طراحی باشگاه بدنسازی در یک ساختمان قدیمی

طراحی باشگاه بدنسازی در یک ساختمان قدیمی

طراحی باشگاه بدنسازی در یک ساختمان قدیمی با متراژ ۱۳۰۰ متر که نیازمند مدیریت هزینه در طراحی و ساخت باشد، یک چالش سخت برای تیم طراحی بود. کارفرمای این پروژه درخواست طراحی یک باشگاه بدنسازی را ارائه داده بود که سالن فیتنس گروهی، صندلی های کراس فیت، بوفه، سونا، کمدهای شخصی، سرویس های بهداشتی و اتاق های فیزیوتراپی عرصه های اصلی آن را تشکیل میدادند. با توجه به بزرگ بودن مقیاس پروژه و فضا های عملکردی متعدد، هزینه اجرای چنین پروژه ای نسبتا بالا بود؛ به همین علت بخش عمده طراحی باشگاه بدنسازی بر روی بازسازی پوسته های اصلی صورت گرفت تا هزینه بیشتری برای خرید وسایل و تجهیزات ورزشی صرف شود.

طراحی باشگاه بدنسازی در یک ساختمان قدیمی
تمرکز اصلی تیم طراحی باشگاه بدنسازی بیشتر بر روی عرصه بندی فضا ها و چیدمان تجهیزات بود و چالش دیگری که با آن رو به رو بودند، این بود که زمان چندان زیادی برای اجرای پروژه نداشتند. بنابراین با بررسی سازه ساختمان موجود توانستند نقاط ضعف و قوت آن را مشخص کنند و پس از انتخاب تجهیزات، با اعمال کمترین تخریب شروع به ساخت باشگاه بدنسازی کردند.

طراحی باشگاه بدنسازی در یک ساختمان قدیمی
بودجه محدودی که برای طراحی باشگاه بدنسازی در نظر گرفته شده بود، شرایط خاصی را برای کارفرما و تیم طراحی ایجاد کرده بود. کارفرما با شرکت تجهیزات ورزشی یک قرارداد دو طرفه بست؛ به این صورت که آن شرکت تجهیزات مورد نیاز باشگاه را فراهم کند و در مقابل درصد مشخصی از درامد باشگاه به آن ها اختصاص یابد.

طراحی باشگاه بدنسازی در یک ساختمان قدیمی
در طراحی باشگاه بدنسازی نیمی از منطقه اصلی باشگاه به فضای کراس فیت اختصاص داده شده است. طناب های دارحلقه و تجهیزات ثابت به سازه و تیرهای بتنی متصل هستند. سرویس های بهداشتی و کمد های لباس و فضا های این چنین در منطقه ای از باشگاه طراحی شدند که فاصله ستون ها از یکدیگر کمتر بود و در مقابل، سالن تمرین که نیازمند فضایی گسترده و باز بود تا کاربران بتوانند به راحتی در فضا حرکت کنند، در منظقه ای قرار دارد که ستون ها فاصله بیشتری از یکدیگر دارند.

طراحی باشگاه بدنسازی در یک ساختمان قدیمی طراحی باشگاه بدنسازی در یک ساختمان قدیمی طراحی باشگاه بدنسازی در یک ساختمان قدیمی

تحریریه هنر و معماری آبگینه

منبع:

archdaily.com

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *