یک میلیارد یورو برای بازسازی نماد معماری گوتیک ؛ کلیسای نوتردام پاریس

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : کلیسای جامع نوتردام (به فرانسوی: Cathédrale Notre Dame de Paris) یک کلیسای معروف در شهر پاریس (پایتخت فرانسه) است. این کلیسا با قدمت بیشتر از هفتصد سال یکی از بنا های مذهبی و توریستی پاریس و از مظاهر ملی و فرهنگی فرانسه است. کلیسای نوتردام به «بانوی پاریس» معروف است و از برترین نمونه های معماری گوتیک به شمار می‌رود.

آتش سوزی در کلیسای نوتردام

کلیسای نوتردام در تاریخ ۱۵ آپریل سال ۲۰۱۹ دچار آتش سوزی گسترده شد. آتش سوزی از سقف این کلیسا آغاز شد و به سرعت گسترش یافت. بر اساس گزارش ها در اثر این آتش سوزی برج مخروطی و بخشی از سقف کلیسا فروریخت و به فضا های داخلی و تزئینات آن آسیب های زیادی وارد شد. مقامات کشور فرانسه علت این حادثه را عملیات مرمت کلیسا و بازسازی ساختمان های کنار کلیسا اعلام کردند. امانوئل مکرون (رئیس جمهور فرانسه) دوشنبه شب در سخنرانی خود کلیسای نوتردام را «قلب پاریس» نامید. کاخ الیزه نیز این حادثه را «وحشتناک» توصیف کرد.

بازسازی کلیسای نوتردام

ادوارد فیلیپ (نخست وزیر فرانسه) اعلام کرده است که یک مسابقه‌ی بین المللی برای بازطراحی سقف کلیسای نوتردام پاریس برگزار خواهد شد. رئیس جمهور فرانسه نیز یک کابینه‌ی تخصصی تشکیل داده است تا اقدامات مربوط به برگزاری مسابقه و بازسازی این کلیسا را انجام دهند. ساخت کلیسای نوتردام در اواسط قرن دوازدهم شروع شد و بعد از یک دوره‌ی ۲۰۰ ساله به پایان رسید. برج مخروطی این کلیسا نیز در عملیات بازسازی اواسط قرن نوزدهم توسط اوژن ویوله لو دوک ساخته شد.

نخست وزیر فرانسه در نشست خبری پس از جلسه‌ی کابینه گفت: ما با این سوال رو به رو هستیم که آیا برج مخروطی باید مانند طرح اوژن ویوله لو دوک بازسازی شود یا کانسپت های جدید می‌توانند ما را برای اجرای یک طرح دیگر متقاعد کنند. این مسابقه یک مسئولیت تاریخی و چالش برانگیز است و محدودیتی در ارائه‌ی طرح جدید ندارد. دولت فرانسه مبلغی حدود یک میلیارد یورو برای بازسازی کلیسای نوتردام در نظر گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *