معمار اسکاتلندی-غنائی Leslie Loko برنده جایزه RIBA Annie Spink در سال ۲۰۲۰ شد!

معمار اسکاتلندی-غنائی Leslie Loko برنده جایزه RIBA Annie Spink در سال ۲۰۲۰ شد!

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : معمار اسکاتلندی-غنائی، لسلی لوکو (Leslie Loko) به دلیل مشارکت ارزنده در آموزش معماری، برنده جایزه RIBA Annie Spink در سال ۲۰۲۰ میلادی شد!

لسلی لوکو (Leslie Loko) یازدهمین برنده جایزه RIBA Annie Spink می باشد؛ جایزه ای که از سال ۲۰۰۰ میلادی و هر دو سال یک بار به تاثیرگذارترین و تلاشگرترین فرد در حوزه آموزش معماری از سوی موسسه سلطنتی معماران بریتانیایی اعطا می شود.

جالب است بدانید لسلی لوکو (Leslie Loko) جایزه خود را به جنبش اجتماعی بین ‌المللی جان سیاه ‌پوستان مهم است (Black Lives Matter)، دانشکده تحصیلات تکمیلی معماری دانشگاه ژوهانسبورگ و همچنین دانشجویان خود اهدا کرد! وی درباره این اتفاق گفت: ” من از این تصمیم هیئت داوران بسیار سپاسگزارم! این جایزه به تمامی اساتید و دانشجویان دانشکده تحصیلات تکمیلی معماری دانشگاه ژوهانسبورگ تعلق دارد! جایزه ای که بیانگر تلاش و پشتکار یک به یک آن ها در مسیر آموزش معماری است. “

معمار اسکاتلندی-غنائی Leslie Loko برنده جایزه RIBA Annie Spink در سال ۲۰۲۰ شد!
لسلی لوکو (Leslie Loko)

لسلی لوکو (Leslie Loko) پایه گذار و مدیر دانشکده تحصیلات تکمیلی معماری دانشگاه ژوهانسبورگ در سال ۲۰۱۵ میلادی است؛ وی همچنین سابقه تدریس در دانشگاه ایالتی آیووا ، دانشگاه ایلینوی ، دانشگاه كینگستون ، دانشگاه  وست مینستر و دانشگاه لندن شمالی را در کارنامه دارد. آخرین فعالیت وی مربوط می شود به ریاست مدرسه معماری Spitzer در شهر نیویورک. وی در شرایطی که تنها در ژوئن سال ۲۰۱۹ میلادی به این سمت منصوب شده بود، در اکتبر ۲۰۲۰ استعفا داد! او علت استعفای خود را مخالفت های این مدرسه با سیاه پوستان، به ویژه زنان سیاه پوست عنوان کرد. او تاکنون سخنرانی های تاثیرگذاری پیرامون نژاد، هویت و معماری داشته است!

وی تصمیم دارد در سال ۲۰۲۱ میلادی موسسه آینده آفریقا (African Futures Institute) را به عنوان یک دانشکده مستقل تحصیلات تکمیلی در رشته ی معماری در شهر آکرای غنا پایه گذاری نماید.

معمار اسکاتلندی-غنائی Leslie Loko برنده جایزه RIBA Annie Spink در سال ۲۰۲۰ شد!

آلن جونز (Alan Jones)، مدیر RIBA در این باره گفت: ” به استاد لسلی لوکو، سزاوارترین برنده ی این جایزه تبریک می گویم. فعالیت قابل توجه وی در آموزش معماریريال دهه ها به طول انجامیده است و او خود را به عنوان یک مربی بین المللی معرفی کرده است. “

بد نیست بدانید جایزه RIBA Annie Spink در سال ۲۰۱۸ میلادی به موری فریزر (Murray Fraser)، استاد معماری و فرهنگ جهانی در مدرسه معماری بارتلت در شهر لندن (رده ی دوم فهرست بهترین دانشکده های معماری جهان پس از MIT) اهدا شد.

 

 

 

 

منبع:

dezeen.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *