و باغ بهشتی از منظر قرآن کریم و با استناد به تفاسیر سوره آل‌ عمران می ‌توان دریافت که نظام کارکردی در باغ ایرانی با اسامی باغ بهشتی -که متناسب با درجه و مراتب آن است- متناظر بوده و عنصر آب در نظام کالبدی باغ ایرانی، حاصل نمود صورت‌ های مختلف آب در کارکردهای باغ بهشتی است.

واژگان کلیدی:

آب ؛ باغ بهشتی ؛ باغ ایرانی ؛ تجلی ؛ نظام کالبدی و کارکردی ؛ آل عمران

 

تجلی مفهوم آب از باغ بهشتی قرآن در باغ ایرانی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *