فراخوان مسابقه عکس سال یونیسف ۲۰۲۰ میلادی منتشر شد

فراخوان مسابقه عکس سال یونیسف ۲۰۲۰ میلادی منتشر شد

یونیسف (UNICEF) یا صندوق کودکان ملل متحد سازمانی است که در ۱۱ دسامبر سال ۱۹۴۶ میلادی و  به توصیه شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد و تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای فراهم ‌کردن غذای اضطراری و خدمات بهداشتی و درمانی برای کودکان در کشورهایی که در اثر جنگ جهانی دوم تخریب شده بودند، ایجاد شد.

در اکتبر سال ۱۹۵۳ میلادی مجمع عمومی ملل متحد این سازمان را به عنوان یکی از ارکان دائمی سازمان ملل شناخت و نام آن را از صندوق بین ‌المللی اضطراری کودکان سازمان ملل به نام فعلی تغییر داد. فعالیت‌ های یونیسف عمدتا در جهت ارائه کمک ‌های لازم و حمایت از کودکان کشورهای در حال توسعه است. لازم به بیان است ستاد یا مقر یونیسف در شهر نیویورک است و با بودجه داوطلبانه اداره می‌ شود.

یونیسف (UNICEF) بیش از ۷۰ سال است که در ۱۹۰ کشور و منطقه از جهان برای رشد، بقا و کامیابی کودکان و همچنین بهبود زندگی کودکان و خانواده ‌های آن ها حضور دارد و در تلاش است.

کمیته‌ ی‌ یونیسف (UNICEF) آلمان طی فراخوانی از عکاسان خبری و مستند جهان برای شرکت در مسابقه عکس سال یونیسف ۲۰۲۰ میلادی (UNICEF Photo of the Year 2020) دعوت به عمل می ‌آورد.

هدف این مسابقه، که از سال ۲۰۰۰ میلادی هر سال توسط کمیته ‌ی‌ یونیسف (UNICEF) آلمان برگزار می ‌شود، تشویق و حمایت از عکاسان و فتوژورنالیست ‌هایی است که با گزارش ‌های تصویری خود راوی شرایط کودکان و نوجوانان در سراسر جهان هستند. آن گونه که ریاست یونیسف (UNICEF) آلمان یعنی گئورگ گراف والدرزه (Georg Graf Waldersee) خاطر نشان کرده است هدف آنها گردآوری و نمایش عکس ‌هایی است که سرنوشت، صداقت و صمیمیت کودکان را نشان می ‌دهند، برخی بی‌ رحمانه و برخی امیدبخش! آنها جاذبه‌ ی قوی‌ برای همدلی و شفقت دارند و مسئولیت مشترکمان را به ما یادآوری می ‌کنند: تلاش برای بهزیستی کودکان جهان.

تا کنون ۲۰۰۰ عکاس از بیش از ۹۰ کشور از تمامی قاره ‌ها برنده‌ ی این جایزه شده ‌اند؛ عکاسانی مثل یان گراروپ، استفانی سینکلیر، مارکوس بلیزدیل و اد کاشی.

پیش ‌نیاز شرکت در این مسابقه‌ ی معتبر، معرفی شرکت ‌کننده (nomination) توسط تعدادی از عکاسان مورد اعتماد یونیسف به دبیرخانه ‌ی مسابقه است. بر این اساس، دبیرخانه‌ ی مسابقه‌ ی یونیسف از مجید سعیدی ، عکاس مستند ایرانی دعوت کرده است تا مسئولیت معرفی عکاسان ایرانی به دبیرخانه را به عهده بگیرد. بدین ترتیب عکاسانی که تمایل به شرکت در مسابقه‌ ی امسال را دارند، می ‌توانند روش ارسال کار به مجید سعیدی به منظور معرفی (nomination) به دبیرخانه را در ادامه دنبال کنند.

فراخوان مسابقه عکس سال یونیسف ۲۰۲۰ میلادی منتشر شد
مسابقه عکس سال یونیسف ۲۰۲۰

روش ارسال مجموعه ‌عکس به مجید سعیدی جهت تایید و معرفی به یونیسف

هر متقاضی می ‌تواند حداقل ۱۰ عکس و حداکثر ۱۵ عکس (فتورپرتاژ، فتواِسِی یا مجموعه ‌عکس با ویژگی ‌های فتوژورنالیستی) را حداکثر تا ۲۰ مهر ماه سال ۱۳۹۹ شمسی به ایمیل زیر ارسال کند:

Majidsaeedi@aol.com

فایل ‌ها (عکس ‌ها) به شکل زیر نامگذاری و به ‌ترتیب شماره‌ گذاری شوند:

Firstname_Lastname_number

مجموعه ارسالی بایستی در سال ‌های ۲۰۱۹ میلادی یا ۲۰۲۰ میلادی تکمیل شده باشد.

عکس ‌ها با ابعاد ۱۸۰۰ پیکسل برای ضلع بزرگتر و dpi96 ارسال شوند.

حتما در ایمیل خود موضوع پروژه ارسالی را در حداکثر ۲۰۰ کلمه شرح دهید و نام پروژه را همراه با عبارت [unicef nomination 2020] در موضوع ایمیل بنویسید‌.

به ایمیل ‌هایی که در آ‌ن ها این روند رعایت نشده باشد یا موضوع عکس‌ ها خارج از موضوع کودک و نوجوان باشد، رسیدگی نخواهد شد.

آپلود عکس در وبسایت مسابقه توسط منتخبین

پس از این که عکس ‌ها به تایید مجید سعیدی رسید، حداکثر تا چند روز پیش از مهلت نهایی ارسال عکس با صاحب پروژه‌ های برگزیده برای ادامه ‌ی روند ارسال کار به مسابقه تماس گرفته خواهد شد. منتخبین می ‌توانند ۱۰ یا ۱۵ عکس از مجموعه‌ی منتخب خود را در وبسایت مسابقه به این نشانی آپلود کنند.

آخرین مهلت بارگذاری عکس ‌ها روی وبسایت مسابقه ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی (۲۷ مهر ماه سال ۱۳۹۹شمسی) است.

شرایط شرکت در مسابقه عکس سال یونیسف ۲۰۲۰ میلادی

شرکت در این رقابت رایگان است.

فقط عکاسان حرفه‌ ای سفارش شده توسط کارشناسان بین ‌المللی یونیسف (مجید سعیدی) اجازه‌ ی شرکت در مسابقه را دارند. آنها یک کد ورودی برای ثبت نام در مسابقه دریافت خواهند کرد. داشتن این کد برای ثبت نام و آپلود عکس‌ ها ضروری است.

هر متقاضی فقط می ‌تواند یک گزارش تصویری یا مقاله‌ی تصویری و یا مجموعه‌عکس در سایت آپلود کند که می‌بایست دارای ویژگی‌های فتوژورنالیستی باشد. مجموعه‌عکس‌ها باید در سال‌ های ۲۰۱۹  میلادی یا ۲۰۲۰ میلادی گرفته و تکمیل شده باشند. تعداد عکس‌ها باید حداقل ۱۰ و حداکثر ۱۵ فریم باشد. امکان دارد عکس ‌ها قبلا منتشر شده باشند که از این نظر مانعی برای شرکت آنها در مسابقه وجود ندارد.

فرم‌ های ثبت ‌نام موجود در سایت فقط از ۱ سپتامبر ۲۰۲۰ (۱۱ شهریور ماه سال ۱۳۹۹ شمسی) تا ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ (۲۷ مهر ماه سال ۱۳۹۹ شمسی) فعال هستند. عکاسان می ‌توانند در این بازه زمانی ثبت نام کنند. متقاضیان پس از ثبت نام می‌توانند عکس‌هایشان را در رزولوشن dpi ۳۰۰ و حجم حداقل ۴ مگابایت و حداکثر ۳۰ مگابایت برای هر عکس آپلود کنند.

چاپ این عکس ‌ها در جلسه ‌ی داوری به نمایش گذاشته می‌شود. هر گزارش تصویری بدون ذکر نام عکاس، مورد قضاوت هیأت داوران قرار خواهد گرفت. همچنین کیفیت فایل آپلودی باید جوابگوی ارائه در نمایشگاهی باشد که در خلال کنفرانس مطبوعاتی دسامبر ۲۰۲۰ میلادی برگزار خواهد شد.

عکاسان با ثبت نام آنلاین، بر این موضوع که آنها صاحب اصلیِ عکس‌ های ارسالی و حقوق انحصاری‌ شان هستند، صحه می ‌گذارند. با این کار، آن‌ ها رسما و علنا اعلام می ‌دارند که هیچ‌گونه دستکاری‌ در هیچ کدام از عکس ها، خصوصا در ارتباط با محتوای آنها نداشته ‌اند. افزودن عناصری به عکس یا حذف عناصری از آن ممنوع است.

عکاسان با آپلود عکس‌ هایشان به کمیته ‌ی ملی یونیسف، اختیار استفاده‌ی رایگان از عکس‌های منتخب را می‌دهند. به هر حال، کمیته‌ ی آلمانی یونیسف  موظف است صراحتا برنده ‌ی عکس سال یونیسف (UNICEF) را اعلام کند و از عکس‌ها در تلویزیون، اینترنت و رسانه‌های چاپی استفاده کند یا آنها را در نمایشگاه‌های مرتبط به نمایش بگذارد.

داوری مسابقه عکس سال یونیسف ۲۰۲۰ میلادی

یک هیأت داوری مستقل به ریاست پرفسور Klaus Honnef ژورنالیست و پژوهشگر هنر، برندگان را در نوامبر ۲۰۲۰ میلادی انتخاب می‌ کنند. هیأت داوران متشکل ‌اند از: Peter-Matthias Gaede، Ute Noll، Jutta Schein و Bernd von Jutrczenka.

جوایز مسابقه عکس سال یونیسف ۲۰۲۰ میلادی

مجموعه‌ عکس‌ های برنده (رتبه‌های اول تا سوم) و آثار شایسته‌ی تقدیر تا پایان ژانویه ۲۰۲۱ در House of the Federal Press Conference در برلین آلمان به نمایش در می ‌آیند.

برنده عکس سال یونیسف (UNICEF) شخصا به جشن اهداء جوایز و کنفرانس مطبوعاتی در برلین آلمان دعوت می ‌شود.

تمامی عکاسان شایسته تقدیر گواهی دریافت می ‌کنند.

مهلت نهایی ارسال آثار: تا ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ (۲۷ مهر ۱۳۹۹)

 

منبع:

roozrang.com

unicef.de

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *