بنایی عجیب در شهر پراگ جمهوری چک

بنایی عجیب در شهر پراگ جمهوری چک

شهر پراگ به عنوان پایتخت کشور جمهوری چک، سرزمینی قدیمی است که در کنار رودخانه‌ ای خروشان و البته طویل واقع شده است! بد نیست بدانید این شهر یکی از طولانی‌ ترین رودخانه‌ های کشور جمهوری چک، یعنی رودخانه Vltava را در خود جای داده است. لازم به بیان است در سال ۱۹۹۳ میلادی بود که کشور “چک‌ اسلواکی” به دو کشور “جمهوری چک” و همچنین “اسلواکی” تقسیم شد و در پی آن، شهر “پراگ” به عنوان پایتخت کشور جمهوری چک معرفی شد.

در میان جاذبه های ایده آل شهر پراگ، ساختمانی عجیب و دیدنی وجود دارد؛ “خانه رقصان”. البته لازم به بیان است این ساختمان را به نام های دیگری چون “ساختمان رقصان”، “گینگر و فرد” و یا “خانه مست” نیز می شناسند!

بنایی عجیب در شهر پراگ جمهوری چک

بنایی عجیب در شهر پراگ جمهوری چک

ساخت خانه رقصان از سال ۱۹۹۴ میلادی آغاز شد و و در سال ۱۹۹۶ میلادی نیز به اتمام رسید. جالب است بدانید Vaclav Havel ، آخرین رئیس جمهور چک‌ اسلواکی و همچنین اولین رئیس جمهور جمهوری چک، پیشنهاد ساخت خانه رقصان را به عنوان یک شگفتی معماری مدرن مطرح کرد! هدف او از این پیشنهاد این بود که این بنا، به یک مرکز اجتماعی و فرهنگی تبدیل شود و همچنین سنبلی باشد برای آزادی و زندگی پر از امید برای مردم.

این ساختمان در مرکز شهر پراگ و بر روی ویرانه های ساختمانی که در جریان بمب گذاری سال ۱۹۴۵ میلادی پراگ ویران شد، بنا گردید. درباره معماران سازنده ی این بنای مشهور جهانی بایستی گفت این بنا توسط دو معمار به نام های فرانک گری (Frank Gehry) آمریکایی و ولادو میلونیک (Vlado Milunic) کرواتی ساخته شده است. خانه رقصان اکنون در اختیار شرکت بیمه گر معروف هلندی به نام “Nationale-Nederlanden” می باشد.

بنایی عجیب در شهر پراگ جمهوری چک

نمای خارجی برج شیشه ای این بنای بتنی، با استفاده از ۹۹ پنل شیشه ای متفاوت اجرا شده است. در بالای خانه رقصان نیز ساختاری خاص قرار گرفته است که به خاطر شکل و ظاهر، به آن “ستاره دریایی” می گویند. در ابتدا از آنجا که معماری غالب شهر پراگ را سبک های باروک، گوتیک و آرت نوو تشکیل می داد، مردم این شهر نسبت به شکل و شمایل خانه رقصان و معماری غیر سنتی آن اعتراض داشتند!

بنایی عجیب در شهر پراگ جمهوری چک

این ساختمان شامل ۹ طبقه است و اتاق و سالن های داخل آن، بدون هیچ تقارن و تناسبی ساخته شده است! توجه داشته باشید تنها قسمت قابل استفاده برای عموم در این ساختمان، رستوران “گینگر و فرد” در طبقه آخر آن می باشد که یک منوی جذاب از غذاهای بین المللی با منظره ای زیبا از شهر پراگ و رودخانه Vltava را به مشتریان خود ارائه می دهد. طبفات دیگر این ساختمان، مربوط به هتلی ۴ ستاره به همین نام می باشد. البته در طبقه همکف این ساختمان، یک گالری نیز تعبیه شده است! هدف این گالری هنری، به نمایش گذاشتن هنر مدرن چک و دیگر نقاط جهان و همچنین حمایت از هنرمندان مستعد جوان است.

و در انتها پیشنهاد جالبی برای شما داریم! اگر مایل به دیدن ساختمان زیبای خانه رقصان هستید ولی نمی توانید به شهر پراگ سفر کنید، پیشنهاد می کنیم به وب سایت ۳۶۰ Panorama from the Dancing House مراجعه کنید.

 

محمد سیمری،  کارشناسی ارشد معماری داخلی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *