آلبرتو کامپو بائزا جایزه ملی معماری اسپانیا را در سال ۲۰۲۰ دریافت کرد

آلبرتو کامپو بائزا جایزه ملی معماری اسپانیا را در سال 2020 دریافت کرد

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : معمار اسپانیایی، آلبرتو کامپو بائزا (Alberto Campo Baeza) جایزه ملی معماری اسپانیا (Premio Nacional de Arquitectura یا معتبرترین جایزه معماری اسپانیا) را دریافت کرد! لازم به بیان است این جایزه همراه با حایزه نقدی ۶۰ هزار یورویی به وی اعطا شد.

جایزه ملی معماری اسپانیا قدردان تلاش های این معمار در بخش آموزش نیز است! آلبرتو کامپو بائزا سابقه ای پنجاه ساله در تدریس معماری در مدرسه معماری دانشگاه پلی تکنیک مادرید اسپانیا (ETSAM)، موسسه فناوری فدرال سوئیس (EPFL) در شهر لوزان و همچنین دانشگاه پنسیلوانیا (University of Pennsylvania مشهور به UPenn) دارد. دانشگاه فنی مادرید که گاه با نام دانشگاه پلی تکنیک مادرید نیز شناخته می شود، یکی از قدیمی ترین و بزرگ ترین دانشگاه های فنی و اسپانیولی زبان کشور اسپانیا است که در شهر مادرید واقع شده است. دانشگاه پلی تکنیک مادرید اسپانیا در سال ۱۹۷۱ میلادی به واسطه ظهور دانشکده های مهندسی و معماری زیادی تاسیس شد! بیش از ۳۵۰۰۰ دانشجو در کلاس های دانشگاه پلی تکنیک مادرید اسپانیا در طول سال شرکت می کنند.

از جمله مهم ترین پروژه های آلبرتو کامپو بائزا (Alberto Campo Baeza)، معمار اسپانیایی می توان به پروژه هایی چون سالن ورزشی دانشگاه Francisco de Vitoria، دفاتر اداری Junta de Castilla y León در شهر Zamora کشور اسپانیا و پروژه های مسکونی مینیمالیستی اشاره کرد.

آلبرتو کامپو بائزا جایزه ملی معماری اسپانیا را در سال 2020 دریافت کرد
آلبرتو کامپو بائزا (Alberto Campo Baeza)

اما از اعضای هیئت داوران جایزه ملی معماری اسپانیا می توان به افرادی چون آلوارو سیزا (Álvaro Siza)، معمار برجسته پرتغالی و برنده جایزه پریتزکر در سال ۱۹۹۲میلادی و Carme Pigem، معمار اسپانیایی و پایه گذار معماران RCR و Manuel Gallego معمار اسپانیایی، Elisa Valero معمار اسپانیایی، استاد دانشکده عالی معماری دانشگاه گرانادا (یک دانشگاه دولتی واقع در شهر گرانادا کشور اسپانیا) و برنده جایزه معماری سوئیس در سال ۲۰۱۸ میلادی و Lucía Cano معمار اسپانیایی اشاره کرد.

هیئت داوران جایزه ملی معماری اسپانیا در بیانیه ی منتشر شده از انسجام کار آلبرتو کامپو بائزا (Alberto Campo Baeza) در طول زندگی حرفه ای خود، تفکر خلاقانه و همچنین فداکاری وی برای آموزش نسل بعدی معماران کشور اسپانیا تجلیل به عمل آوردند.

آلبرتو کامپو بائزا چهاردهمین فردی است که از سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون موفق به دریافت این جایزه شده است؛ لازم به بیان این جایزه از سال ۲۰۰۱ میلادی دچار تغییراتی شد! یعنی پیش از تاریخ، جایزه ملی معماری اسپانیا به پروژه برتر سال اعطا می شد اما از سال ۲۰۰۱ میلادی، معمار برتر سال برگزیده شد. از جمله دیگر برندگان این جایزه می توان آلوارو سیزا (Álvaro Siza) ، Manuel Gallego معمار اسپانیایی، سانتیاگو کالاتراوا (Santiago Calatrava) معمار اسپانیایی و برنده مدال طلای موسسه‌ معماران آمریکا (AIA) در سال ۲۰۰۴ میلادی و رافائل مونئو (Rafael Moneo) معمار اسپانیایی را نام برد.

آلبرتو کامپو بائزا جایزه ملی معماری اسپانیا را در سال 2020 دریافت کرد
سالن ورزشی دانشگاه Francisco de Vitoria

آلبرتو کامپو بائزا درباره دریافت این جایزه ارزشمند می گوید: ” من بسیار خوشحال هستم و خدا را شکر می گویم. دریافت این عنوان، بیشتر به سبب سخاوت هیئت داوران است، نه شایستگی های من! “

آلبرتو کامپو بائزا پس از الهام گیری از پدربزرگ خود که به عنوان معمار در شهر والادولید (Valladolid) اسپانیا مشغول به فعالیت بود، به حرفه معماری پیوست.

منبع:

dezeen.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *