صادق ملک شهمیرزادی درگذشت

صادق ملک شهمیرزادی درگذشت

دکتر صادق ملک ‌شهمیرزادی ، باستان ‌شناس بنام و استاد گروه باستان‌ شناسی دانشگاه تهران، ۲۱ مهر ماه سال ۱۳۹۹ شمسی، در ۸۰ سالگی و ۲۰ سال پس از بازنشستگی درگذشت.

دکتر صادق ملک ‌شهمیرزادی متولد سال ۱۳۱۹ شمسی در شهمیرزاد بود و پس از اخذ دیپلم متوسطه در تهران، به سال ۱۳۳۹ شمسی تحصیلات خود را در رشته باستان شناسی آغاز کرد و در سال ۱۳۴۳ شمسی از دانشگاه تهران با درجه کارشناسی دانش ‌آموخته شد. وی سپس برای ادامه تحصیل به ایالات متحده آمریکا رفت و دانشنامه کارشناسی ارشد خود را با گرایش باستان‌ شناسی پیش از تاریخ ایران و بین النهرین در سال ۱۳۴۸ شمسی از موسسه شرقی دانشگاه شیکاگو دریافت کرد و سپس در سال ۱۳۵۶ شمسی از رساله دکتری خود با موضوع انسان‌ شناسی با گرایش پیش از تاریخ در دانشگاه پنسیلوانیا دفاع کرد.

دکتر صادق ملک‌ شهمیرزادی پس از بازگشت به ایران در سال ۱۳۴۹ شمسی با درجه استادیاری وارد دانشگاه تهران شد و در این مقام شاگردان بسیاری در درس ‌های گوناگون تربیت کرد. وی در بهمن ‌ماه ۱۳۷۹ شمسی و پس از ۳۰ سال با رتبه استادیاری بازنشست شد. او افزون بر آموزش، در فعالیت ‌های پژوهشی و کاوش ‌های متعدد حاضر بود و مسئولیت کاوش در محوطه ‌های متعددی همچون سگزآباد، تپه زاغه، پوئینک ورامین، آق ‌تپه گلستان و سیلک (طرح ۵ ساله بازنگری محوطه سیلک) را نیز بر عهده داشت.

حاصل بخشی از کارهای پژوهشی و آموزشی او در مقالات و کتاب ‌های متعدد به زبان ‌های فارسی، انگلیسی، آلمانی و فرانسه در دسترس است که برخی از آنها از منابع مهم باستان ‌شناسی در کشور به شمار می‌ آیند. از میان کتاب ‌‌های او می ‌توان به ” ایران در پیش از تاریخ: باستان‌ شناسی ایران از آغاز تا سپیده‌ دم شهرنشینی ” و ” واژه ‌نامه باستان ‌شناسی ” اشاره کرد.

در مهر ماه سال ۱۳۹۴ شمسی، مراسم بزرگداشتی از سوی موزه ملی ایران و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به پاس پنجاه سال تلاش های صادق ملک شهمیرزادی در زمینه آموزش و پژوهش در رشته باستان شناسی در موزه ملی ایران برگزار شد. به این مناسبت جشن نامه ای شامل مجموعه ای از مقالات به ایشان تقدیم شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *