معمارانی که نام آنها به سبک معماری تبدیل شد!

معمار هایی که به سبک معماری تبدیل شدند!

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : در طول تاریخ همواره معمار های آوانگاردی بوده‌اند که معماران نسل های بعد از خود را با ایده های جدید و نوآورانه‌ای که داشتند، تحت تاثیر قرار می‌دادند. سبک هایی که این معماران پیشرو معرفی می‌کردند آن قدر انقلابی بودند که باید واژگان جدیدی برای توصیف آن ها ابداع می‌شد. ما اکنون می ‌توانیم ساختمان هایی که به سبک آنتونیو گائودی یا لوکوربوزیه ساخته شده‌ اند را به آسانی تشخیص دهیم و این اتفاق نشان از آن دارد که آن ها توانسته‌اند نه تنها مورد اقبال مردم دوران خود باشند، بلکه قلب نسل های بعدی را نیز تسخیر کنند.

میسی

لودویگ میس ون در روهه ، معمار آلمانی-آمریکایی و سومین مدیر باوهاوس از سال ۱۹۳۰ میلای تا ۱۹۳۳ میلادی ، یک معمار مینیمالیست است! این را با جملاتی مانند «کمتر، بیشتر است» به سادگی می ‌توان دریافت. گرایش او به دیوار های شیشه ای و قاب های فولادی و البته زیبایی مینیمال، الهام بخش بسیاری از آثار معماری امروز است. بد نیست بدانید در ساختمان‌ های کامل ساخته شده ی او از مصالح جدیدی مانند فولاد صنعتی و صفحات شیشه ‌ای برای تعریف فضاهای داخلی استفاده شده ‌است. لودویگ میس ون در روهه تلاش کرد که به سمت نوعی از معماری برود که دارای حداقل چارچوب ساختمانی باشد و دارای یک تعادل در مقابل آزادی ضمنی جریان آزاد فضاهای باز باشد! او ساختمان ‌های خود را معماری پوست و استخوان ‌ها» می ‌نامید! او یک سبک معماری قرن بیستمی تاثیرگذار را خلق کرد که دارای صراحت فراوان و سادگی بود.

 معمار هایی که به سبک معماری تبدیل شدند!

رومانسک ریچاردسونی

هنری هابسون ریچاردسون ، معمار چیره‌ دست قرن نوزدهم ایالات متحده آمریکا با ترکیب رمانسک فرانسوی، ایتالیایی و اسپانیایی شیوه ‌ای را خلق کرد که رومانسک ریچاردسونی نام گرفت. او از مصالح سنگین برای القای حس دوام استفاده کرد و قوس های نیم دایره‌ای مقابل درها و پنجره ها را در کنار برج های مخروطی به کار برد. حجاری های بی همتای رومانسک ریچاردسونی بر مکتب شیکاگو و معماران اسکاندیناوی تاثیر غیر قابل انکاری گذاشته است. او چنان بر معماری ایالات متحده آمریکا تاثیرگذار بود که یک سبک معماری را به نام او نامیده ‌اند!

 معمار هایی که به سبک معماری تبدیل شدند!

سالیوانسک

حتما می ‌دانید که این واژه برگرفته از نام لویی سالیوان ، معمار آمریکایی قرن بیستم است. او در کارهای خود از فرم های خطی با تزئینات انبوه استفاده می‌ کرد. شرکت های ساختمان سازی زیادی از او استقبال کردند و ساختمان های سالیوانسک را در نسخه های متعدد و به صورت انبوه تولید کردند که بدنه‌ ی تجاری خیابان های شیکاگو را تشکیل می ‌دهند. از وی به عنوان پدر آسمانخراش ‌ها و پدر مدرنیسم یاد می ‌شود. اصل تبعیت فرم از کارکرد نیز نخستین بار در سال ۱۸۹۶ میلادی توسط سالیوان در مقاله ای با عنوان ” بررسی هنری یک ساختمان اداری بلند ” معرفی گردید.

 معمار هایی که به سبک معماری تبدیل شدند!

گائودیسک

فرم های پیچ خورده‌ ای که معمولا این حس را القا می ‌کنند که به دنیای دیگری پا گذاشته ‌ایم، شاخصه‌ ی کارهای آنتونیو گائودی ، معمار اسپانیایی و از بزرگ ‌ترین معماران دو قرن اخیر است! او هندسه‌ ی پیچیده را به صورت هنرمندانه با عناصر تزئینی که از طبیعت الهام گرفته بود، تلفیق کرد و کار هایی مجسمه وار به ویژه در شهر بازسلون اسپانیا آفرید!

 معمار هایی که به سبک معماری تبدیل شدند!

پالادین

اندرآ پالادیو ، معمار ایتالیایی فعال در جمهوری ونیز که در دوران رنسانس می‌ زیست، خود متاثر از معماری روم باستان و اصول هنر کلاسیک بود. پالادین ، قرینگی، تعادل و عناصری مانند ستون های کلاسیک و سنتوری تابع نسبت های ریاضیاتی و تزئینات محدود ایجاد کرد که در قرن هجدهم در بریتانیا مورد اقبال قرار گرفت و سپس در سراسر اروپا و حتی آمریکای شمالی گسترش یافت. اگرچه تمام ساختمان‌ های طراحی شده توسط پالادیو در شمال ایتالیا قرار دارند، اما آموزه‌ های وی در قالب چهار کتاب معماری، او را به شهرت رساند! شهر ویچنزا و ویلاهای ونتوی پالادیو از جمله آثار ثبت شده وی در یونسکو هستند.

 معمار هایی که به سبک معماری تبدیل شدند!

کوربوزین

این واژه به ویژگی های معماری لوکوربوزیه ، معمار، طراح، شهرساز، نویسنده و نقاش سوئیسی و به عنوان یکی از اولین پیشگامان معماری مدرن و سبک بین ‌المللی باز می ‌گردد که البته دریافت معنی دقیق آن به سادگی میسی و گائودیسک نیست! چرا که اندیشه های معماری لوکوربوزیه در طول حیات او همواره در حال تغییر بود؛ از فرم های صیقل خورده و خالص و بتن خشن بروتالیستی و مجسمه گرایی و پیلوت و نما و پلان آزاد تا تدوین پنج اصل برای معماری نوین.

 معمار هایی که به سبک معماری تبدیل شدند!

راسکینی

معماری جان راسکین ، منتقد هنر انگلیس در دوران ویکتوریا و نیز حامی هنر، طراح و نقاش و یک متفکر اجتماعی برجسته از رنگ آمیزی، عناصر معماری گوتیک و آجر کاری های دکوراتیو در کنار آنچه در کتاب هفت مشعل گفته است، تشکیل می‌ شود. راسکین علاوه بر معماران، بر نویسندگان و اقتصاد دانان بعد از خود نیز تاثیر گذاشته است.

 معمار هایی که به سبک معماری تبدیل شدند!

باراخانسک

این واژه توصیف‌ گر معماری لویی باراخان ، یکی از معماران مکزیکی مطرح در قرن بیستم و برنده جایزه پریتزکر ۱۹۸۰ میلادی است. او تلاش می‌ک رد تا یک معماری احساسی ایجاد کند. تلفیق خطوط و فرم های خوانا با رنگ های سرزنده و استفاده ‌ی دراماتیک از نور، ساختمان های او را روح نواز و شاعرانه می‌ کردند!

معمار هایی که به سبک معماری تبدیل شدند!

 

آرمین رحیمی وند ، کارشناسی ارشد معماری منظر

منبع:

archdaily.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *