حراج آثار هنری برای کمک به بیروت پس از انفجار سال ۲۰۲۰

حراج آثار هنری برای کمک به بیروت پس از انفجار سال 2020

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : با گذشت حدود دو ماه از فاجعه ای که شهر بیروت را درنوردید، جامعه هنری همچنان برای حمایت از پایتخت لبنان در تلاش است! در ۴ اوت سال ۲۰۲۰ میلادی (۱۴ مرداد ماه سال ۱۳۹۹ شمسی)، شهر بیروت با انفجار مهیبی روبرو شد و باعث به وجود آمدم بحران های فاجعه بار انسانی ، اقتصادی و بهداشت عمومی شد.

انفجاری که در پی آن و در عرض چند ثانیه، پایتخت محبوب و زیبای مدیترانه از هم پاشید! بیش از ۱۷۰ نفر کشته شدند، ۶۰۰۰ هزار نفر زخمی شدند و… علاوه بر این فاجعه، هزاران خانه در هم شکسته و ویرانه شدند؛ اتفاقی که ۳۰۰۰۰۰ نفر از شهروندان شهر بیروت را بدون پناهگاه و آواره نمود. این انفجار آنچنان قوی بود که طبق برخی محاسبات نیمی از شهر، خانه‌ ها و موسسات فرهنگی ویران شدند.

حراج آثار هنری برای کمک به بیروت پس از انفجار سال 2020

حال جامعه هنری با برپایی نمایشگاهی در شهر لس آنجلس که شامل حدود ۴۵ اثر از هنرمندان مختلف است، سعی در یاری رساندن به شهر بیروت دارد. تمام بودجه حاصل از فروش آثار هنرمندان این نمایشگاه مستقیما به صندوق اضطراری شهر بیروت واریز می ‌شود تا در سازمان‌ های غیرانتفاعی و غیردولتی کشور لبنان هزینه شود.

مسئولان این نمایشگاه اذعان دارند که پس از تماشای انفجار بیروت در تلویزیون، به فکر چنین حرکتی افتاده اند! آن ها در بیانیه ‌ای اعلام کرده اند:

” در حالی که در شوک بودیم ، فهمیدیم که کاری برای کمک کردن وجود دارد و می ‌دانستیم چگونه آن‌ را انجام دهیم؛ آن کار جمع آوری پول بود. ما بلافاصله با چند دوست هنرمند تماس گرفتیم و پاسخ آنها دلگرم کننده بود. “

حدود ۴۵ اثر هنری از تاریخ دوم اکتبر شامل چندین نقاشی، عکس، مجسمه و سرامیک در این حراجی به فروش می ‌رسند. از نکات برجسته این حراجی، عکسی غم ‌انگیز از رانیا مطر ( Rania Matar) است که در مجموعه‌ هایی از جمله موزه هنرهای زیبای شهر بوستون و همچنین موزه ملی زنان در شهر واشنگتن دی سی به نمایش در خواهد آمد. این قاب، تجسمی از ویرانی و لطافت را همزمان به تصویر می کشد! جانمایی هوشمندانه و ظریف شاخه ای گل سرخ در میان ویرانه های یک ساختمان می تواند حاملِ پیامی امیدبخش باشد.

حراج آثار هنری برای کمک به بیروت پس از انفجار سال 2020
RANIA MATAR
ارزش تقریبی : ۳,۵۰۰ – ۴,۸۰۰ دلار

رانیا مطر (Rania Matar) در همکاری با جنبش اجتماعی و اقتصادی  لبنان (SEAL ؛ صندوق اضطراری بیروت) با فروش تعدادی عکس برای جمع آوری کمک های مالی همکاری خواهد داشت. SEAL یک سازمان غیرانتفاعی آمریکایی – لبنانی است و تمام بودجه حاصل از فروش این آثار برای حمایت از سازمان های محلی (غیر دولتی) و کمک های امدادی در شهر بیروت استفاده خواهد شد.

حراج آثار هنری برای کمک به بیروت پس از انفجار سال 2020
AFARIN SAJEDI
ارزش تقریبی: ۲,۵۰۰ – ۵,۰۰۰ دلار

یکی دیگر از عکس ‌های موجود در این حراجی،  پرتره ای از جبران خلیل جبران است که توسط دیا مراد (Dia Mrad) در صبح پس از انفجار شهر بیروت گرفته شده است. این تصویر با قاب بندی هوشمندانه و منحصر به فرد خود ، نقاشی دیواری از نویسنده بزرگ لبنانی – آمریکایی، جبران خلیل جبران را در حال تماشای بیروت از میان خرابه ‌ها ثبت کرده است. دیا مراد (Dia Mrad) می ‌گوید: ” این عکس حرف دل مردم را می ‌زند و امیدوارم توجه را به سمت معماری فاجعه بار بیروت و همچنین واقعیت غم انگیز اوضاع عمومی کشور سوق دهد. “

حراج آثار هنری برای کمک به بیروت پس از انفجار سال 2020
DIA MRAD
Gebran Khalil Gebran
ارزش تقریبی: ۶۰۰ – ۹۰۰ دلار

تعدادی از موسسات غیرانتفاعی و صندوق‌ های حمایتی عرب نیز برای کمک به آسیب دیدگان در بخش فرهنگ و هنر در حال جمع ‌آوری کمک ‌های مالی هستند. در مقیاس جهانی، بیش از ۲۰ سازمان از جمله یونسکو، موزه لوور و شورای بین ‌المللی موزه‌ ها قول داده ‌اند که برای مرمت مراکز فرهنگی و هنری این شهر کمک کنند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *