رم کولهاس چگونه رم کولهاس شد؟

رم کولهاس چگونه رم کولهاس شد؟

رم کولهاس بدون شک یکی از پیشگامان دنیای معماری است. این معمار هلندی متولد ۱۴ نوامبر سال ۱۹۴۴ میلادی در روتردام می باشد. او از بنیان‌ گذاران یکی از مشهورترین شرکت‌ های معماری جهان، OMA می باشد؛ همچنین وی برنامه‌ ریز و طراح شهری فوق‌ العاده‌ ای نیز شناخته می شود. رم کولهاس فیلسوفی است که نظریه‌ هایش مورد تحسین و انتقادهای زیادی قرار گرفته است و تنوع فعالیت هایش، او را معماری موفق و متفاوت ساخته است!

سفرهای بی‌ شمار

سفر مداوم، جمع‌ آوری ایده‌ ها، توجه به فضاهای شهری و مستندسازی ایده‌ های غیر متعارف درباره ی چیزهایی که در طول سفرهایش مشاهده می‌ کند، مواردی است که به سبک زندگی کولهاس تبدیل شده و طبق گفته ی خودش، او اغلب اوقات در هتل‌ ها اقامت دارد و می‌ گوید به جای یک نفر به عنوان طراح، او یک کتابخانه در ذهن دارد که می‌ تواند نتیجه سفرهای متعدد او به مکان‌ های متفاوت باشد!

رم کولهاس در طول دوران کودکی، چهار سال با خانواده‌ اش در شهر جاکارتا، پایتخت کشور اندونزی زندگی کرده است و این موضوع نقطه ی عطفی برای شروع و به کارگیری معماری آسیایی در بسیاری از طرح‌ هایش است. وی قبل از کار بر روی طراحی کتابخانه عمومی شهر سیاتل، به منظور مطالعه سه ماهه و جامعی برای مطالعه و بررسی کتابخانه‌ ها به اروپا و ایالات متحده آمریکا سفر کرد و سپس کتابی درباره تجزیه و تحلیل آنچه در کتابخانه‌ ها اشتباه است را نوشت! در واقع سفرهایش منبع مطالعاتی غنی برای پروژه‌ های معماری اوست.

رم کولهاس چگونه رم کولهاس شد؟
طراحی ساختمان فولادی با نمای شیشه ای برای کتابخانه مرکزی شهر سیاتل در ایالت واشنگتن با مساحت ۳۸ هزار متر مربع توسط رم کولهاس (این ساختمان در روز یکشنبه ۲۳ می سال ۲۰۰۴ میلادی برای استفاده ی عموم بازگشایی شد.)

رم کولهاس چگونه رم کولهاس شد؟

روزنامه‌ نگاری و فیلمسازی!

رم کولهاس درباره خودش می‌ گوید: “به نظر خودم، من نویسنده هستم تا معمار!” با وجود اینکه ساختمان‌ های طراحی شده توسط او، اکنون همه جا به چشم می‌ خورد، او همچنان به نوشتن ادامه می‌ دهد. نوشته‌ های او تحسین برانگیز است و تقریبا به همان اندازه ساختمان‌ های او منحصر به فرد است، به طوری که معماران از کتاب‌ های او الهام می‌ گیرند و دانشجویان معماری بی‌ شماری در سراسر جهان کولهاس را ستایش می‌ کنند. جذابیت او عمدتاا در توانایی او برای خارج شدن از تعادل است! او همچنین در روزنامه‌ نگاری حرفه‌ ای می باشد و با توجه به محیط اطراف خود، توصیفات بی‌ نظیری را ارائه می‌ دهد.

رم کولهاس عاشق طراحی ساختمان‌ های پر بحث و متناقض است!

رم می‌ گوید: “دوست دارم بزرگ فکر کنم” و معتقد است تفکر به طور دائم صورت می‌ گیرد؛ پس بهتر است قوی و بزرگ فکر کرد و نتایج بهتری به دست آورد. ساختمان‌ های کولهاس غیر عادی و غیر متعارف هستند و او به هیچ عنوان سعی نمی‌ کند آن را پنهان کند! او معتقد است که خارج از چارچوب‌ ها فکر می‌ کند، اما گاهی لازم می‌ داند منطقی و با محدودیت‌ ها تفکر کرد.

او در جایی گفته است: “این داستان زندگی من بوده است. ایستادن در برابر جریان و گاهی حرکت با جریان!” او می‌ گوید گاهی اوقات جریان فعلی حاکم را نباید دست کم گرفت، پذیرش واقعیت‌ های خاص، ایده آلیسم را از بین نمی‌ برد و این می‌تواند منجر به پیشرفت‌ های چشمگیری شود.

او خود را به هویت تجاری خاصی محدود نکرده است!

بر خلاف سایر معماران، مانند فرانک گری یا زاها حدید که همچنان به چشم‌ انداز های زیبایی شناختی خود در طول دوران حرفه‌ ای متعهد بودند، کولهاس به عنوان یک هنرمند مفهومی کار می‌ کند! اگر چه ساختمان‌ هایش عجیب و غالباا مدرن است، اما خود را تنها به یک سبک یا امضای خاص محدود نمی‌ کند. او یک طراح متنوع است و همیشه در هر بابی قادر به طراحی یک جریان بی‌نظیر از ایده‌ ها است! بر این اساس، او خود را به سبک یا کاربری خاص محدود نمی‌ کند و انعطاف پذیری او در طراحی چشمگیر است.

کولهاس در بسیاری از مسابقات شرکت می‌ کند و در میان بسیاری از معماران محبوبیت بسیار زیادی دارد و در طی این فرآیند و هم‌ راستایی با جریان‌ های آزادانه ی تفکر خود به خلاقیت در پروژه‌ های گوناگون با سبک‌ های متنوع بر پایه معیارهای خود می‌ پردازد.

رم کولهاس چگونه رم کولهاس شد؟
Rem Koolhaas

اولویت قرار دادن نیازهای کاربر در پروژه‌ها!

از ویژگی مشترک پروژه‌ های مختلف این معمار برجسته، تاکید بر نیازهای کاربر است. او در طراحی‌ هایش نیاز استفاده کنندگان از هر فضایی را اولویت قرار می‌ دهد و آن را مبنای طراحی فضا در نظر می‌ گیرد. اکثر کارهای او مدرنیته و رویکرد طراحی انسان دوستانه را برجسته می‌ کند. همان‌ طور که در کتابخانه سیاتل طراحی شده توسط او، نیازهای کاربران اولویت بندی شده و ابعاد جدیدی را نسبت به درک ذهنی گذشته ما از آنچه که یک کتابخانه نیاز دارد ارائه می‌ کند و مبنای این دیدگاه بر اساس آنچه برای عملکرد و نیازهای انسانی ضروری است، شکل گرفته است.

شخصیت و دیدگاه انتقادی و متناقض او!

یکی از مواردی که او را متفاوت و موفق ساخته این موضوع است که او از جنبه‌ های مختلف به هر مسئله‌ای نگاه می‌ کند! رم کولهاس یک ذهن انتقادی دارد و همه چیز را در ذهن مورد سؤال و ارزیابی قرار می‌ دهد. این دغدغه دوگانه بر روی همه چیز، در طرح و پروژه‌ ها و همین‌ طور نوشته‌ هایش نمود یافته و همین دیدگاه و بعد شخصیتی او را متمایز و موفق ساخته است.

او در اصل یک طراح شهری است.

اگر چه او با طرح‌ ها و پروژه‌ های معماری خود شناخته شده است، اما او طراح شهری و منظر و به نوعی یک متفکر شهری محسوب می‌ شود. کولهاس صدها هزار مایل سفر کرده است و دوازده کتاب را در مورد تکامل کلان شهرهای معاصر نوشته است و طراحی شهری اصلی را برای حومه ی پاریس، بیابان لیبی و هنگ‌ کنگ طراحی کرده است. دیدگاه همه جانبه ی او به نه تنها ساختمان‌ها بلکه قرارگیری آن‌ ها در کنار هم برای ایجاد منظر شهری توانسته دیدگاه معماری او را تکمیل و منحصر سازد.

منبع:

هنر آنلاین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *