مدرسه‌ی ابتدایی Hangzhou Gudun Road در چین

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : مدرسه ابتدایی Hangzhou Gudun Road در قسمت شمالی از Hangzhou قرار دارد که یک دبستان دولتی است و سی و شش کلاس دارد. ضلع های جنوب غربی و جنوب شرقی ساختمان به سمت خیابان اصلی و خیابان فرعی شهر و قسمت شمالی و غربی از زمین برای همگن سازی یک مجتمع تحصیلی با تراکم بالا استفاده شده است. معماران این اثر، امید دارند که ساختمان دبستان فرصتی برای ارائه ی یک محل آموزش اساسی با حداکثر استفاده از امکانات موجود و تبدیل آن به یک واحد اموزشی در محدوده ساختمان های سیمانی اطراف باشد و همین طور بتواند محلی برای آموزش و آرامش برای دانش اموزان و عموم باشد.

به منظور ایجاد کنتراست با مناطق مسکونی مجاور، معماران طرح تصمیم گرفتند حتی الامکان کلاس های آموزشی را در فضاهای باز و بزرگ ایجاد کنند.

توپوگرافی درونی مجتمع مدرسه با شیب ۱.۵ متر چمن کاری شده و همین طور زمین کاری های مسیر و زمینه ها در قسمت شمال غربی مجموعه قرار دارد. همگام با پروژه فضای سبز سازی، ساختمان اصلی مجتمع در یک مسیر سبز اکولوژیکی قرار گرفت که تعریف کننده فضای تحصیلی و فضای ورزشی می باشد.

ساختمان های بلند مجتمع که به زمین های باز و همچنان میدان ها و مسیر ها مشرف هستند، شرایط خوب بصری برای معلمان و دانش آموزان مدرسه در زمان کلاس را فراهم می کنند.

به منظور فشرده کردن فضای ساختمانی برای به دست آوردن فضای باز تا حد ممکن، در ابتدا طراحی معماری همه اجزا مانند کلاس ها و دفاتر و راهرو ها و کافه تریا و کتابخانه مدرسه یک فضای چهار طبقه فشرده در نظر گرفته شد. به علاوه، این مجموعه با توجه به مقرات و الزامات در مورد نور و تهویه ساختار یافته است. طی این روند، طبقه مجاور به جهت های گوناگونی تبدیل می شود که تشکیل یک بافت درهم آمیخته می دهد.

محوطه مدرسه٬ ساختمان معلمان، دفاتر، کتابخانه، کافه تریا، راهرو های مسقف و فضای متفاوت از لحاظ سنتی کاملا از یکدیگر متمایز هستند؛ اما شکل های ساخته شده در مرزهای داخلی و راهرو ها و سقف کاذب شکل می دهند و همچنین فرصت های فضایی جدید ظاهر می شوند.

مجموعه ی متفاوت از پلتفرم ها و مقیاس ها و منطقه خاکستری برای معمان و دانش آموزان مدرسه، منطقه ای مسقف و امن فراهم می کند که همچنین امکان استفاده از الگوهای مکانی برای فعالیت های فوق برنامه ها ان هاست.

واحدهای ساختمانی با اینکه از شکل های درهم پیچیده و سرپوشیده تشکیل شده؛ اما فضای محدود و بسته ای نیست. در هر دو موضوع فضا و طرح، اشکال ساختمانی متناوب و ترکیبات متفاوت و چشم نواز محوطه آموزشی را ایجاد می کند. این ترکیب شکل دهی علاوه بر اینکه با استفاده از نفوذ متقابل شرایط دیداری مطلوبی را برای بینندگان فراهم می کند، گذرگاه ها و راهرو ها محل طبیعی عبور هوا و باد هم می باشد.

پلان

 

مدرسه‌ ابتدایی Hangzhou Gudun Road

معمار: گروه معماری GLA

موقعیت: چین

مساحت: ۳۴۰۰۰ متر مربع

سال ساخت: ۲۰۱۷ میلادی

 

شهلا قهری (Shahla Ghahri)

منبع:

Archdaily.com

3 Comments

  1. سلام خیلی عالی بود بازم از پروژه های مدرسه بگذارین لطفا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *