استفاده از چوب درخت بامبو در طراحی نردبان سبز استرالیا

استفاده از چوب درخت بامبو در طراحی نردبان سبز استرالیا

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : برنامه ریزی فضا های سبز شهری همیشه نقش مهمی در طراحی شهر ها داشته است و به نظر می‌رسد اهمیت آن در آینده حتی بیشتر نیز خواهدشد. فضا های سبز علاوه بر این که با مولفه هایی مانند تفریح و آرامش مرتبط هستند، اهداف دیگری مانند جنبه های اکولوژیکی، زیست محیطی و زیبایی شناسی را دنبال می‌کنند. معماران Vo Trong Nghia پروژه نردبان سبز را با هدف ایجاد فرصتی برای بازگرداندن طبیعت به شهر در استرالیا ارائه کرده است.

استفاده از چوب درخت بامبو در طراحی نردبان سبز استرالیا

نردبان سبز استرالیا

نردبان سبز استرالیا از روش مرسوم نرده بان سازی بومی ویتنام الگو برداری شده است. چوب ساخته شده از درختان بامبو جنگل های ویتنام به مدت دو ماه در مسیر آب طبیعی قرار می‌گیرد و سپس دو ماه دیگر عملیات دودی کردن آن ها به منظور حشره زدایی و جلوگیری از پوسیدگی طول می‌کشد و در نهایت به مدول های طراحی تبدیل می‌شوند.

این پروژه یک جنگل سبز متراکم را در ذهن بازدید کنندگان تداعی می‌کند. چوب درخت بامبو علاوه بر ارزان و در دسترس بودن، به خاطر مقاومت کششی بالا و امکانات زیاد ساختاری و طراحی، یک مصالح ساختمانی فوق العاده است و دقیقا به همین دلایل فولاد سبز نامگذاری شده است؛ چرا که می‌تواند با فولاد عادی رقابت کند. عناصر سازه‌ی نردبان سبز با استفاده از طناب به یکدیگر وصل می‌شوند و یک مدول اصلی را تشکیل می‌دهند که با تکرار آن ها یک مجموعه‌ی متخلخل پایدار به وجود می‌آید. گلدان ها به عنوان عناصر تکمیل کننده‌ی نردبان در فضا ها خالی قرار می‌گیرند و به مجموعه حس پویایی می‌بخشند.

استفاده از چوب درخت بامبو در طراحی نردبان سبز استرالیا

چوب درخت بامبو

چوب درخت بامبو که عنصر اصلی ساخت این پروژه است، به صورت گسترده و انبوه در ویتنام رشد می‌کند و همین علت ارزان و در دسترس است. معماران منظر منطقه امیدوار هستند بتوانند از طریق این پروژه آگاهی مردم را نسبت به نحوه‌ی استفاده از بامبو بیشتر کنند و از آن ها برای برای افزایش منابع طبیعی در شهر استفاده کنند. استفاده از فولاد سبز در این پروژه سایر معماران منظر به استفاده از این مصالح در پروژه های شهری تشویق می‌کند تا بتوانند پناهگاه های سبز را در میان جنگل های بتنی بسازند.

استفاده از چوب درخت بامبو در طراحی نردبان سبز استرالیا

این سازه بین مردم و طبیعت ارتباط برقرار کرده است. نردبان سبز به شهروندان اجازه می‌دهد زیر سازه قدم بزنند و میان گل ها حرکت کنند و مخاطب از این طریق احساس می‌کند که در داخل پروژه قرار دارد و جرئی از آن است.

آرمین رحیمی وند ، کارشناسی ارشد معماری منظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *