معرفی کتاب هایی که معمارها باید بخوانند (بخش سوم)

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : معماری شامل پژوهش ها، اندیشه ها و نظریه های گسترده ای است که در ساختمان ها دیده نمی شود. کتاب های معماری اطلاعات علمی، کاربردی و الهام بخش ارزشمندی را در اختیار فعالان این حرفه، دانشجویان و شهروندان علاقه مند قرار می دهند. آبگینه در این نوشتار به معرفی کتاب هایی که معمارها باید بخوانند (بخش سوم) می پردازد و توضیحاتی را در مورد این کتاب ها که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با معماری مرتبط هستند، ارائه می دهد.

معرفی کتاب هایی که معمارها باید بخوانند (بخش سوم) :

نمادگرایی فراموش شده فرم های معماری؛ از لاس وگاس بیاموزیم، رابرت ونتوری، دنیس اسکات براون، استیون آیزنور، ترجمه سیامک پناهی، انتشارات ادیبان

رابرت ونچوری و همکاران در این کتاب برای درک بهتر معماری معمول و متعارف، آن قسمت از لاس وگاس را تجزیه و تحلیل می کنند که بر خلاف ساختمان های نمادین توسط مدرنیسم تبلیغ نشده است.

معرفی کتاب هایی که معمارها باید بخوانند (بخش سوم)

اطلاعات معماری نویفرت، ارنست نویفرت، پیتر نویفرت، ترجمه کلارا مهرانیان، انتشارات علوم پویا

اطلاعات معماری نویفرت به عنوان یک مرجع کامل برای ابعاد استاندارد هر مکان معماری شناخته شده است و اقدامات استاندارد و نکات مربوط به طراحی را ارائه می دهد.

معرفی کتاب هایی که معمارها باید بخوانند (بخش سوم)

بوطیقای فضا، گوستاو باشلار، ترجمه محمد شیربچه و مریم کمالی، انتشارات روشنگران و مطالعات زنان

گوستاو باشلار در این کتاب به مفهوم فضای خانه پرداخته است و به بررسی فلسفه فضا و چگونگی ارتباط آن با خاطرات و رویاها می پردازد. او خود را محدود به تاریخ معماری و جزئیات ساختن یک بنا نمی کند و به خانه با چشمان یک بیننده معمولی نگاه نمی کند؛ بلکه مانند یک اندیشمند بزرگ به آن می نگرد.

معرفی کتاب هایی که معمارها باید بخوانند (بخش سوم)

نظریه های پسامدرن در معماری، کیت نسبیت، ترجمه محمدرضا شیرازی، نشر نی

کیت نسبیت در این کتاب تلاش می کند نظریه های مربوط به معماری معاصر را برای کمک به ساماندهی جریان معماری معاصر تشریح کند و مقدمه خوبی برای پژوهش در مورد نظریه های معماری است.

معرفی کتاب هایی که معمارها باید بخوانند (بخش سوم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *