برج پیزا ۴۵ سانتی‌ متر صاف‌ تر شده است

برج پیزا ۴۵ سانتی‌ متر صاف‌ تر شده است

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : برج کج پیزا با نام Leaning Tower of Pisa در شهر پیزا واقع در منطقه ی کشور ایتالیا ساخته شده است. این برج، نشان اصلی شهر پیزا می باشد که در حال حاضر در پشت کلیسای جامع و میدان Duomo قرار گرفته است و در ۱۹۸۷ میلادی نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. شاید بد نباشد که بدانید برج پیزا در دوره ی رنسانس ساخته شد؛ زمانی که ثروتمندان و طبقه ی اشراف، برای رقابت با هم تلاش می‌ کردند! دقت داشته باشید این برج، تنها برج کج در جهان نیست! اما شهرت بسیار زیادی را در جهان به خود اختصاص داده است!

برج پیزا ۴۵ سانتی‌ متر صاف‌ تر شده است

دلیل نام‌ گذاری “برج کج پیزا”، انحراف این برج در جهت جنوب غربی است. پیش از این، در زمان ساخت این برج، این انحراف به سمت جنوب شرقی بود! شاید این سوال برای تان پیش آید که دلیل این انحراف چیست؟ در پاسخ بایستی گفت این انحراف، به سبب فونداسیون ضعیف و همچنین نداشتن پایه‌ ای محکم، پس از ساخت برج در سال ۱۱۷۳ توسط مهندسی به نام “Bonanno Pisano” ایجاد شده است. در قسمت منحرف شده‌ ی برج، ارتفاع به ۵۵ متر می‌ رسد و بلندترین قسمت آن نیز ۵۶ متر است.

اما آنچه که در میان اخبار گوناگون، توجه ما را به خود جلب کرد، موضوع صاف تر شدن برج کج پیزا بود! مهندسان موفق شده‌ اند طی ۲۸ سال، برج پیزا را ۴۵ سانتی‌ متر صاف‌ تر کنند. آن ها برای این منظور، لوله‌ هایی زیر زمین کار گذاشته‌ اند. به گفته ی مهندسان، سال‌ ها طول می‌ کشد تا این بنای تاریخی ایتالیایی صاف‌ تر شود، اما هیچ‌ گاه به طور کامل صاف نخواهد شد!

برج پیزا ۴۵ سانتی‌ متر صاف‌ تر شده است

در همین راستا، مهندسان با احتیاط تمام زمین را حفر کرده اند و لوله‌ هایی را در زیر زمین کار گذاشته‌ اند تا از کج شدن و ویرانی آن جلوگیری نمایند. این برج از ژانویه ۱۹۹۰ میلادی به مدت ۱۱ سال، به دلیل رعایت مسائل ایمنی عمومی تعطیل بوده است.

Robert Sella ، مدیر فنی سازمان OPA که مسئولیت نگه‌ داری از برج کج پیزا را بر عهده داشت، در این باره می‌ گوید: “ما با کمک این سیستم، توانستیم نیم درجه از کج شدن برج کم‌ تر کنیم! برج همچنان در حال صاف شدن است و سال‌ های زیادی طول می‌ کشد تا این روند متوقف شود.”

برج پیزا ۴۵ سانتی‌ متر صاف‌ تر شده است

نظریه‌ های مختلف نشان می‌دهد این برج ۵۷ متری پس از ساخت، در خاک فرو رفته است. دلیل این روند نیز طراحی نامناسب بود؛ به عبارت دیگر فونداسیون برج فقط ۳ متر عمق داشت و روی خاک ضعیف و بی‌ ثبات بنا شده بود. به هر حال از سال ۱۹۹۰ میلادی مهندسان فعالیت نجات برج را به مدت ۱۱ سال ادامه دادند.

به گفته ی Nancy Squat از دانشگاه پیزا تا سال ۲۰۰۱ میلادی برج حدود ۴۱ سانتی‌ متر صاف‌ تر شده است. از ۲۰۰۱ میلادی تاکنون این روند ادامه داشته و برج ۴ سانتی‌ متر دیگر نیز، صاف‌ تر شده است. مهندسان برای درک حرکت این برج ۱۴۵۰۰ تنی، گاهی اوقات در هر ساعت، اندازه‌ گیری‌ هایی را انجام می‌ دادند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *