شیرزنی که بی صدا چشم از جهان فرو بست

شیرزنی که بی صدا چشم از جهان فرو بست

پوران شریعت رضوی، شیرزنی که در سکوت و به دور از هیاهوی سلبریتی ها در ظهر جمعه، ۲۶ بهمن ماه ١٣٩٧ بر اثر سکته مغزی در بیمارستان لاله تهران چشم از جهان فرو بست.

او دکترای ادبیات خود را از دانشگاه سوربن دریافت کرده بود، موضوع تز او که در سال ۱۹۶۳ میلادی به راهنمایی ژیلبر لازار از آن دفاع کرد، توصیف طبیعت در شعر تغزلی فارسی در قرن هفتم است. پوران شریعت رضوی در طول چهل و یک سال زندگی پس از دکتر علی شریعتی، که بخشی از آن نیز در غربت سپری شد تلاش کرد تا در حد توان خود، بار مسئولیتی بزرگ را بر زمین نگذارد و شانه خالی نکند! خدا می‌داند پوران شریعت رضوی چقدر صبوری کرده بود، چقدر دم نزده بود و خدا می‌داند چه شب هایی گریان بود و چه روزهایی بی‌ جهت خندیده بود…

پوران شریعت رضوی در سال ۷۷ بنیادی با نام دکتر علی شریعتی را راه ‌اندازی کرد؛ شریعت رضوی تلاش کرد تا در حد توان خود، اهداف و آرمان‌های دکتر علی شریعتی را حفظ و در نشر اندیشه ‌های ایشان به سهم خود سهیم باشد.

کتاب “طرحی از یک زندگی” را بخوانید؛ مجموعه‌ ای از نامه ‌ها و دستخط ‌های دکتر علی شریعتی به همراه زندگینامه ی ایشان از زبان همسرش. پوران شریعت رضوی در این کتاب درباره سرخوشی ‌ها و سختی ‌های زندگی با کسی، چون علی شریعتی سخن گفته است؛ او درباره ی عاشقانه ‌هایش با علی نوشته است؛

” یک بار سر کلاس، یکی از استاد‌ها به ما گفت: شما‌ها می‌دانید یکی از همکلاسی ‌هایتان فرد دانشمندی است که نویسنده کتاب ابوذر است؟ بعد گفت: آقای شریعتی بلند شوید تا همکلاسی‌ ها با شما آشنا شوند. من برگشتم پشت سرم را نگاه کردم، پسری آخر کلاس ایستاده بود که خیلی هم شیک پوش نبود. لباس پیش پا افتاده ‌ای به تن داشت. علی خیلی متواضع بود. این اولین بار بود که او را دیدم.”

شیرزنی که بی صدا چشم از جهان فرو بست

پوران شریعت رضوی، شیرزنی بود بی بدیل! اینکه برادرت شهید ١٦ آذر باشد، همسرت علی شریعتی باشد، تمام روزها را از ١٦ آذر ١٣٣٢ تا امروز ببینی و لمس کنی و در نهایت رسالت سخت “زینب” علی شریعتی بودن را تو بر دوش بکشی…

پوران شریعت رضوی را چه بنامیم؟ همسر علی شریعتی؟ خواهر مهدی شریعت ‌رضوی؟ یا مادر احسان و سوسن و سارا و مونا؟ پوران همه ی اینها هست اما این همه پوران نیست؛ پوران، پوران بود.

پیکر پوران شریعت رضوی امروز در خیابان شریعتی تشییع شد. امروز خیابان شریعتی چقدر بی ‌تاب بود…

 

  • مهدی شریعت رضوی برادر پوران شریعت رضوی، به همراه قندچی و بزرگ نیا، سه دانشجویی بودند که در ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ در حمله نیرو‌های امنیتی به دانشگاه تهران در جریان سفر نیکسون به تهران به شهادت رسیدند.

 

محمد سیمری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *