رویای آسمان خراش | معرفی کتاب Tall: The Design and Construction Of High-Rise Architecture

رویای آسمان خراش | معرفی کتاب Tall: The Design and Construction Of High-Rise Architecture

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : کتاب Tall: The Design and Construction Of High-Rise Architecture یا به اختصار ” Tall ” در سال ۲۰۱۹ میلادی و توسط انتشارات Routledge به بازار کتاب عرضه شد. شناسایی، پیش بینی و ارائه راهکار برای مواجهه با تله‌ هایی که سازندگان در طول مسیر پر فراز و نشیب طراحی و ساخت ساختمان های بلندمرتبه با آن مواجه خواهند بود، از مهم ترین اهداف این کتاب عنوان شده است!

نکته مهم اینکه ” Tall ” فقط مروری بر درس هایی که در طول زمان امتحان شده اند نیست؛ بلکه مجموعه ارزشمندی از نکات و ترفندهایی است که معماران و مهندسان این حوزه در سطح کشور نیوزیلند و جهان، طی سال ها تجربه اندوزی گردآوری کرده اند. همانطور که ویراستار و نویسنده این کتاب، Guy Marriage می گوید: ” دانش قدرت است و کنترل آن در پیشبرد یک پروژه نقش مهمی ایفا می کند. “

رویای آسمان خراش | معرفی کتاب Tall: The Design and Construction Of High-Rise Architecture

” Tall ” شامل ۱۸ فصل است و با مشارکت نویسندگانی چون Gerard Finch ، Nabil Jose Allaf ، Lauren Hayes و John Sutherland و صد البته Guy Marriage تدوین شده است. می توان به صراحت گفت که این کتاب همه ی زوایا و خفایای ساختمان های بلند مرتبه را بررسی می کند: از مطالعه سایت و تعمق در ساختار و پایه ها گرفته تا طراحی کف و سقف و نما! مهم ترین تفاوت ” Tall ” با دیگر کتاب های این حوزه در  این است که Guy Marriage که خود مدرس ارشد مدرسه ‌ی معماری Wellington در دانشگاه ویکتوریاست (Victoria University)، با نثر ساده و سرراست خود نه تنها توانسته اطلاعات فنی را به سادگی هر چه تمام بیان کند، بلکه کتاب را به منبعی قابل فهم و در دسترس برای تمام اقشار و حوزه ها تبدیل کرده است.

یکی از نکات مهم پیرامون کتاب ” Tall ” این است که نویسندگان، مزایا و معایب هر کدام از مصالح و مواد ساختمانی را نه به صورت جداگانه، که در مقایسه با دیگر مصالح عامه پسند و موجود در بازار بررسی می کنند. به عنوان نمونه، از سه فصل اختصاص داده شده به مصالح ساختمانی، یکی به بررسی استفاده از چوب در ساختمان سازی نوین اختصاص دارد! در کنار این، سه فصل مهم دیگر به بررسی هسته و مغز هر ساختمان می پردازد؛ یعنی طی این بخش ها، جریان های عمودی و روش های مختلف دسترسی به یک سیستم کارآمد در ساختمان های بلندمرتبه از منظر نویسندگان مختلف به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته است. به نظر می رسد که این فصول در تلاشند تا با موشکافی و معرفی موادی که نقش آن ها در ساخت ساختمان های بلندمرتبه مورد غفلت و بی توجهی قرار گرفته اند، آینده ای پر امید را برای این صنعت رقم بزنند.

Guy Marriage در جریان این کتاب، خوانندگان خود را نه فقط به چگونه ، که به سلاح چرا هم مجهز می کند! او سعی دارد به مخاطبان خود بیاموزد که چطور توجه به بخش هایی که اغلب بی ارزش گمان می شوند، آن ها را در ساخت فضاهای موفق یاری می کند. او در اثبات این نکته که ساختمان های موفق حاصل دقت و توجه به هر دو حوزه برنامه ریزی و ساختار هستند، بسیار موفق عمل کرده است.

رویای آسمان خراش | معرفی کتاب Tall: The Design and Construction Of High-Rise Architecture
Tall: The Design and Construction Of High-Rise Architecture

در این کتاب، ارجاع به آسمان خراش‌ های مختلفی که در سراسر ایالات متحده آمریکا، کانادا، اروپا و خاورمیانه ساخته شده اند، بسیار رخ داده است. یکی از جذاب ترین بخش های ” Tall ” ، بخشی است که به نما اختصاص داده شده است. در این فصل که توسط John Sutherland نوشته شده است، نمای ساختمان های برجسته جهان همچون City Hall و Lloyd’s Building لندن، برج HSBC هنگ کنگ و Centre Pompidou’s در پاریس مورد مطالعه و بررسی موشکافانه قرار گرفته است.

” Tall ” موفق شده است جایزه امیدبخش ترین کتاب سال ۲۰۲۰ میلای را دریافت نماید. این جایزه که با نام Most Promising New Text Book Awards شناخته می شود، هر ساله از طرف انجمن نویسندگان کتب درسی و آکادمیک به بهترین کتاب آموزشی منتشر شده در سراسر جهان تعلق می گیرد.

مطالعه این کتاب به شما کمک خواهد کرد که علاوه بر تقویت توانایی پرسیدن سوالات درست، قدرت تشخیص پاسخ های صحیح از میان سیل پاسخ های گمراه کننده را نیز کسب نمایید! صرف نظر از اینکه معمار هستید یا یک مهندسِ با تجربه در دیگر حوزه های مربوط به ساختمان، اطمینان داشته باشید که ” Tall ” بهترین و صادق ترین مشاور شما در ساخت یک ساختمان بلند و موفق خواهد بود.

شاید بهتر باشد که پیش از به پایان بردن این مطلب به بیوگرافی مختصری از نویسنده و ویراستار اصلی کتاب ” Tall ” یعنی Guy Marriage اشاره کنیم. Guy Marriage که یک معمار شناخته شده در کشور انگلستان و نیوزیلند می باشد؛ وی هم اکنون در دانشگاه ویکتوریای نیوزیلند به تدریس در حوزه های طراحی و علوم ساختمانی مشغول است! اما پیش از این، بیش از دو دهه کار عملی موفق در شرکت های مشهوری نظیر معماران Colman را در کارنامه دارد.

رویای آسمان خراش | معرفی کتاب Tall: The Design and Construction Of High-Rise Architecture
Guy Marriage

در پرونده کاری او پروژه های مختلف و متفاوتی دیده می شود؛ از خانه های کوچک، پیش ساخته و آپارتمان های مدرن گرفته تا ساختمان های اداری چند طبقه. اما شاید جالب ترین بخش رزومه کاری او طراحی خانه شخصی خود در کشور نیوزیلند باشد! برای توضیح چرایی اهمیت این موضوع کافی است بگوییم قسمتی از برنامه تلویزیونی Grand Designs New Zealand  که به معرفی این خانه اختصاص داشت به یکی از پربیننده ترین برنامه های تلویزیونی در کشور نیوزیلند تبدیل شد!

در انتها بد نیست بدانید در جهانی که ساخت آسمان خراش ها به یکی از مهم ترین و پیچیده ترین وظایف طراحان و معماران بدل شده است، ” Tall ” توانسته است که با ارائه ی یک تصویر جامع و پر از جزئیات ناب، تمام مراحل تولد یک ساختمان بلند مرتبه را از بخش های مختلف مهندسی و معماری گرفته تا مدیریت امور مالی و تاسیسات به زبانی ساده و گیرا تشریح کند. اگر شما هم به نوعی در این حوزه فعال هستید و یا سودای فعالیت در این حوزه را در سر دارید، شکی نیست که این کتاب همراه خوب و صادقی برای شما خواهد بود.

نادیا کریمی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *