موزه‌ ها و حيات گردشگري

موزه‌ ها و حيات گردشگري

وقتي در مورد آمار ميزان موزه‌ هاي تاسيس شده در كشور صحبت مي‌ كنيم، نكته قابل توجه اين است كه عمده اين موزه ها در شهرهاي كوچك و حتي برخي روستاها شكل گرفته و افتتاح شده‌ اند. به عنوان مثال در استان كردستان شهرهاي كوچكي داريم كه حالا صاحب موزه شده‌ اند. يكي از اهدافي كه گردشگري در ايران، به‌ خصوص از سوي گردشگران خارجي دنبال مي‌ شود، يافتن جاذبه‌ هاي فرهنگي كشورمان است. آن بخش از گردشگري زيارتي جاي خودش را دارد اما گردشگراني كه از سوي كشورهاي اروپايي و آسيايي به ايران مي‌ آيند در ۹۹ درصد موارد به دنبال اين دسته از جاذبه‌ ها هستند. موزه‌ ها كمك مي‌ كنند تا بازديد اين گردشگران از كشور تنها به چند شهر خاص محدود نشود. به واسطه ايجاد اين جاذبه‌ها است كه پاي گردشگران به شهرهاي ديگر هم باز مي‌ شود.

ما معتقديم وقتي گردشگر را به يك شهر مي‌ بريم بايد بتوانيم او را يك روز بيشتر در آن شهر نگه داريم و وجود موزه‌ ها كمك مي‌ كند تا اين هدف محقق شود. هر قدر تعداد اين موزه‌ ها افزايش پيدا مي‌ كند به تبع آن ساعات بازديد و ماندگاري گردشگران هم رشد مي‌ كند. اما اگر نخواهيم فقط بحث ورود و خروج گردشگران را در نظر بگيريم، بايد اشاره كرد كه وجود اين موزه‌ ها براي مردم هر شهر و روستا، حكم مكاني براي تجلي هويت، فرهنگ و داشته‌ هاي‌ شان را دارد و حس وحدت را قوام مي‌ بخشد. نگاهي به كشورهاي همسايه و منطقه نشان مي‌ دهد كه داشتن موزه چقدر براي دولت‌ ها و جوامع مختلف اهميت دارد.

موزه‌ ها و حيات گردشگري

به امارات و كويت و قطر نگاه كنيد؛ اين ها همه درصدد ايجاد موزه هستند. قطر در سال جاري ميلادي موزه‌ اي را با عنوان موزه ملي قطر با هزينه ۴۶۰ ميليون دلار تاسيس كرد تا براي شهر دوحه، پايتخت اين كشور يك جاذبه فرهنگي ايجاد شود. يعني يك شهر اگر ساحل دارد و رستوران‌ ها و هتل‌ هاي ديدني و مجلل باز هم به جاذبه فرهنگي نيازمند است و اين هزينه سنگين پرداخته مي‌ شود تا دوحه هم بتواند اين جاذبه فرهنگي را به داشته‌ هايش بيفزايد. مهم‌ ترين مقصد گردشگر خارجي كه وارد كشور ما مي‌ شود اماكن تاريخي و موزه‌ ها هستند. ما اين ادعا را نداريم كه يك موزه ی كوچك در شهري دورافتاده عاملي جدي براي تعيين آن شهر به عنوان مقصد جديد گردشگري مي‌ شود اما مي‌ گوييم اگر امروز كسي استان كردستان را به عنوان مقصد گردشگري انتخاب مي‌ كند قطعا بازديد از اين موزه‌ ها را در برنامه‌ اش مي‌ گذارد. در برخي موارد پيش مي‌ آيد كه همان يك موزه در گذر زمان واقعا تبديل به هدف گردشگري مي‌ شود.

موزه‌ اي هست به نام موزه گوگنهايم در شهر بيلبائو. اين شهر پيش‌ تر اصلا در مسير گردشگري اسپانيا قرار نداشت اما اين موزه موجب شد تا بيلبائو تبديل به يكي از قطب‌ هاي مهم گردشگري اين كشور شود! قطعا در كشور خودمان هم مي‌ توانيم شاهد چنين اتفاقي باشيم. همين حالا مي‌ توانيم ببينيم كه كاشان تبديل به يك هدف گردشگري شده است، وقتي در نوش‌ آباد موزه ايجاد مي‌ كنيد، سبب مي‌ شود تا گردشگري كه مي‌ خواهد شهر كاشان را ببيند با خودش بگويد مي‌ تواند با نيم ساعت رانندگي دو موزه آن منطقه را هم ببيند و حتما آن را در برنامه‌ اش مي‌ گذارد. تاسيس موزه با هدف آگاهانه جذب مسافران و گردشگران داخلي و خارجي تبديل به يكي از مطالبات مهم در بسياري از شهرهاي كشور شده است. همين حالا شهري مانند ايذه به دنبال تاسيس موزه است. از نماينده ی مردم شهر گرفته تا ديگر مسئولان و فعالان فرهنگي آن در تلاش هستند تا اين اتفاق به ثمر بنشيند، چرا كه مي‌ دانند وجود موزه در جذب گردشگر و رونق اقتصادي يك شهر نقش بسيار مهمي ايفا مي‌ كند.

 

محمدرضا كارگر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *