لویی سالیوان ؛ پدر آسمانخراش ها

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : لویی سالیوان (Louis Sullivan) ‏، معمار آمریکایی متولد ۳ سپتامبر سال ۱۸۵۶ میلادی در شهر بوستون واقع در ایالت ماساچوست ایالات متحده آمریکا می باشد. از وی به عنوان پدر آسمانخراش ‌ها و همچنین پدر مدرنیسم یاد می‌ شود.

لویی سالیوان (Louis Sullivan) گرچه تحصیلات پراکنده ای در حیطه های مختلف داشت، اما جوانی نابغه بود. وی در سال ۱۸۷۲ میلادی و در سن ۱۶ سالگی از دبیرستان فارغ التحصیل شد و در MIT (موسسه فناوری ماساچوست و تنها مدرسه ی معماری آن دوران) پذیرش گرفت؛ اما بی قراری و شور و هیجان وی باعث شد در پایان همان سال از مدرسه انصراف دهد و دو دوره ی کارآموزیِ کوتاه مدت را گذراند: اولی تحت نظر معماری به نام فرانک فورنس در فیلادلفیا و دومی تحت نظر مهندس معماری با نام ویلیام لوبارون جنی که چهره ای تاثیر گذار در توسعه مکتب معماری شیکاگو بوده است.

بد نیست بدانید از فرانک فورنس (Frank Furness) ، معمار آمریکایی چیزی در حدود ۶۰۰ ساختمان بر جای مانده است! پروژه هایی چون ساختمان Provident Life & Trust Company در فیلادلفیا ، بانک جرارد تراست اکسچنج ، ایستگاه راه آهن براد استریت ، مهمانسرای برین ماور و…

ویلیام لوبارون جنی (William LeBaron Jenney) ، معمار آمریکایی قرن نوزدهم میلادی نیز در پاریس تحصیل کرده بود و در شهر شیکاگو واقع در ایالت ایلینوی ایالات متحده آمریکا مشغول به کار شده بود. وی برای نخستین بار از تیرچه ‌های فولادی در ساختمان‌ سازی مرتفع استفاده کرد! او یکی از معماران مکتب معماری شیکاگو بود.

لویی سالیوان ؛ پدر آسمانخراش ها
Louis Sullivan

اما درباره دوره های کارآموزی لویی سالیوان (Louis Sullivan) جالب است بدانید وی در ابتدا در نزد فرانک فورنس (Frank Furness) مشغول به کار شد. رکود اقتصادی سال ۱۸۳۱ میلادی، بسیاری از زحمات فرانک فورنس (Frank Furness) را بر باد داد و او به واسطه مشکلات مالی مجبور به اخراج سالیوان شد! در این زمان سالیوان به شیکاگو رفت تا در جریان ساختمان سازی آن شهر که پس از وقوع یک آتش سوزی گسترده در سال ۱۸۷۱ میلادی آغاز شده بود، شانس خود را بیازماید. وی در نزد ویلیام لوبارون جنی (William LeBaron Jenney)مشغول به کار شد.

در تابستان سال ۱۸۷۴ میلادی، لویی سالیوان (Louis Sullivan) به اروپا سفر کرد و در مدرسه  Beaux-Arts پاریس ثبت نام کرد؛ جایی که در آن یک سال ماند و گشت و گذار کوتاهی به فلورانس و رم داشت. پس از بازگشت به شیکاگو ، دوره های کوتاهی را به عنوان نقشه کش در چندین دفتر معماری گذراند و سپس به دفتر معماری دانکمار ادلر (Dankmar Adler) ، مهندس و معمار آمریکایی پیوست.

ثمره ی همکاری ۱۵ ساله ی او بادانکمار ادلر ، بنای بیش از ۱۰۰ ساختمان در شهرهای شیکاگو ، نیویورک ، سنت لوئیس و بوفالو بود که از نظر زیبایی شناسی، علاوه بر ظاهری مدرن، دارای تزئینات نیز بودند! از جمله بناهای ساخته شده توسط آن ها می توان به طرح و اجرای تالار سخنرانی شهر شیکاگو در سال ۱۸۸۹ میلادی اشاره کرد که در پایان پروژه ، سالیوان و آدلر طبقه بالای این ساختمان را به عنوان آتلیه خود انتخاب کردند. از دیگر موفقیت های این دو شریک می توان به طراحی و ساخت ساختمان واگن سازان (Wainwright Building) در سنت لوییس اشاره کرد که اولین آسمانخراش تاریخ معماری جهان به شمار می رود!

لویی سالیوان ؛ پدر آسمانخراش ها
Wainwright Building

لویی سالیوان ؛ پدر آسمانخراش ها

لویی سالیوان ؛ پدر آسمانخراش ها

لویی سالیوان ؛ پدر آسمانخراش ها
Wainwright Building

لویی سالیوان ؛ پدر آسمانخراش ها

 

لازم به بیان است لویی سالیوان (Louis Sullivan) از تزئینات به صورت محدود بر روی ساختمان‌ های خود استفاده کرد و در این زمینه تحت تاثیر نهضت هنر نو در اروپا بود. ولی در کتاب خود به نام صحبت ‌های کودکستانی در سال ۱۹۰۱ میلادی ، استفاده از هرگونه تزئینات در ساختمان را رد کرده بود!

او استادِ محبوب فرنک لوید رایت بود؛ و فرانک لوید رایت ، کار معماری را در شرکت آدلر – سالیوان شروع کرد. در سال ۱۸۹۰ میلادی لویی سالیوان (Louis Sullivan) یکی از ۱۰ معمار منتخبی بود که برای اجرای ساختمان نمایشگاه جهانی کلمبیا که قرار بود در سال ۱۸۹۳ میلادی در شیکاگو برگزار شود، انتخاب شد.

لویی سالیوان ؛ پدر آسمانخراش ها
(The Guaranty Building (the Prudential Building

لویی سالیوان ؛ پدر آسمانخراش ها

لویی سالیوان ؛ پدر آسمانخراش ها

لویی سالیوان (Louis Sullivan) در دورانی که به صورت مداوم درباره ی نظریات و فلسفه ی معماری می نوشت، در ۱۸۹۴ میلادی دیدگاه خود راجع به بی فایده بودن نظام آموزش معماری را مطرح کرد: به جای اینکه منجر به روشنی ذهن شود، به آن اجازه ی رشد نمی دهد و در عین حال بیشتر باعث می شود که ذهن به سمت تاریکی و کسلی سوق پیدا کند.

اصل تبعیت فرم از عملکرد نیز نخستین بار در سال ۱۸۹۶ میلادی توسط لویی سالیوان (Louis Sullivan) در مقاله ای با عنوان ” بررسی هنری یک ساختمان اداری بلند ” مطرح شد.

لویی سالیوان ؛ پدر آسمانخراش ها

در طول تاریخ معماری، همواره معمارانی بوده اند که ایده های منحصر به فرد و سبک مبتکرانه ی آنها، نسل های بعد از خود را بسیار تحت تاثیر قرار داده است! ایده هایی انقلابی و پشتاز که واژه ای جدید برای عنوان سبک آثار آن ها به وجود آمده است! جالب است بدانید لویی سالیوان نیز از جمله این محدود معماران است! واژه سالیوانسک متاثر از معماری لوئی سالیوان است.

لویی سالیوان ؛ پدر آسمانخراش ها
The Purdue State Bank Building in West Lafayette, Indiana, USA

لویی سالیوان ؛ پدر آسمانخراش ها

لویی سالیوان ؛ پدر آسمانخراش ها

آثار سالیوان از فرم های خطی ، مستطیلی و همزمان تزئینات سنگین و پر آب و تاب بهره برده است. در زمانی که تکنولوژی جدید، ساخت بناهای بلندتر در مقایسه ی با گذشته را ممکن کرده بود، لویی سالیوان ، سبک بوزاری متمرکز روی فرم های افقی را به طراحی بناهای عمود محور تغییر داد! این اتفاق قطعا در ادامه باور او پیرامون بناهای بلند به این موضوع بود که هر سانتی متر از یک بنای بلند که با صلابت به اوج می رود، از پایین تا بالا یک کل واحد می باشد و هیچ خطی با این کلیت در تضاد نیست.

شرکت تراکوتا میدلند و بسیاری شرکت های دیگر رقیب، بناهای سالیوانسکی (متاثر از معماری لویی سالیوان) متعددی به خصوص در محدوده تجاری شیکاگو ساخته اند.

لویی سالیوان ؛ پدر آسمانخراش ها
Holy Trinity Orthodox Cathedral

شراکت آدلر و سالیوان پس از اجرای فروشگاه زنجیره ای کارسون پیری اسکات به اتمام رسید و در پی انحلال شرکت، او یک دوره ی بیست ساله را با سیری نزولی چه در زمینه مالی و چه زمینه احساسی سپری کرد. سرانجام لویی سالیوان (Louis Sullivan) در ۱۴ آوریل سال ۱۹۲۴میلادی در شهر شیکاگو واقع در ایالت ایلینوی ایالات متحده آمریکا درگذشت. فرانک لوید رایت مراسم تدفین این معمار بزرگ را که در زمان مرگ، فقیر و تنها در اتاق هتلی در شیکاگو درگذشته بود، به صورت آبرومندانه برگزار کرد.

 

محمد سیمریمحمد سیمری

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *