یخچال میرفتاح ، تنها بنای خشتی استان همدان فروریخت

یخچال میرفتاح ، تنها بنای خشتی استان همدان فروریخت

اختصاصی هنر و معمار آبگینه : شهر ملایر، در ناحیه ی در غربی کشور ایران واقع شده است؛ این شهر، مرکز شهرستان ملایر می باشد و در جنوب شرقی استان همدان واقع شده است. بد نیست بدانید ملایر به دلیل داشتن زمین‌ های کشاورزی گسترده و پهناور، جمعیت روستایی زیادی دارد (ملایر دارای دویست و بیست روستا می‌ باشد)!

یخچال میرفتاح ، تنها بنای خشتی استان همدان فروریخت

استان همدان و شهر ملایر نیز در ابتدای سال ۹۸، همچون دیگر شهرهای ایران، بارندگی های گسترده ای را تجربه کرد؛ اما در این بین، این بارندگی ها علاوه بر ایجاد برخی مشکلات شهری و روستایی در این ناحیه، سبب فرو ریختن اثر تاریخی یخچال میرفتاح به عنوان تنها بنای خشتی استان همدان و همچنین تنها یخچال در غرب کشور شد! اتفاقی بس ناگوار.

معاون مرمت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان، احمد ترابی درباره این اتفاق گفت: “در تاریخ ۱۲ فروردین سال ۱۳۹۸، قسمت فوقانی این بنا، خشتی بود و به دلیل جذب و نفوذ باران و برف، متاسفانه بسیار سنگین شد و ریزش کرد.” البته لازم به بیان است میراث فرهنگی استان همدان اعلام کرده است تخریب یخچال میرفتاح مستندسازی شده است و پس از تخصیص اعتبارات لازم، بازسازی خواهد شد.

یخچال میرفتاح در سال ۹۷ به صورت کامل بازسازی شده و برای بازدید گردشگران نیز، آماده ی افتتاح شده بود.

یخچال میرفتاح ، تنها بنای خشتی استان همدان فروریخت

 

یخچال میرفتاح را بیشتر بشناسیم

بنای تخریب شده یخچال میرفتاح در شهر ملایر و در بلوار پانزده خرداد این شهر واقع شده بود. این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند سال ۱۳۷۹ با شماره ی ثبت ۳۲۴۲ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ بود.

یخچال میرفتاح از آثار دوره قاجاریه به شمار می آمد، که توسط شخصی به نام “میرفتاح” ساخته شده بود. یخچال میرفتاح، بنایی گنبدی شکل بود. این بنا دارای دو ورودی بود. یکی از ورودی ها به شکل دهلیز بود که مخصوص ریزش و تخلیه ی یخ بود  و ورودی دیگر، که محل رفت و آمد افراد بود، با استفاده از پلکانی به قسمت انتهایی یخدان و محل برداشت یخ منتهی میشد.

همچنین بد نیست بدانید ارتفاع بنای یخچال میرفتاح از کف تا گنبد، ۱۲ متر و از سطح تا منبع ذخیره یخ، ۴ متر بود. ضخامت دیوارهای گنبد در قسمت تحتانی، ۹۲ سانتی‌ متر و در بالا، به سه ردیف آجر ۲۰ سانتی‌ متری می‌ رسید. تنها عامل تزئینی بنا نیز دو ردیف آجرکاری بود که به شکل کمربندی و به ضخامت ۲۲۰ سانتی متر، داخل بنا را پوشانده بود. علاوه بر آن، در قسمت بیرونی و داخلی یخدان، دو ردیف خشت به کار رفته‌ بود که نقش عایق را داشته و در فصل گرم تابستان، مانع از نفوذ گرما شده و از ذوب شدن یخ ها جلوگیری مینمود.

در انتها، تصاویری از بنای تخریب شده یخچال میرفتاح را خواهیم دید؛

بنای تخریب شده یخچال میرفتاح

بنای تخریب شده یخچال میرفتاح

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *