هوای آلوده در کلان شهرهای کشورهای در حال توسعه قربانی می گیرد!

هوای آلوده در کلان شهرهای کشورهای در حال توسعه قربانی می گیرد!

سازمان جهانی هواشناسی وابسته به سازمان ملل متحد یا World Meteorological Organization (به صورت اختصاری WMO) ، در روز ۲۶ نوامبر سال ۲۰۱۹ میلادی، آخرین گزارش خود را از وضعیت اقلیمی جهان در آستانه برگزاری نشست اقلیمی شهر مادرید منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، به رغم تدبیر و تصمیمات اتخاذ یافته، پخش و نشر گازهای گلخانه‌ ای در سال ۲۰۱۸ میلادی رکورد زد! پخش و نشر گازهای گلخانه‌ ای با افزایش سه درصدی نسبت به سال ۲۰۱۷ میلادی به بیش از ۵۵ هزار تن رسیده است. در این گزارش آمده است از آخرین باری که دمای متوسط کره زمین این چنین گرم بوده است، چیزی در حدود سه میلیون و پانصد سال می‌ گذرد! دوره ای که شرایط اقلیمی زمین به کلی دگرگون شد.

بر اساس محاسبات این گزارش، چنانچه انتشار گازهای گلخانه ای سالانه بیش از ۷ درصد کاهش نیابد و تا سال ۲۰۳۰ میلادی در مجموع به نصف نرسد، مهار افزایش گرما تا سطح ۱/۵ درجه نسبت به آغاز صنعتی‌ شدن جهان، یعنی هدف پیمان سال ۲۰۱۵ میلادی شهر پاریس، ناممکن خواهد شد و به سبب فراتر رفتن افزایش گرما از این حد، صدها میلیون نفر از امواج گرما، خشکسالی، سیل و همچنین فقر رنج خواهند برد. لازم به بیان است ساکنان مناطق کمتر توسعه یافته و نیز حاشیه نشینان شهرهای بزرگ جهان، اولین قربانیان این امواج خواهند بود.

هوای آلوده در کلان شهرهای کشورهای در حال توسعه قربانی می گیرد!
آلودگی هوا

شهر کابل به عنوان یک نمونه بارز!

” تا چند دهه ی پیش، هوای پاک شهر کابل زبانزد بود و مردم به همین خاطر به این شهر می آمدند! “

این تصویر گذشته پایتخت افغانستان است که عزت الله صدیقی، فرماندار شهر کابل، آن را توصیف می‌ کند؛ اما اکنون هوای آلوده در شهر کابل بیش از جنگ قربانی می‌ گیرد! این کلان شهر پنج میلیون نفری، اکنون در زمره شهرهای آلوده جهان قرار گرفته است.

بد نیست بدانید سالانه چیزی در حدود چهل هزار نفر در شهر کابل جان خود را از دست می دهند؛ رقمی بیش از تعداد قربانیان غیر نظامی دهه‌ ها جنگ داخلی در این کشور. ضعف زیر ساختی، کمبود دارو و خدمات درمانی و همچنین استفاده ی گسترده از خودروهای فرسوده از عوامل بروز آلودگی هوا در شهر کابل هستند. مشکلات تنفسی و نیز مشکلات قلبی و عروقی از شایع‌ ترین بیماری‌ های ساکنان این شهر می باشد. لازم به بیان است زنان، کودکان و افراد مسن از آسیب پذیرترین گروه ها هستند.

این تنها شهر کابل نیست که از آلودگی هوا رنج می‌ برد! بر اساس گزارش تاگس ش، وضعیت در غالب کلان شهرهای نزدیک کابل همین قدر وخیم است! به گزارش روزنامه ی گاردین، شهرهای شمالی کشورهای پاکستان و هند که با شهر کابل فاصله چندانی ندارند نیز صدر نشین فهرست آلوده ترین شهرهای جهان می باشند. به طور کلی، گزارش های متعدد نشان می دهد که انواع مختلف آلاینده ها در کلان شهرهای کشورهای در حال توسعه، در بالاترین مقدار خود قرار دارند. به همین دلیل نیز سلامت ساکنان این کلان شهرها بیش از سایر افراد، در معرض خطر قرار دارد اما این به آن معنی نیست که تبعات انتشار آلاینده ها در جو زمین، تنها گریبان ایشان را خواهد گرفت! بلکه این اتفاق پدیده ای جهانی به شمار می آید.

 

{ در انتها لازم به بیان است سازمان جهانی هواشناسی به عنوان یک سازمان بین‌ المللی، در سال ۱۹۵۰ میلادی در شهر ژنو کشور سوئیس ایجاد گردیده است. }

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *