خلاق و با انگیزه؛ خواهران حریری

خلاق و با انگیزه؛ خواهران حریری

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : مژگان حریری و گیسو حریری دو خواهر معمار ایرانی آمریکایی هستند که فعالیت حرفه‌ای خود در زمینه‌ی معماری را پس از ترک ایران و ادامه‌ی تحصیل در آمریکا از سال ۱۹۸۶ و با تاسیس شرکت حریری و حریری (به انگلیسی: Hariri & Hariri) در نیویورک آغاز کردند. خواهران حریری دو بار در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۲ در فهرست برترین معمار های جهان قرار گرفتند.

خواهران حریری

مژگان حریری (خواهر بزرگتر) در سال ۱۹۵۵ و گیسو حریری (خواهر کوچکتر) در سال ۱۹۵۶ در یک خانواده‌ی علمی و هنری در ایران متولد شدند. پدر آن ها مهندس برق و مادر آن ها نقاش بود. خواهران حریری مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه کرنل آمریکا گرفتند و سپس در یک برنامه‌ی مطالعاتی در هلند شرکت کرند.

خواهران حریری

تحصیلات و فعالیت های حرفه‌ای خواهران حریری

مژگان تحصیلات خود را در رشته طراحی شهری در دانشگاه کرنل و زیر نظر کالین راو ادامه داد و به واسطه‌ی موفقیت های ارزشمندی که در طول تحصیل کارشناسی ارشد داشت، جایزه الکساندر اشویلر را دریافت کرد. او تا زمان تاسیس شرکت حریری و حریری نزد جیمز استوارت پلشک و شرکا فعالیت می‌کرد. گیسو نیز بعد از دوران تحصیل زیر نظر گریگوری لسنیکو در زمینه‌ی خانه سازی مدرن مشغول به کار شد. پروژه های او در گالری فیلیپه بونافونت به نمایش درآمدند و در مجله دانشگاهی کرنل نیز به چاپ رسیدند. او تا سال ۱۹۸۶ در دفتر جنینگز و شتوت در سان فرانسیسکو همچنین مشاورین پل سیگل در نیویورک کار کرد و سپس به همراه خواهر بزرگتر شرکت حریری و حریری را تاسیس کرد.

خواهران حریری

شرکت حریری و حریری

حریری و حریری از مترقی ترین و به روز ترین شرکت های آمریکا در حوزه‌ی معماری هستند که شهرت بین المللی دارند. این دو خواهر ایرانی الاصل از زنان برجسته‌ی معماری جهان هستند و آثار آن ها توسط افراد سرشناسی مانند استیون هال در نمایشگاه های نیویورک معرفی شده و یک کتاب مشترک نیز با ریچارد مایر منتشر نموده‌اند.

خواهران حریری

جوایز خواهران حریری

خواهران حریری جایزه طراحی سالانه ۱۹۹۳ را برای طراحی استودیوی موزیک جی اس ام دریافت کردند. آن ها در سال ۲۰۰۲ توسط روزنامه نیویورک به در فهرست صد دکوراتور برتر سال قرار گرفتند. شرکت حریری و حریری در سال ۲۰۰۵ موفق به دریافت جایزه طراحی آکادمی هنر های آمریکا شد. نام مژگان و گیسو حریری در سال ۲۰۱۰ در لیست استعداد های برتر معماری و طراحی قرار گرفت. خواهران حریری برای طراحی ساختمان اسلازبورگ اتریش جایزه معماری سال ۲۰۱۵ آمریکا را از موزه معماری شیکاگو دریافت نمودند. جایزه دستاورد های شغلی انجمن غیردولتی امور عمومی آمریکایی های ایرانی تبار در سال ۲۰۱۶ نیز به آن ها اهدا شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *