موزه خوشبختی ؛ غریب ترین کانسپت سال ۲۰۲۰ میلادی

موزه خوشبختی ؛ غریب ترین کانسپت سال ۲۰۲۰ میلادی

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : خوشبختی یک مفهوم کلی است که بر اساس دیدگاه های مختلف، رنگ و لعاب آن نیز تغییر می کند! خوشبختی برای هر یک از انسان ها یک معنا و یک مفهوم خاص دارد. عده ای خوشبختی را در رفاه مادی می بینند و تصور می کنند که اگر زندگی آن ها در رفاه غرق شود، حس خوشبختی خواهند کرد. عده ای دیگر نیز خوشبختی را در سلامتی تن و روان می دانند و معتقدند اگر چهار ستون بدن شان استوار و محکم باشد، خوشبختند. در این بین، عده ای دیگر هستند که خوشبختی را در آرامش می بینند؛ آرامشی که در تمام لحظات بر زندگی شان سایه افکنده باشد.

موزه خوشبختی ؛ غریب ترین کانسپت سال ۲۰۲۰ میلادی
The Happiness Museum

اما خوشبختی را هر چه که معنا کنیم، این روزها بسیاری از افراد در سرتاسر نقاط آن جهان، با آن غریبه شده اند! خوشبختی کلمه ای بود که ما تا سال ۲۰۱۹ میلادی برای توصیف حالت لذت و رضایت محض استفاده می کردیم. به نظر می رسد که خوشبختی از دایره واژگان پر کاربرد ما در شرایط حاصل از همه گیری ویروس کرونا و آسیب های اقتصادی آن و احساس افسردگی ناشی از آن که ملموس ترین دست آورد سال ۲۰۲۰ میلادی به شمار می آید ، محو شده باشد. به همین دلیل است که افتتاح اولین موزه خوشبختی در کشور دانمارک ، خوش بینانه ترین داستان معماری سال می تواند نام گیرد!

اولین موزه جهان که مستقیما به مفهوم خوشبختی اختصاص داده شده است (The Happiness Museum)، در ۱۴ ژوئیه سال ۲۰۲۰ میلادی در فضایی دنج و آرام به مساحت ۲۴۰ متر مربع در مرکز تاریخی پاستل کپنهاگ (Copenhagen’s pastel-perfect historic center)، در شروعی آرام درهای خود را به روی بازدید کنندگان گشود. موزه خوشبختی با تکیه بر علم و تاریخچه مفهوم خوشبختی، بازدید کنندگان را با خود همراه می ‌کند.

موزه خوشبختی ؛ غریب ترین کانسپت سال ۲۰۲۰ میلادی

این جاذبه گردشگری جدید، حاصل ایده ی موسسه تحقیقاتی خوشبختی است؛ یک اتاق فکر مستقل که با هدف تشویق سیاستگذاران جهان برای ورود موضوع خوشبختی به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از مباحث سیاست های عمومی، به تحقیق در این حوزه می پردازد تا پاسخی برای این سوال همیشگی بیاید که که چرا برخی جوامع از دیگران خوشبخت تر هستند؟

میک ویکینگ (Meik Wiking) ، مدیرعامل موسسه تحقیقاتی شادی می گوید ایده افتتاح این موزه پس از سال ها به دلیل درخواست عمومی مردم درباره ی بازدید از فضای اداری بی نظیر این موسسه تحقیقاتی مطرح شده است!

وی در ادامه این چنین توضیح می دهد: ” من گمان میبرم که مردم تصور می کنند این انستیتو مانند یک مکان جادویی است! اما در واقع ما فقط هشت نفر همکار هستیم که جلوی کامپیوتر نشسته ایم و به بررسی داده ها مشغولیم. بنابراین ما به فکر خلق فضایی افتادیم که افراد بتوانند از دیدگاه های مختلف خوشبختی را تجربه نمایند و در مواجهاتی متنوع به آنها فرصتی بدهیم تا بتوانند در مورد برخی از مسائلی که در حال تلاش برای حل آن هستیم ، کمی ژرف تر بیاندیشند. “

موزه خوشبختی ؛ غریب ترین کانسپت سال ۲۰۲۰ میلادی

زمانی غیر معمول برای بازگشایی

بذرِ ایده ی طراحی و ساخت این موزه کاشته شده بود و تا اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی نیز پیش درآمدهای آن تقریبا آماده شده بود. پس از آن به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا، مرزهای بین المللی بسته شد و میک ویکینگ (Meik Wiking) مجبور به تصمیم گیری شد که آیا این افتتاحیه را ادامه دهد یا خیر!  وی یادآوری می کند: ” ما احساس می کردیم که این روزها ممکن است بازدید کننده چندانی نداشته باشیم، اما دنیا  در این شرایط کمی بیش از پیش به احساس خوشبختی نیاز داشت. “

موزه خوشبختی ؛ غریب ترین کانسپت سال ۲۰۲۰ میلادی

بنابراین ، آنها پروتکل های سخت گیرانه Covid-19 از جمله یک سیستم رفت و آمد یک طرفه و سقف ۵۰ بازدیدکننده همزمان را تنظیم کردند و درهای خود را به روی عموم مردم گشودند. پس از بازگشایی ، این موزه با ارائه تور خوشبختی به بازدیدکنندگان خود به آنان نشان داد که چگونه برداشت جوامع گوناگون از خوشبختی در طول تاریخ دستخوش تغییر بوده است! در مناطق مختلف جهان تعریف خوشبختی چگونه به نظر می رسد و معیار رتبه بندی کشورهای جهان در این مورد چیست.

موزه خوشبختی ؛ غریب ترین کانسپت سال ۲۰۲۰ میلادی

اما کمی بیشتر درباره اولین موزه ی خوشبختی جهان توضیح دهیم. در مسیر بازدید از این موزه، پرسشنامه ها و تجارب تعاملیِ منتوعی وجود دارد که هدف آنها خلق لحظاتی شگفتی ساز برای بازدیدکنندگان و همچنین اعتبار سنجی تحقیقات مداوم این موسسه می باشد. بخش عمده ای از این موزه به نمایش آثاری اختصاص یافته است که مردم از سراسر جهان ارسال کرده اند! چیزهایی که برای آن ها نشان دهنده ی احساس شادی و خوشبختی است. این موارد به بازدیدکنندگان کمک می کند تا بتوانند معنی خوشبختی را از دیدگاه مردم سایر نقاط جهان نیز ببینند؛ و شاید این موضوع  تلنگری باشد برای افرادی که در جایی اشتباه به دنبال خوشبختی هستند!

موزه خوشبختی ؛ غریب ترین کانسپت سال ۲۰۲۰ میلادی
از بازدیدکنندگان این موزه، سوالاتی درباره منابع ایجاد احساس خوشبختی در آن ها پرسیده می شود؛

میک ویکینگ (Meik Wiking) می گوید: ” ما ممکن است دانمارکی، مکزیکی، آمریکایی و یا چینی باشیم؛ اما در درجه ی اول، همه انسان هستیم. ” وی می افزاید: ” احساس خوشبختی را دقیقا همان چیزهایی ایجاد می کند، كه فارغ از جغرافیاست و فرقی نمی كند اهل كجا باشیم!

امیدوارم مردم این مفهوم را در نمایشگاه ببینند و بتوانند آن را به درستی درک کنند. “

موزه خوشبختی ؛ غریب ترین کانسپت سال ۲۰۲۰ میلادی

چه عاملی سبب خوشحالی ملت ها می شود؟

در اتاقی از این موزه، نقشه ‌ای  از شادترین و خوشبخت ترین کشورهای جهان وجود دارد. یکی از نقاط عطف این موزه توضیح این موضوع است که چرا کشورهای شمال اروپا، بالاترین سطح شادی را گزارش می دهند. در بخش دیگری نیز نقش سیاست و ثروت و تاثیر آن بر خوشبختی مردم و جوامع بررسی می ‌شود.

موزه خوشبختی ؛ غریب ترین کانسپت سال ۲۰۲۰ میلادی

 به عنوان مثال کشور دانمارک ، اغلب در بالاترین رتبه ی نظرسنجی های مرتبط با موضوع خوشبخت ترین ملل جهان قرار دارد؛ از جمله گزارش جهانی شادی سازمان ملل متحد که به صورت سالانه منتشر می شود. در فهرست سال ۲۰۲۰ میلادی، کشور دانمارک پس از کشور فنلاند در رتبه دوم قرار دارد؛ در حالی که شهر کپنهاگ (Copenhagen) پس از شهر هلسینکی (Helsinki) ، شهر آرهوس (Aarhus) ، شهر ولینگتون (Wellington) و همچنین شهر زوریخ (Zürich) به عنوان پنجمین شهر شاد جهان شناخته می شود!

موزه خوشبختی ؛ غریب ترین کانسپت سال ۲۰۲۰ میلادی

این موزه امیدوار است فراتر از گذران وقت و سرگرمی، ارزشی واقعی به بازدید کنندگان خود بیفزاید.

خوشبختی احساسی است که تکامل می یابد و این تکامل هم از سوی جامعه و هم از درون فرد نشات می گیرد؛ نکته مهمی که موزه خوشبختی سعی در بیان آن دارد و آن را با مهمانان خود به اشتراک می گذارد. لازم است به میزان کافی روی این احساس کار کرد و در این روزهای طوفانی به فکر یافتن روکشی نقره ای و مجهزتر برای روح خود بود.

میک ویکینگ (Meik Wiking) می گوید: ” امیدواریم که بازدیدکنندگان کمی عاقل ‌تر، کمی شادتر و با انگیزه بیشتر موزه را ترک کنند و دنیا را به جایی بهتری تبدیل نمایند. “

موزه خوشبختی ؛ غریب ترین کانسپت سال ۲۰۲۰ میلادی

وبسایت موزه خوشبختی (به آدرس thehappinessmuseum.com) نیز میزبان افرادی است که نمی ‌توانند به شهر کپنهاگ سفر کرده و  به صورت حضوری از این موزه بازدید کنند. در این وبسایت، جمله‌ ای زیبا و روشنگر از امانوئل کانت (Immanuel Kant ؛ فیلسوف سرشناس آلمانی در عصر روشنگری) نوشته شده است:

قوانینِ احساس خوشبختی:

کاری برای انجام دادن،

چیزی برای دوست داشتن،

و اتفاقی برای امیدوار ماندن.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *