ریچارد راجرز پس از ۴۳ سال فعالیت حرفه ای، اعلام بازنشستگی کرد!

ریچارد راجرز پس از 43 سال فعالیت حرفه ای، اعلام بازنشستگی کرد!

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : ریچارد راجرز (Richard Rogers) ، معمارِ ۸۷ ساله ی ایتالیایی ‌تبار بریتانیایی ، برنده ی جایزه پریتزکر و یکی از جسورترین و جریان ‌سازترین معماران مدرن قرن حاضر ، پس از ۴۳ سال فعالیت حرفه ای ، اعلام بازنشستگی کرد و از هیئت مدیره شرکت Rogers Stirk Harbour + Partners کناره گیری کرد!

ریچارد جُرج راجرز ، شرکت Richard Rogers Partnership را در سال ۱۹۷۷میلادی در شهر لندن تاسیس کرد؛ وی در سال ۲۰۰۷ میلادی برای به رسمیت شناختن فعالیت های دو همکار جوان خود یعنی Graham Stirk و Ivan Harbour ، نام شرکت را به Rogers Stirk Harbour + Partners تغییر داد! این شرکت معماری هم ‌اینک دارای دفاتری در شهرهای بارسلون، مادرید و توکیو می باشد.

براساس قانون اساسی مرتبط با تاسیس استودیوها و شرکت ها، نام وی در طی دو سال آینده از عنوان شرکت حذف خواهد شد.

ریچارد راجرز پس از 43 سال فعالیت حرفه ای، اعلام بازنشستگی کرد!

Ivan Harbour ، هم بنیانگذار شرکت Rogers Stirk Harbour + Partners و یکی از داوران پیشین رقابت بین المللی Dezeen در این باره می گوید: ” ریچارد راجرز برای همه ما در شرکت Rogers Stirk Harbour + Partners و همچنین برای فعالان حرفه معماری در سراسر نقاط جهان، الهام بخش بوده است! او در نهایت انسانیت ، صداقت و سخاوت در حرفه ی خود به فعالیت پرداخت و تمام تلاش خود را برای ادامه ی این ویژگی ها به کار بست.”

بد نیست بدانید Ivan Harbour در سال ۱۹۸۵ میلادی به شرکت ریچارد راجرز (Richard Rogers) پیوست! او به همراهی شرکت Rogers Stirk Harbour + Partners در سال های ۲۰۰۶ میلادی و ۲۰۰۹ میلادی برای طراحی ترمینال ۴ فرودگاه مادرید – باراخاس و طراحی مرکز Maggie در شهر لندن، برنده جایزه ی بریتانیایی استرلینگ شده است. جایزه استرلینگ از سال ۱۹۹۵ میلادی تاکنون از سوی موسسه سلطنتی معماران بریتانیا به طور سالانه به پرافتخارترین پروژه ی معماری بریتانیا اهدا می شود.

ریچارد راجرز (Richard Rogers) تحصیلات خود را در دانشگاه ییل (از قدیمی ‌ترین و معتبرترین دانشگاه ‌های جهان واقع در در شهر نیوهیون ایالت کنتیکت ایالات متحده آمریک) گذرانده است؛ وی در آن دوره علاقه زیادی به فرانک لوید رایت ، معمار آمریکایی پیدا کرد، تا جایی که از او با عنوان my first god یاد می ‌کند!

ریچارد راجرز پس از 43 سال فعالیت حرفه ای، اعلام بازنشستگی کرد!
Centre Georges-Pompidou

و مدتی نیز با نورمن فاستر همکاری داشته است. در سال ۱۹۷۱ میلادی، ریچارد راجرز به همراه با رنزو پیانو ، در مسابقه طرح ساختمان مرکز ژرژ پمپیدو (Centre Georges-Pompidou) در پاریس در میان ۶۸۱ شرکت ‌کننده، برنده اعلام شدند. مرکز ژرژ پمپیدو ، موسسه هنری و فرهنگی است که در سال ۱۹۷۷ میلادی به ‌نام ژرژ پمپیدو ، رئیس ‌جمهور فرانسه در پاریس برپا شد؛ این گالری، بزرگ‌ ترین موزه ی هنر مدرن در جهان است که ۱۷۷۰۰ متر مربع سطح زیربنا دارد!

ریچارد راجرز پس از 43 سال فعالیت حرفه ای، اعلام بازنشستگی کرد!
ریچارد راجرز در یک سخنرانی اعلام کرد بدون میل باطنی در مسابقه طراحی مرکز ژرژ پمپیدو شرکت کرده است!

نمای این ساختمان را مجموعه ‌ای از دودکش‌ ها، آبگردان ‌ها، لوله‌ های تاسیساتی، ستون‌ ها، تیرها، بادبندها، راه پله ‌ها و همچنین مسیرهای رفت ‌و آمد تشکیل می دهد. ساخت این مرکز هنری و فرهنگی بزرگ در ۱۹۷۱ میلادی آغاز شد و در ۱۹۷۷ میلادی نیز به پایان رسید.

ریچارد راجرز و رنزو پیانو ، آغازگر سبکی در اروپا بودند که به نام معماری های تک یا تکنولوژی پیشرفته معروف شد!

ریچارد راجرز پس از 43 سال فعالیت حرفه ای، اعلام بازنشستگی کرد!
Lloyd’s building

وی در سال ۱۹۹۹ میلادی ، گنبد هزاره لندن را طراحی کرد که در طراحی آن از صور فلکی الهام گرفته ‌شده بود! از کارهای دیگر او می ‌توان ساختمان لویدز (Lloyd’s building ؛ واقع در سیتی لندن ، شهری مستقل درون شهر لندن) و مجمع عمومی ولزی ‌ها را نام برد. درباره ساختمان لویدز بد نیست بدانید ساخت و ساز این ساختمان در ۱۴ طبقه و با ارتفاع ۹۵٫۱ متر ، در سال ۱۹۷۸ میلادی شروع شد و در سال ۱۹۸۶ میلادی به پایان رسید. سازه ی ساختمان بتنی انتخاب شده است و ارتفاع طبقات به دلیل استفاده از تاسیسات خاص از حد استاندارد بلندتر در نظر گرفته شده است!

ریچارد راجرز پس از 43 سال فعالیت حرفه ای، اعلام بازنشستگی کرد!
Richard Rogers

ریچارد راجرز که از سال ۱۹۹۶ میلادی با کسب مقام اشرافی، به لرد ریچارد راجرز ملقب شده است، در طول سال ‌های متمادی زندگی حرفه ‌ای خویش موفق به دریافت تعداد زیادی از جوایز معتبر معماری شده است! جوایزی چون مدال طلای انستیتو سلطنتی معماران بریتانیا (RIBA) در سال ۱۹۸۵ میلادی و همچنین شیر طلایی بی‌ینال ونیز در سال ۲۰۰۶ ونیز. ریچارد راجرز برای مدتی نیز مشاور تونی بلر ، نخست‌وزیر پیشین پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی بود.

ریچارد راجرز (Richard Rogers) در سال ۲۰۱۹ میلادی توانست مدال طلای موسسه معماران آمریکا را به خود اختصاص دهد.

 

محمد سیمریمحمد سیمری

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *