تجربه قدم زدن بر روی اقیانوس ؛ پاویون thematics

تجربه قدم زدن بر روی اقیانوس ؛ پاویون thematics

آب، یک عنصر حیاتی برای تمام موجودات است. از آب اقیانوس ها گرفته تا آبی که در سلول های بدن ما جریان دارد، زندگی به آب و حرکت آن وابسته است. پاویون thematics که اولین بار در نمایشگاه Yeosu 2012 به نمایش گذاشته شد، اثر دنیل واله است. دنیل واله این پاویون را بر روی آب ساخته است تا به اهمیت آب در زندگی اشاره کند. پاویون thematics بیشتر از اینکه یک اثر هنری معماری باشد، یک ساختار دریایی به نظر میرسد که توسط جریان آب شکل گرفته است.

تجربه قدم زدن بر روی اقیانوس ؛ پاویون thematics

پاویون thematics را می‌توان به بدن انسان تشبیه کرد؛ به این صورت که باید آب در رگ هایش جریان داشته باشد تا کار کند. طرح پاویون که یک تعادل متزلزل در آن به وضوح مشاهده میشود، تلاش میکند تا اقیانوس و وضع بحرانی سواحل را به بازدیدکنندگان نشان دهد. پاویون از دو سطح تشکیل شده است که بخشی از آن زیر آب قرار میگیرد و بخش دیگر آن روی آب است. این طرح یادآور تعادل حساس بین خشکی و آب است و در واقع میخواهد نشان دهد که سواحل با خطر هایی رو به رو هستند که ناشی از افزایش دمای جهان و بالا آمدن سطح آب دریاست.

تجربه قدم زدن بر روی اقیانوس ؛ پاویون thematics

این پاویون فونداسیون ندارد، مانند یک قایق است و میتوان آن را بعد از برگزاری نمایشگاه در همان موقعیت نگه داشت یا به مکان دیگری برد؛ این قابلیت انعطاف در حرکت باعث شده است که پتانسیل و کارایی آن افزایش یابد.

تجربه قدم زدن بر روی اقیانوس ؛ پاویون thematics

پاویون thematics یک حس اسرارآمیز را خلق کرده است. پاویون بر فراز آب قرار دارد و بازدیدکنندگان را دعوت میکند که قدم های خود را به سمت اقیانوس بردارند. دنیل واله امیدوار است با این طرح یک تاثیر عمیق بر روی بازدیدکنندگان داشته باشد و آن ها را از مشکلات مربوط به اقیانوس و سواحل آگاه کند و افراد بعد از تماشا و بازگشت به شهر سعی کنند که اهداف پاویون را دنبال کنند و توسعه دهند.

تجربه قدم زدن بر روی اقیانوس ؛ پاویون thematics

فضا هایی برای جمع کردن آب در طول ساختار پاویون طراحی شده است که هر گاه پر یا خالی شوند، وزن پاویون افزایش و کاهش پیدا میکند و در نتیجه نسبت به سطح آب دریا، بالا تر یا پایین تر میرود.

تجربه قدم زدن بر روی اقیانوس ؛ پاویون thematics تجربه قدم زدن بر روی اقیانوس ؛ پاویون thematics

پاویون thematics به سیستم پیشرفته تصفیه آب مجهز است و میتواند آب شور دریا را به آب شیرین تبدیل کند. استفاده از سیستم های خنک کننده کم مصرف و عایق بودن جداره های مجموعه باعث کاهش مصرف انرژی شده است. تعدادی پنل خورشیدی و میکروتوربین روی آبشار کوچک پاویون تعبیه شده است تا به تامین انرژی مورد نیاز مجموعه کمک کند.

تجربه قدم زدن بر روی اقیانوس ؛ پاویون thematics تجربه قدم زدن بر روی اقیانوس ؛ پاویون thematics تجربه قدم زدن بر روی اقیانوس ؛ پاویون thematics

آرمین رحیمی وند ، کارشناسی ارشد معماری منظر

(Armin Rahimi vand , Master of landscape architecture)

گزارش اختصاصی هنر و معماری آبگینه

منبع:

designboom

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *